33. tydzień ciąży – zmiany w organizmie matki – Badania Krwi
13 marca 2023

33. tydzień ciąży – co dzieje się w organizmie przyszłej mamy?

33-tydzien-ciazy-kobieta-w-ciazy-dotyka-swoj-brzuch

Druga połowa 8. miesiąca i środek 3. trymestru to zaawansowana ciąża. W tym okresie dziecko bardzo intensywnie rośnie, co stanowi ogromne wyzwanie dla organizmu kobiety. Zwiększona ilość płynu owodniowego i rosnący brzuch powodują bóle kręgosłupa, a rozciągająca się skóra staje się bardziej narażona na rozstępy. Podpowiadamy, czego jeszcze można spodziewać się na tym etapie oczekiwania na dziecko.

33. tydzień ciąży – który to miesiąc?

Druga połowa 8. miesiąca i środek 3. trymestru oznacza, że do porodu pozostało około 7 tygodni. To doskonały moment, aby wziąć udział w szkole rodzenia i wybrać szpital do porodu. Większość przyszłych mam skompletowała już wyprawkę dla noworodka i uważnie obserwuje sygnały wysyłane przez organizm. Czas oczekiwania na zbliżający się poród, który może nastąpić już 2 tygodnie przed wyznaczonym przez lekarza terminem, warto wykorzystać na trening mięśni dna miednicy oraz ćwiczenia wzmacniające kręgosłup. 

33. tydzień ciąży – rozwój dziecka

W omawianym tygodniu dziecko waży ok. 2000–2300 g i mierzy ok. 40-50 cm. Parametry te są oczywiście orientacyjne i zależą przede wszystkim od indywidualnych uwarunkowań genetycznych. Ważne jednak, aby wzrost i waga prezentowały się prawidłowo na siatkach centylowych – zarówno hipotrofia płodu (zbyt mała masa w stosunku do wieku ciąży), jak i hipertrofia (zbyt duża waga) może oznaczać szereg komplikacji, takich jak przedwczesny poród, konieczność rozwiązania ciąży w drodze cięcia cesarskiego, a nawet śmierć w łonie matki. 

W 33. tygodniu ciąży rozwój dziecka polega głównie na wzrastaniu i zwiększaniu masy. Maluch wygląda już jak typowy noworodek – ma różową skórę, pod którą znajduje się sporo tkanki tłuszczowej. W momencie narodzin będzie ona stanowiła ponad 10% jego wagi. Kluczowe elementy, takie jak mózg, układ pokarmowy czy płuca, cały czas się rozwijają i przystosowują do pełnienia swoich funkcji. Dziecko wdycha i wydycha płyn owodniowy, przez co ćwiczy ruchy oddechowe. W mózgu tworzą się kolejne połączenia, a proces ten będzie trwał jeszcze długo po narodzinach. Warto dodać, że w tym okresie dojrzewa układ odpornościowy malucha – dzięki przeciwciałom pozyskanym z organizmu matki nie będzie on całkowicie bezbronny wobec bakterii i wirusów, które spotka tuż po narodzinach. 

Nie da się ukryć, że dziecko ma coraz mniej miejsca, więc ćwiczenie umiejętności ruchowych przychodzi mu z dużym trudem. Nie może już wykonywać skomplikowanych akrobacji, jednak jego ruchy powinny być wyczuwalne. Szacuje się, że przyszła mama powinna rejestrować ok. 10 ruchów dziecka na godzinę. Wszelkie odstępstwa od normy warto szybko skonsultować z lekarzem prowadzącym lub położną. 

