16 tydzień ciąży: który to miesiąc? - Badania Krwi
27 stycznia 2023

16. tydzień ciąży – co czuje matka i dziecko? Który to miesiąc ciąży?

Artykuł napisany przez: Redakcja Diagnostyka
16-tydzien-ciazy-kobieta-w-ciazy-siedzi-na-lozku-i-trzyma-sie-za-brzuch

Ciąża to bez wątpienia najpiękniejszy, ale też najtrudniejszy etap w życiu kobiety. Jej ciało się zmienia i przystosowuje do rosnącego w niej nowego życia. Zobacz, jakie zmiany zachodzą w 16. tygodniu ciąży u mamy i dziecka.

Pierwsze ruchy dziecka

16. tydzień ciąży to początek 2. trymestru i końcówka 4. miesiąca ciąży. Maluch już na dobre zadomowił się w Twoim ciele i niebawem na własnej skórze poczujesz jego harce. Jest to etap gwałtownego rozwoju i aktywności dziecka. W 16. tygodniu mierzy już ok. 12 cm długości i waży 80 g, czyli tyle, co niewielkie jabłuszko. Ma już wszystkie niezbędne narządy, które teraz będą już tylko rosły. Oczy, choć jeszcze zamknięte, zaczynają już powoli ruszać się pod powiekami i reagować na światło. Wykształcił się także słuch, dzięki czemu maluch słyszy bicie Twojego serca i zaczyna reagować na głos. Nie ma jeszcze tkanki tłuszczowej, więc skóra jest cienka i przezroczysta, natomiast zaczynają się już wykształcać pierwsze gruczoły. 

16. tydzień ciąży upływa dla dziecka pod znakiem ćwiczenia mięśni. Jest ono jednak jeszcze na tyle małe, że jego ruchy mogą przypominać delikatne mrowienie. Buduje się również mimika jego twarzy, choć na razie nie ma ona nic wspólnego z emocjami. Na jego pierwszy świadomy uśmiech będziesz musiała poczekać do kilku tygodni po narodzinach. Maluch zaczyna też ćwiczyć oddychanie – na razie co prawda wchłania jedynie płyn owodniowy, jednak jest to doskonałe przygotowanie do wykonania pierwszego oddechu tuż po opuszczeniu łona matki. Co ciekawe, w tym czasie dziecko bardzo często oddaje mocz. Może to robić nawet co 40 minut. 

W 16. tygodniu ciąży można już określić płeć malucha, jest jednak do tego potrzebny ultraczuły sprzęt, a dziecko musi być w odpowiedniej pozycji.

16. tydzień ciąży – co czuje mama?

Pierwszy trymestr ciąży jest dla kobiety zazwyczaj najtrudniejszy. Organizm przyzwyczaja się do nowego „lokatora”, co niekiedy powoduje mdłości, częstomocz i inne nieprzyjemne dolegliwości. W 2. trymestrze ciąży sytuacja się zazwyczaj stabilizuje. Mama przyzwyczaja się do swojego stanu, mija też większość dolegliwości, co nie znaczy, że nie pojawiają się inne. Brzuch zaczyna się coraz bardziej zaokrąglać, przez co coraz trudniej zmieścić się w ubrania. To najlepszy czas na wymianę garderoby. Warto kupić specjalne stroje i bieliznę przeznaczone dla kobiet w ciąży. 

Możesz mieć problemy ze snem ze względu na powiększony brzuch, gdyż będzie on skutecznie utrudniał znalezienie wygodnej pozycji. Specjaliści radzą, aby kłaść się na boku, dzięki czemu odpoczywa kręgosłup i nie ma ucisku na macicę. 

W 16. tygodniu ciąży będziesz miała sporo energii. Warto ją wykorzystać i zadbać o siebie, a zwłaszcza o swoje krążenie. Powiększona macica uciska na żyły, przez co mogą pojawiać się obrzęki i żylaki. Twoimi sprzymierzeńcami będą regularne spacery oraz wszelkie aktywności przeznaczone dla kobiet w ciąży, np. joga albo zajęcia na basenie (jeśli lekarz nie widzi przeciwwskazań). Aby uniknąć żylaków, staraj się odpoczywać, leżąc z nogami podniesionymi powyżej serca. 

