27. tydzień ciąży: jak wygląda dziecko? - Badania Krwi
9 marca 2023

27. tydzień ciąży – czego się spodziewać?

Artykuł napisany przez: Redakcja Diagnostyka
27-tydzien-ciazy-kobieta-w-ciazy-obejmuje-brzuch

Na początku 3. trymestru maluch osiąga wielkość porównywalną do dużego kalafiora lub główki kapusty. Ciążowe krągłości przyszłej mamy są już wyraźnie widoczne i wraz z nimi pojawiają się dolegliwości charakterystyczne dla zaawansowanej ciąży, takie jak ból kręgosłupa czy parcie na pęcherz.

27. tydzień ciąży – który to miesiąc?

Jest to początek 3. trymestru i zarazem pierwsze chwile 7. miesiąca. Do porodu pozostały jeszcze 2 miesiące, ale wiele przyszłych mam przygotowuje już wyprawkę dla noworodka i urządza dziecięcy pokój lub kącik. To także idealny moment, aby wziąć udział w szkole rodzenia i ćwiczyć mięśnie dna miednicy, które – jeśli będą odpowiednio silne – z pewnością ułatwią poród. Na tym etapie każda kobieta powinna mieć systematyczny kontakt z lekarzem prowadzącym lub/i położną.

27. tydzień ciąży – ile waży dziecko? Jak wygląda?

Na początku 3. trymestru ciało dziecka osiąga długość ok. 34 cm. Maluch powinien ważyć ok. 1000 g. Pod względem wielkości można go porównać do dużego kalafiora lub główki kapusty. Podczas badania USG lekarz ocenia tempo wzrostu płodu, aby wykluczyć ryzyko hipotrofii (zbyt małej masy ciała w stosunku do wieku ciąży) lub hipertrofii (zbyt wysokiej masy w stosunku do etapu rozwoju). Parametry te są w dużym stopniu zdeterminowane genetycznie, jednak powinny prawidłowo prezentować się na siatkach centylowych.

W 27. tygodniu ciało dziecka jest już ukształtowane i coraz bardziej przypomina typowego noworodka. Pod skórą pokrytą meszkiem płodowym znajduje się coraz więcej tkanki tłuszczowej – tworzy się ona od początku 2. trymestru, a w chwili przyjścia na świat będzie stanowiła ok. 13% wagi. Kości czaszki są miękkie i takie pozostaną do momentu narodzin – ich „elastyczność” pomaga bez szwanku przedostać się przez kanał rodny. Podczas badania USG można niemal bezbłędnie rozpoznać płeć dziecka, a aparat z funkcją 3D pozwala nawet dostrzec rysy twarzy.

Dziecko w 27. tygodniu ciąży – jak przebiega jego rozwój?

Kluczowe organy dziecka są już rozwinięte, jednak płuca wciąż potrzebują czasu, aby być w pełni przygotowane do samodzielnego oddychania. W kolejnych tygodniach ciąży maluch będzie intensywnie ćwiczył tę umiejętność, wdychając i wydychając płyn owodniowy. Mózg intensywnie się rozwija, a zmysły potrafią odbierać bodźce z otoczenia, dlatego dziecko porusza się na dźwięk głosu rodziców i reaguje na ostre światło. Na języku znajdują się kubki smakowe, dzięki którym maluch może zareagować na zmieniony smak wód płodowych. Powoli kształtują się także fazy snu NREM i REM. 

Początek 7. miesiąca to także czas rozwoju aparatu ruchu. Kości i tworzące się więzadła stawowe potrzebują sporo wapnia, które przyszła mama powinna dostarczyć wraz z pożywieniem i preparatami witaminowymi dla kobiet w ciąży. Odpowiednia dieta i suplementacja wspiera także wzrost dziecka – staje się ono coraz większe, a tygodniowy przyrost masy ciała wynosi ok. 200 g. 