33. tydzień ciąży – dolegliwości przyszłej mamy

W zaawansowanej ciąży wzrasta objętość płynu owodniowego, a brzuch rośnie w bardzo szybkim tempie. Przyszła mama doświadcza wielu dolegliwości, wśród których na pierwszy plan wysuwają się: 

  • zgaga;
  • silne parcie na pęcherz;
  • bóle kręgosłupa, szczególnie w części lędźwiowej;
  • obrzęki nóg, stóp i rąk;
  • bolesne skurcze łydek, które przeważnie wyrywają ze snu;
  • trudność w utrzymaniu stabilnej postawy ciała – rosnący brzuch sprawia, że środek ciężkości ciała zmienia się i trudniej utrzymać równowagę;
  • bóle głowy;
  • ból brzucha jak na okres – oznacza on, że ciało przygotowuje się do porodu (dolegliwość ta nie stanowi powodu do niepokoju, o ile nie towarzyszą jej inne niepokojące objawy, takie jak krwawienie z dróg rodnych);
  • bezsenność – kłopoty ze snem wynikają przede wszystkim z trudności w przyjęciu odpowiedniej pozycji, ze zgagi, a także stresu związanego ze zbliżającym się porodem;
  • z piersi często wycieka tzw. siara, czyli pierwszy pokarm dla noworodka;
  • skóra na brzuchu i piersiach rozciąga się, co może powodować rozstępy – na tym etapie warto stosować odpowiednie balsamy lub kremy.

W 8. miesiącu często pojawiają się skurcze przepowiadające, tzw. skurcze Braxtona-Hicksa. W odróżnieniu od skurczów porodowych są one nieregularne i mijają pod wpływem ciepłej kąpieli. Pamiętaj, że każda ciąża ma indywidualny przebieg, dlatego każda przyszła mama ma nieco inny zestaw dolegliwości.

Waga kobiety w 33. tygodniu ciąży

Wzrost wagi w 3. trymestrze nie jest już tak duży, jak na poprzednim etapie, czyli między 14. a 28. tygodniem ciąży. Szacuje się, że kobieta powinna przybierać na wadze maksymalnie 2 kg miesięcznie, jednak u niektórych pań przyrost ten jest o wiele mniejszy, a inne zmagają się z niedoczynnością tarczycy i tyją więcej, niż przewiduje norma. 

Pamiętaj, że zapotrzebowanie kaloryczne w 3. trymestrze ciąży wzrasta o niecałe 500 kcal. W praktyce oznacza to, że przyszła mama powinna zjeść dodatkowy posiłek lub kilka przekąsek więcej. Ważne, aby kalorie dostarczały nie tylko energii, ale przede wszystkim cennych wartości odżywczych.

Jakie badania należy zrobić w 33. tygodniu ciąży?

W  zaawansowanej ciąży przyszła mama powinna systematycznie chodzić na wizyty kontrolne do ginekologa i regularnie sprawdzać stan swojego zdrowia. Pomoże w tym wykonanie podstawowych badań krwi dla kobiet w ciąży, a także kontrolowanie innych parametrów, takich jak TSH czy stężenie glukozy we krwi. Podczas badania USG lekarz nie tylko oceni tempo wzrastania malucha, ale także sprawdzi jego ułożenie. W tym czasie dziecko powinno już przyjąć odpowiednią pozycję do porodu. Położenie główkowe (głowa skierowana ku dołowi) umożliwia poród siłami natury, natomiast położenie pośladkowe lub boczne to wskazanie do cięcia cesarskiego. 

Poród w 33. tygodniu ciąży

Porody na tym etapie ciąży nie należą do rzadkości. Według standardów Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) maluch urodzony w tym czasie jest wcześniakiem. Mogą pojawić się u niego początkowe trudności z oddychaniem i odżywianiem, jednak wsparcie specjalistycznej aparatury powinno zapewnić mu optymalne warunki do rozwoju. Dzieci urodzone przedwcześnie zazwyczaj szybko „doganiają” swoich rówieśników.

 

Autor: Marta Drzazga

Bibliografia

  1. H. Baston, Podstawy położnictwa. Najważniejsze zagadnienia, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, Wrocław 2011.
  2. G. Bręborowicz, Położnictwo i ginekologia, t. 1–2, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, Warszawa 2020.
  3. K. Laskowska, Ciąża. Poradnik, Wydawnictwo SBM, Warszawa 2022.

 

Oceń artykuł