16. tydzień ciąży to czas, kiedy Twoja skóra narażona jest na rozstępy. Zadbaj o nią poprzez stosowanie odpowiednich maści, kosmetyków i delikatnych masaży. Mimo tego, że ustępują nudności i poprawia się samopoczucie, możesz mieć problemy z oddychaniem. To dlatego, że macica naciska na przeponę. Dobrym rozwiązaniem będzie zadbanie o odpowiednie nawilżenie powietrza w pomieszczeniu. Szalejące hormony mogą też prowadzić do infekcji w obrębie jamy ustnej, zadbaj więc o higienę. Pozostałe dolegliwości, których możesz się w tym czasie spodziewać, to:

  • gazy,
  • wzdęcia,
  • skurcze mięśni (zwłaszcza nóg),
  • problemy z koncentracją.

Za nieprzyjemne objawy ze strony układu pokarmowego odpowiada progesteron. Możesz je zminimalizować, spożywając produkty bogate w błonnik. Warto także wzbogacić dietę o naturalne probiotyki, takie jak kefir, jogurty naturalne bądź maślanka. Powodem skurczów mięśni jest ucisk macicy na miednicę oraz niedobór wapnia i magnezu. Aby im zapobiec, jedz produkty, które zawierają te pierwiastki, np. orzechy bądź gorzką czekoladę. Problemy z koncentracją w okresie ciąży są naturalne i nie powinny budzić obaw. Winę za nie ponoszą szalejące hormony.

Jakie badania w 16. tygodniu ciąży?

Badania profilaktyczne zalecane są każdej przyszłej mamie. Doskonałym rozwiązaniem będzie e-Pakiet dla kobiet w ciąży. Ma on sprawdzić ogólny stan zdrowia oraz zidentyfikować wszelkie nieprawidłowości, które mogą się pojawiać w tym okresie. Szczególną uwagę zwraca się na parametry istotne dla prawidłowego rozwoju ciąży. Pakiet zawiera:

  • morfologię krwi,
  • glukozę,
  • elektrolity,
  • próby wątrobowe,
  • kreatyninę,
  • ferrytynę,
  • wapń całkowity,
  • magnes,
  • badanie CRP,
  • TSH,
  • kwas foliowy.

Kluczowa jest morfologia, dzięki której można wykryć anemię i deficyt żelaza we krwi. Badanie CRP pozwala wykryć na wczesnym etapie stan zapalny, a stężenie glukozy określa, czy w organizmie kobiety nie rozwija się cukrzyca ciążowa. Prawidłowe TSH ma natomiast wpływ na rozwój intelektualny dziecka. Dzięki próbom wątrobowym można zdiagnozować zapalenie wątroby, a stężenie kreatyniny pokaże, czy nerki pracują prawidłowo. 

W tym okresie warto także zrobić badanie USG, aby zobaczyć, czy płód odpowiednio się rozwija. Pamiętaj, że w ciąży powinnaś szczególnie zatroszczyć się o swoje zdrowie. Zadbaj więc o prawidłową, zbilansowaną dietę i dużo ruchu na świeżym powietrzu. Bezwzględnie zrezygnuj z używek. Pamiętaj, że w tym czasie od Ciebie zależy nie tylko Twoje zdrowie, ale także zdrowie i życie Twojego dziecka.

Autor: Agata Muchowska

Bibliografia:

  1. M. Betti, Ciąża od kuchni, tłum. M. Kaczmarek, Edra Urban & Partner, Wrocław 2022.
  2. O. Adamczyk-Gruszka, Położnictwo: podręcznik dla studentów, Wydawnictwo Naukowe Semper, Warszawa 2022.
  3. O. Gordon, Pierwszy oddech, Wydawnictwo SQN, Kraków 2021.
  4. L. Knisley, Dziewięć miesięcy czułego chaosu, Wydawnictwo Marginesy, Warszawa 2020.

 

Oceń artykuł

O Autorze