Spis treści:
15 tydzień ciąży to początek drugiego trymestru. Na tym etapie dziecko waży około 50 g i ma prawie 11 cm długości. Zachodzi intensywny rozwój układu pokarmowego. Ciało dziecka pokrywa meszek. U przyszłej mamy zaczyna być widoczny brzuszek. Badania zaplanowane na ten czas to morfologia krwi i badanie ogólne moczu.
15 tydzień ciąży – który to miesiąc?
15 tydzień ciąży to 4 miesiąc, początek drugiego trymestru. Jednakże od zapłodnienia minęło mniej więcej 13 tygodni.
Ile waży dziecko w 15 tygodniu?
Masa dziecka w 15 tygodniu ciąży wynosi około 50 g. Maluch mierzy średnio 11 cm. Jego wielkość można porównać do dużej cytryny lub gruszki. Na początku 4 miesiąca ciąży dziecko intensywnie rośnie na długość, ale przybieranie masy ciała nie zachodzi tak szybko. Wiąże się to z brakiem zdolności do gromadzenia tzw. żółtej tkanki tłuszczowej na tym etapie jego rozwoju.
Jak rozwija się dziecko w 15 tygodniu ciąży?
W 15 tygodniu ciąży skóra dziecka jest bardzo cienka i niemal przezroczysta. Prześwituje przez nią siateczka naczyń krwionośnych. Na skórze pojawia się delikatny meszek płodowy. Nazywa się lanugo i zniknie całkowicie przed przyjściem dziecka na świat. Jego zadaniem jest ochrona bardzo delikatnej skóry dziecka przed maceracją. Przez cały czas jest przecież zanurzone w płynie owodniowym. Zaczynają rosnąć mu pierwsze włosy na głowie, powieki zaczynają okalać rzęsy oraz pojawiają się brwi i paznokcie. W 15 tygodniu ciąży wykształcają się rysy twarzy i rozwija się układ pokarmowy. Zdarza się, że dziecko może mieć czkawkę, ale ponieważ tchawicę wypełnia płyn, a nie powietrze, to nie wydaje odgłosów. Mały organizm zaczyna słyszeć dźwięki z najbliższego otoczenia.
W 15 tygodniu ciąży zdecydowana większość narządów wewnętrznych dziecka rozpoczęła już docelową pracę, lecz w dalszym ciągu trwa ich wzrost i dojrzewanie. Funkcjonują gruczoły dokrewne – trzustka wytwarza insulinę, a tarczyca produkuje tyroksynę. Maluch buduje masę mięśniową, a stawy stają się coraz bardziej elastyczne. Niemal wszystkie kości dziecka są już zmineralizowane, lecz proces ten trwać będzie jeszcze przez kolejne lata, aż do zakończenia okresu dojrzewania. Jego nogi stają się dłuższe od rąk, a głowa przestaje stanowić połowę jego długości. Proporcje ciała wyrównują się, dzięki czemu coraz bardziej przypominają ludzkie. Dziecko coraz lepiej wyczuwa nastroje mamy – jest radosne, kiedy ona się śmieje, a smutne, kiedy ma gorszy dzień. W 15 tygodniu ciąży maluch uczy się oddychać – w obrazie USG widać już pierwsze ruchy oddechowe.
Ruchy dziecka w 15 tygodniu ciąży
Ruchy dziecka w 15 tygodniu ciąży są bardzo intensywne. Często macha rękami i nogami. Potrafi ziewać, ssać kciuk (przygotowuje się w ten sposób do ssania piersi) oraz przecierać oczy. Ma dużo miejsca w macicy, żeby robić salta czy obracać się z boku na bok. Jednak na tym etapie niewiele kobiet jest w stanie to odczuć. Jeżeli już to nastąpi, to ruchy te przypominają poruszające się bąbelki powietrza lub trzepotanie skrzydeł motyla. Na bardziej wyraźne oznaki aktywności dziecka trzeba poczekać jeszcze 4–6 tygodni.
