34. tydzień ciąży – ruchy, waga matki i dziecka - Badania Krwi
9 grudnia 2022

34. tydzień ciąży – dziecko i mama

Artykuł napisany przez: Redakcja Diagnostyka

Omawiany tydzień ciąży to połowa 8. miesiąca, a zarazem 3. trymestr, czyli ostatni etap oczekiwania na dziecko. Maluch jest już prawie gotowy do przyjścia na świat, jednak łono mamy wciąż pozostaje dla niego najlepszym miejscem do rozwoju. Płód intensywnie rośnie, nabiera masy, a jego płuca przystosowują się do oddychania. Z kolei przyszła mama zmaga się z dolegliwościami typowymi dla zaawansowanej ciąży – zgagą, bólem kręgosłupa, bezsennością czy skurczami przepowiadającymi. Sprawdź, jak przebiega 34. tydzień ciąży i co się stanie, jeśli poród nastąpi właśnie teraz.

34. tydzień ciąży – który to miesiąc?

Jest to połowa 8. miesiąca ciąży, a zarazem 3. trymestr. Do porodu pozostało już około 6 tygodni. Należy jednak pamiętać, że akcja porodowa może rozpocząć się 2 tygodnie przed wyznaczonym terminem lub 2 tygodnie po nim i będzie to w granicach normy. Nic więc dziwnego, że na tym etapie wiele przyszłych mam ma już za sobą szkołę rodzenia, wybrało szpital do porodu, ma regularny kontakt ze swoim lekarzem prowadzącym i położną, a także kończy kompletowanie wyprawki dla noworodka. Trzeba mieć świadomość, że akcja porodowa może rozpocząć się w każdej chwili i dlatego warto uważnie przyglądać się sygnałom wysyłanym przez ciało.

34. tydzień ciąży – waga dziecka. Jakie są normy?

Szacuje się, że w 34. tygodniu ciąży dziecko powinno ważyć około 2000–2300 g i mierzyć około 40–50 cm. Na tym etapie intensywnie rośnie i cały czas zwiększa swoją wagę o około 200 g tygodniowo. Dzieci różnią się od siebie pod względem tych podstawowych parametrów, ponieważ każde z nich ma inne uwarunkowania genetyczne. Ważne, aby wzrost i waga malucha prawidłowo prezentowały się na siatce centylowej. Hipotrofię płodu w 34. tygodniu ciąży – czyli zbyt niską masę w stosunku do wieku ciąży – można podejrzewać, gdy dziecko znajduje się poniżej 3. percentyla. W praktyce oznacza to, że na tym etapie maluch waży około 1000 g. Ten symptom niepokoi lekarzy, ponieważ grozi przedwczesnym porodem lub nawet śmiercią w łonie matki. Zbyt wysoka masa dziecka również powinna zaniepokoić. O hipertrofii mówi się w sytuacji, gdy masa przekracza 90. percentyl. Takie parametry zwiększają ryzyko komplikacji okołoporodowych i nasuwają podejrzenie, że w przyszłości dziecko może zmagać się z cukrzycą i nadwagą.

Dziecko w 34. tygodniu ciąży – jak wygląda? Jak się rozwija?

W 34. tygodniu ciąży dziecko wygląda już jak noworodek. Ma różową skórę, pod którą znajduje się sporo tkanki tłuszczowej – tworzy się ona od początku 2. trymestru i w momencie przyjścia na świat stanowi około 13% wagi. Kluczowe organy są rozwinięte i spełniają swoje funkcje, jednak płuca potrzebują jeszcze trochę czasu, aby być w pełni gotowe do samodzielnego oddychania. Maluch intensywnie ćwiczy ruchy oddechowe poprzez wdychanie i wydychanie płynu owodniowego. 

Na tym etapie kości czaszki nie są jeszcze zrośnięte – nie jest to jednak defekt, ponieważ główka musi być wystarczająco „miękka”, aby bez problemu przedostać się przez kanał rodny. Mózg cały czas się rozwija i powstają w nim kolejne połączenia zwane synapsami. Działają też zmysły – oczy pozostają otwarte, gdy dziecko czuwa, i zamknięte podczas snu. