32 tydzień ciąży: waga i ruchy dziecka - Badania Krwi
28 kwietnia 2023

32 tydzień ciąży – rozwój dziecka i dolegliwości przyszłej mamy

Artykuł napisany przez: Redakcja Diagnostyka
infekcje-intymne-w-ciazy-kobieta-w-ciazy-na-wizycie-u-lekarza

Połowa trzeciego trymestru oznacza zaawansowaną ciążę. Maluch cały czas powiększa swoje rozmiary, co nie pozostaje bez wpływu na samopoczucie jego mamy. Kobiety często skarżą się na bóle pleców, zgagę czy niespodziewane skurcze mięśni, ale przede wszystkim podziwiają maleństwo, którego twarz doskonale widać na obrazie USG. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę w tym szczególnym czasie, jak liczyć ruchy dziecka i które badania należy wykonać.

32 tydzień ciąży – który to miesiąc?

Omawiany tydzień ciąży to początek ósmego miesiąca i blisko połowa trzeciego trymestru. W praktyce oznacza to, że do rozwiązania pozostało już ok. 8 tygodni. Trzeba brać jednak pod uwagę fakt, że poród może nastąpić 2 tygodnie wcześniej lub później i wciąż będzie to norma. Na tym etapie większość przyszłych mam kompletuje wyprawkę dla noworodka, w której oprócz ubranek znajdują się często takie akcesoria jak laktator, poduszka do karmienia, otulacz czy niania elektroniczna. 

To także doskonały moment, aby wziąć udział w zajęciach prowadzonych w szkole rodzenia. Zostaną tam przedstawione najważniejsze informacje na temat samego porodu i późniejszej pielęgnacji małego dziecka. Zajęcia stacjonarne obejmują też ćwiczenia fizyczne, które mają pomóc przyszłej mamie wypracować prawidłowe nawyki oddechowe i wytrenować najbardziej zaangażowane w czasie porodu partie mięśni. Na tym etapie przyszłe mamy robią również plan porodu i wybierają szpital, w którym chcą urodzić dziecko. 

Jak wygląda dziecko w 32 tygodniu ciąży? Ile waży?

W połowie trzeciego trymestru dziecko przypomina już typowego noworodka, choć jest oczywiście mniejsze. Z jego ciała znika już meszek płodowy (lanugo), który do tej pory pomagał wyregulować temperaturę ciała. Pod skórą znajduje się więcej tkanki tłuszczowej – aktualnie stanowi ona ok. 10%, czyli wciąż zbyt mało, aby maluch mógł komfortowo funkcjonować poza brzuchem mamy. To m.in. dlatego wcześniaki urodzone w 32 tygodniu ciąży muszą przebywać w inkubatorach, gdzie panuje dość wysoka temperatura.

Maluch mierzy ok. 40 cm i waży ok. 1800 g i pod względem rozmiarów można go porównać np. do kapusty pekińskiej. Podane parametry mają charakter orientacyjny, ponieważ każde dziecko ma inne uwarunkowania genetyczne. Ważne jednak, aby wzrost i waga mieściły się w siatkach centylowych. Dzięki temu narzędziu lekarze mogą ocenić, czy dziecko prawidłowo rośnie. Jeśli masa jest zbyt mała w stosunku do wieku ciąży, zachodzi podejrzenie hipotrofii, która niesie ze sobą takie komplikacje jak przedwczesny poród czy nawet śmierć w łonie matki. Czerwone światło powinno zapalić się także wtedy, kiedy dziecko waży za dużo. Hipertrofia lub makrosomia może spowodować komplikacje okołoporodowe i często stanowią wskazanie do przeprowadzenia cesarskiego cięcia. 

Rozwój dziecka w 32 tygodniu ciąży

W 32 tygodniu ciąży rozwój dziecka polega przede wszystkim na wzroście. Szacuje się, że maluch powiększa swoją masę o ok. 200 g tygodniowo. To jednak nie wszystko, co warto wiedzieć o jego rozwoju na tym etapie.

Oto kilka innych, bardzo istotnych faktów:

  • serce dziecka nie bije już tak szybko, jak na początku ciąży, jednak wciąż wynosi nieco więcej niż tętno spoczynkowe osoby dorosłej;
  • płuca malucha nie są jeszcze w pełni gotowe do funkcjonowania poza brzuchem mamy, dlatego maluch intensywnie trenuje ruchy oddechowe, wdychając i wydychając płyn owodniowy;
  • kości czaszki nie są jeszcze całkowicie zrośnięte. Ich „miękkość” ma jednak określony cel – głowa musi być na tyle elastyczna, aby bez problemu przedostać się przez kanał rodny;
  • mózg cały czas się rozwija, a nowe połączenia, które w nim powstają, zwane są synapsami;
  • układ nerwowy dziecka działa coraz lepiej, dzięki czemu jego ruchy są bardziej skoordynowane;
  • dziecko zazwyczaj układa się głową do dołu, a więc przybiera optymalną pozycję do porodu naturalnego. Trzeba jednak pamiętać, że na tym etapie może się jeszcze samodzielnie obrócić. Położenie pośladkowe lub poprzeczne stanowi wskazanie do cięcia cesarskiego.