27. tydzień ciąży – ruchy dziecka

Dziecko wciąż może ćwiczyć umiejętności ruchowe, jednak – ze względu na postępujący wzrost – ma już coraz mniej miejsca w jamie macicy. Jego ruchy są jeszcze na tyle intensywne, że może ono kilkukrotnie zmienić swoje położenie. Na tym etapie przyszła mama powinna uważnie obserwować aktywność dziecka i regularnie liczyć jego ruchy. Za normę przyjmuje się 10 ruchów na godzinę. W ciągu dnia mogą pojawić się dłuższe momenty, kiedy dziecko śpi i wykazuje mniejszą aktywność. Niemniej jednak każde odstępstwo od normy – np. bardzo słabe ruchy – powinno zostać szybko skonsultowane z lekarzem prowadzącym.

Dolegliwości przyszłej mamy w 27. tygodniu ciąży

Ciążowe krągłości na początku 7. miesiąca są już doskonale widoczne. Brzuch staje się coraz większy, co powoduje dolegliwości typowe dla zaawansowanej ciąży. Należą do nich m.in.:

  • zgaga;
  • parcie na pęcherz i częste wizyty w toalecie;
  • ból kręgosłupa, szczególnie w jego dolnej części;
  • obrzęki stóp oraz nóg;
  • kłopoty ze snem – zazwyczaj wynikają one z trudności w wyborze odpowiedniej pozycji do spania, ale mają też związek z obawami dotyczącymi zbliżającego się porodu;
  • skurcze przepowiadające – niektóre przyszłe mamy obserwują już tzw. skurcze Braxtona-Hicksa. W odróżnieniu od właściwych skurczów porodowych są one nieregularne i ustępują po zażyciu ciepłej kąpieli.

Każda przyszła mama może poprawić swoje samopoczucie poprzez umiarkowaną aktywność fizyczną, odpowiednią dietę oraz odpoczynek. Warto też skorzystać ze wsparcia fizjoterapeuty uroginekologicznego, który dobierze odpowiednie ćwiczenia i pomoże zapobiec rozstępowi mięśni prostych brzucha. Doskonałym pomysłem będą także joga dla ciężarnych lub lekki trening aqua-aerobiku.

Poród w 27. tygodniu ciąży

Akcja porodowa powinna rozpocząć się dopiero za 2 miesiące, jednak zdarzają się przypadki porodów w 27. tygodniu ciąży. Maluch urodzony na tym etapie jest wcześniakiem, jednak dzięki odpowiedniej aparaturze medycznej może przeżyć i prawidłowo rozwijać się poza organizmem mamy. Szczególnego wsparcia wymaga układ oddechowy, ponieważ płuca nie są jeszcze w pełni przystosowane do samodzielnego funkcjonowania. Oprócz tego pojawiają się także problemy z odżywianiem, ponieważ tak małe dziecko nie od razu będzie umieć ssać pierś czy butelkę. Z tego względu praktykowane jest żywienie za pomocą sondy. Postęp medycyny sprawia, że dzieci urodzone przedwcześnie mogą bez problemu wyrównać braki rozwojowe.

Jakie badania należy zrobić w 27. tygodniu ciąży?

W 27. tygodniu ciąży przyszła mama powinna przede wszystkim wykonać USG 3. trymestru, podczas którego lekarz ocenia anatomię dziecka i tempo jego wzrostu. Oprócz tego są wskazane rutynowe badania krwi dla kobiet w ciąży. Kobiety, które mają problem z nadczynnością lub niedoczynnością tarczycy, powinny zbadać poziom TSH, natomiast przyszłe mamy dotknięte problemem cukrzycy ciążowej powinny regularnie kontrolować poziom glukozy we krwi i stosować odpowiedni schemat żywienia.

 

Autor: Marta Drzazga

Bibliografia

  1. H. Baston, Podstawy położnictwa. Najważniejsze zagadnienia, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, Wrocław 2011.
  2. G. Bręborowicz, Położnictwo i ginekologia, t. 1–2, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, Warszawa 2020.
  3. M. Korzeniewska, Ciąża, poród, macierzyństwo: praktyczny poradnik, Wydawnictwo Printex, Białystok 2015.

 

Oceń artykuł

O Autorze