Jakie badania powinna wykonać kobieta w 15 tygodniu ciąży?
Zgodnie ze Standardami Organizacyjnymi Opieki Okołoporodowej opracowanymi przez Ministerstwo Zdrowia od 15 do 20 tygodnia ciąży przyszła mama powinna wykonać badanie morfologiczne krwi oraz badanie ogólne moczu. Na ten czas również zaplanowane są następujące działania z zakresu profilaktyki i promocji zdrowia, które wykonywane są przez lekarza lub położną:
- wywiad, czyli badanie podmiotowe i badanie przedmiotowe,
- propagowanie zdrowego stylu życia,
- pomiar ciśnienia tętniczego krwi,
- ocena ryzyka ciążowego,
- pomiar masy ciała.
Przyszła mama może również skorzystać ze specjalnie dedykowanego ciężarnym pakietu badań, dzięki któremu sprawdzi ogólny stan zdrowia oraz parametry kluczowe dla prawidłowego przebiegu ciąży, co pozwala na możliwe szybkie rozpoznanie ewentualnych zagrożeń dla dziecka.
Jak zmienia się ciało kobiety w 15 tygodniu ciąży?
W 15 tygodniu ciąży z reguły nie widać jeszcze zmian w wyglądzie zewnętrznym przyszłej mamy. U niektórych kobiet brzuch może delikatnie się zaokrąglić – jego obwód może zwiększyć się o kilka centymetrów. Zależy to od budowy, tuszy, a nawet anatomii ciężarnej. Macica znajduje się między pępkiem a spojeniem łonowym. Kobieta może ją już wyczuć pod ręką. Masa ciała przyszłej matki od początku trwania ciąży może wzrosnąć od 1,5 do 4 kg.
Na jej brzuchu pojawia się ciemna linia. Linea nigra bądź kresa czarna, bo tak się ją nazywa, biegnie przez środek brzucha – od spojenia łonowego do pępka. Ciężarna może też zauważyć, że pociemniały jej piegi i pieprzyki. Zmiany te są naturalne i związane z gospodarką hormonalną. Cofają się średnio pół roku po porodzie, kiedy dochodzi do jej ustabilizowania.
Typowe dolegliwości w 15 tygodniu ciąży to: rosnący nacisk macicy na przeponę, częstsze oddawanie moczu i zgaga. Część kobiet odczuwa jeszcze na tym etapie mdłości, wahania nastroju, zwiększony apetyt, wzdęcia i zaparcia. W 15 tygodniu ciąży na kończynach dolnych mogą pojawić się żylaki, co związane jest ze wzrostem ciśnienia w naczyniach krwionośnych. Piersi stają się coraz większe i pojawia się na nich tzw. rysunek naczyniowy. Skóra w tym obszarze rozciąga się, a na dodatek w wyniku rosnącego poziomu estrogenu poszerzają się naczynia krwionośne. Stąd też na piersiach widoczne mogą być ich sploty.
W 15 tygodniu ciąży ryzyko poronienia spadło już do minimum. Jeśli pojawił się nagły ból brzucha lub plamienie z dróg rodnych, kobieta powinna niezwłocznie skontaktować się z lekarzem. Dziecko urodzone w 15 tygodniu ciąży z uwagi na niedostateczny rozwój nie ma szans na przeżycie.
Autor: dr n. o zdr. Olga Dąbska
Bibliografia
- R. Lesley, Twoja ciąża tydzień po tygodniu, Esteri, Wrocław 2016.
- Poradnik dla kobiet w ciąży i przyszłych rodziców. Online: https://www.nfz-szczecin.pl/files/5512_nfz_poradnik_dla_kobiet_pop_30_05_ostatecznie.pdf?PHPSESSID=d4801d24600baf1a3d74224c058f60e9 [dostęp: 19.05.2022].