29 tydzień ciąży – waga i ruchy dziecka – Badania Krwi
10 marca 2023

29 tydzień ciąży – rozwój dziecka i obowiązkowe badania

29-tydzien-ciazy-kobieta-w-ciazy--siedzi-na-lozku-usmiecha-sie-i-trzyma-sie-za-brzuch

29. tydzień ciąży to początek 7. miesiąca. Dziecko waży około 1300 g i mierzy do 37 cm długości. Rozpoczyna się wtedy ostatni, trzeci trymestr, co oznacza intensywne zmiany zarówno w ciele przyszłej mamy, jak i rozwoju malucha. 29. tydzień ciąży to moment, kiedy brzuch jest widoczny i może zwiększać się o 1 cm na tydzień. Jakie badania należy wykonać w tym okresie?

29. tydzień ciąży – jak wygląda dziecko? 

W 29. tygodniu ciąży płód mierzy nawet 38 cm, waży około 1300 g i przypomina noworodka. Wraz z początkiem trzeciego trymestru zaczyna się intensywny rozwój układu nerwowego dziecka, np. w sferze odczuwania bólu. Maluch ma dobrze rozwinięty zmysł słuchu i zaczyna z zaciekawieniem słuchać otaczających go dźwięków. Na tym etapie reaguje na muzykę, kołysząc ciałem. Dziecko ma również dobrze rozwinięty zmysł węchu i wie, jaki zapach ma jego mama. Właśnie w taki sposób tuż po urodzeniu ją rozpoznaje, a jej zapach będzie dawał mu poczucie ukojenia i bezpieczeństwa. Wraz z początkiem 7. miesiąca dziecko zaczyna widzieć cienie, jednak światło działa na nie drażniąco, przez co zamyka oczy. Na tym etapie ciąży przestrzeń, w której rośnie płód, staje się coraz mniejsza, przez co jego ruchy są bardziej odczuwalne. Przyszła mama doświadcza wtedy niespodziewanych kopniaków. Po intensywnym ruchowo drugim trymestrze ostatnie trzy miesiące ciąży maluch spędza głównie na spaniu.  

Dolegliwości ciążowe i zmiany w kobiecym ciele

W 29. tygodniu ciąża jest widoczna i zaawansowana. Brzuch powiększa się średnio o 1 cm na tydzień. Przyszła mama dostrzega pierwsze trudności z poruszaniem się i wykonywaniem wielu prostych czynności. Na tym etapie odczuwa przeciążenie kręgosłupa, co objawia się częstymi bólami, szczególnie w godzinach wieczornych. Rozluźniające się więzadła mięśni dna macicy sprzyjają natomiast bólowi podbrzusza. Charakterystycznymi objawami w 29. tygodniu ciąży są intensywnie rosnące piersi i opuchlizna stóp. Powiększające się dziecko zaczyna uciskać na pęcherz kobiety, co skutkuje koniecznością częstego korzystania z toalety. 

Wraz z początkiem trzeciego trymestru przyszła mama odczuwa coraz silniejsze zmęczenie. Wynika to z obciążenia serca, które na tym etapie musi przepompowywać nawet o 1,5 litra więcej krwi niż przed ciążą. Kobieta ma również charakterystyczną dla ciężarnych zadyszkę, która ujawnia się nawet podczas mówienia. Dodatkowo powiększająca się macica zaczyna uciskać na przeponę, co powoduje duszności. 

W 29. tygodniu ciąży w kobiecym organizmie dochodzi do zmiany aktywności wszystkich gruczołów. Przyszła mama nadmiernie się poci, a na jej skórze pojawiają się liczne potówki, zlokalizowane szczególnie na brzuchu, piersiach i karku. Zmiany w kobiecym ciele dotyczą również włosów i paznokci – przyspieszeniu ulega ich wzrost, dzięki czemu stają się mocne, grube i lśniące. Przyszła mama w 7. miesiącu ciąży może doświadczyć nadmiernego przesuszenia skóry, co zwiększa ryzyko powstawania podrażnień i pokrzywki pojawiającej się nawet po przetarciu skóry odzieżą. Objaw ten nie jest niepokojący i mija samoistnie po porodzie. 

W 29. tygodniu ciąży kobieta doświadcza nadmiernych upławów, które wraz z trzecim trymestrem przybierają biały kolor. Zadaniem wydzieliny jest ochrona płodu przed infekcjami, dlatego nie powinna wzbudzać obaw przyszłej mamy. 

Wraz z początkiem trzeciego trymestru kobieta może doświadczać nawracających, nieregularnych skurczów macicy, tzw. skurczów Braxtona-Hicksa. Są one naturalnym objawem przygotowywania się macicy do porodu. Nie są bolesne, jednak kiedy pojawiają się w nocy, mogą przerywać sen. Niepokojącym objawem są natomiast skurcze bolesne, którym towarzyszy krwawienie z dróg rodnych. W przypadku ich pojawienia się należy natychmiast skontaktować się z lekarzem. 

Jakie badania w 29. tygodniu ciąży? 

Początek trzeciego trymestru to idealny czas na ponowne wykonanie badań kontrolnych i wizytę u lekarza prowadzącego ciążę. W kalendarzu przyszłej mamy powinna znaleźć się lista następujących badań: morfologia, badanie ogólne moczu, pomiar glukozy we krwi, oznaczenie przeciwciał odpornościowych, pomiar ciśnienia, kontrola masy ciała matki i pomiar tętna płodu. Na tym etapie ciąży wskazane jest również oznaczenie parametru Hbs wykrywającego zakażenie wirusowe wątroby typu B. Antygen ten jest bardzo ważny, gdyż wirus typu B stanowi niebezpieczeństwo dla zdrowia i życia dziecka. Wraz z początkiem trzeciego trymestru przyszła mama powinna się również zgłosić na badanie USG. Kobietom, u których istnieje ryzyko powstania konfliktu serologicznego, od 7. miesiąca może zostać podana immunoglobulina. 

Autor: Emilia Kruszewska

 

Bibliografia 

 

  1. S. Mrzygłód, Wpływ odżywiania matki na rozwój płodu, „Problemy Higieny i Epidemiologii”, 2007, 88(4), s. 402–407.
  2. M. Fraś i in., Styl życia kobiet w ciąży, Hygeia Public Health”, 2012, 47(4), s. 412–417.
Oceń artykuł