Ruchy dziecka w 32 tygodniu ciąży

Dziecko rośnie i ma coraz mniej miejsca w jamie macicy. Dlatego nie rusza się już tak intensywnie, jak w drugim trymestrze. Jego ruchy powinny być jednak dobrze wyczuwalne. Zazwyczaj są to niezbyt przyjemne kopnięcia, którym towarzyszy uczucie rozpychania. Przyszła mama powinna regularnie je kontrolować. Przyjęło się, że zdrowe dziecko powinno poruszyć się ok. 10 razy w ciągu godziny. W przypadku wątpliwości wykonaj krótki test:

  • zjedz coś słodkiego, np. kawałek czekolady lub owoc;
  • połóż się w pozycji leżącej na boku i poczekaj 30 minut;
  • następnie policz ruchy dziecka – jeśli jest ich zbyt mało, skontaktuj się z lekarzem lub położną. 

Pamiętaj, że słabe ruchy lub ich brak to pilne wskazanie, aby zgłosić się na izbę przyjęć oddziału ginekologiczno-położniczego.

Dolegliwości przyszłej mamy w 32 tygodniu ciąży

Kobieta w zaawansowanej ciąży zmaga się z szeregiem dolegliwości. Stale powiększający się brzuch to spore obciążenie dla kręgosłupa, dlatego bóle pleców to częsta przypadłość przyszłych mam. Oprócz tego kobiety wymieniają również takie problemy jak:

  • zgaga – rosnące dziecko wywiera ucisk na układ trawienny;
  • zaparcia – w zaawansowanej ciąży mięśnie odpowiedzialne za perystaltykę jelit ulegają rozluźnieniu, stąd ich wolniejsza praca;
  • parcie na pęcherz – główka dziecka lub inne części jego ciała uciskają na pęcherz moczowy. Kobiety w ciąży odczuwają też wzmożone pragnienie, które w naturalny sposób zwiększa częstotliwość oddawania moczu;
  • obrzęki stóp i rąk – wynika ona ze skłonności przyszłych mam do zatrzymywania wody w organizmie;
  • bezsenność – wiąże się ona z trudnością w przyjęciu odpowiedniej pozycji do spania, a czasami wynika ze stresu związanego ze zbliżającym się porodem;
  • bóle głowy – na końcowym etapie ciąży często pojawiają się migrenowe bóle głowy;
  • skurcze mięśni – mają przeważnie charakter nagły i dotyczą kończyn dolnych. Ich przyczyną jest ucisk, jaki rosnące dziecko wywiera na kluczowe naczynia krwionośne;
  • skurcze przepowiadające – mają charakter przejściowy, a ich celem jest przygotowanie macicy do porodu.

Pamiętaj, że każda ciąża przebiega inaczej, dlatego doświadczenia kobiet mogą różnić się od siebie.

32 tydzień ciąży – o czym należy pamiętać?

Mimo rozmaitych dolegliwości przyszła mama powinna zadbać o odpowiednią dawkę aktywności fizycznej. Umiarkowany ruch w postaci spacerów, pływania w basenie czy jogi pomoże przygotować mięśnie do porodu. W przypadku silnych bólów kręgosłupa warto skorzystać z pomocy fizjoterapeuty uroginekologicznego, który może wykonać specjalny masaż dla kobiet w ciąży, a także zaprezentować najlepsze ćwiczenia na mięśnie dna miednicy zwane też mięśniami Kegla.

Dieta i odpowiednia suplementacja mają istotny wpływ na rozwój dziecka i samopoczucie mamy. Dlatego w codziennym jadłospisie nie może zabraknąć witamin, zdrowych węglowodanów i tłuszczy. Witaminy ciążowe należy przyjmować zgodnie z zaleceniami lekarza prowadzącego. 

Poród w 32 tygodniu ciąży

Nie ma wątpliwości, że dziecko urodzone w 32 tygodniu ciąży to wcześniak. Taki noworodek ma jednak duże szanse na przeżycie dzięki specjalistycznej aparaturze medycznej, która będzie stanowiła dla niego wsparcie w oddychaniu i utrzymaniu odpowiedniej temperatury ciała. Dzieci urodzone przedwcześnie mają też trudności z odżywianiem, dlatego na początku często są karmione sondą. Nie ma jednak przeciwwskazań, aby – gdy tylko ich stan na to pozwoli – mogły być karmione piersią. 

Jakie badania należy wykonać w 32 tygodniu ciąży?

Między 27 a 32 tygodniem ciąży przyszła mama powinna wykonać szereg rutynowych badań, wśród których są m.in.: badanie anty RH, morfologia krwi, badanie moczu i USG z pomiarem długości szyjki macicy. Do tego warto dodać regularny pomiar ciśnienia krwi oraz kontrolę masy ciała. 

 

Autor: Marta Drzazga

Bibliografia

  1. H. Baston, Podstawy położnictwa. Najważniejsze zagadnienia, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, Wrocław 2011.
  2. G. Bręborowicz, Położnictwo i ginekologia, t. 1–2, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, Warszawa 2020.
  3. K. Laskowska, Ciąża. Poradnik, Wydawnictwo SBM, Warszawa 2022.

 

Oceń artykuł

O Autorze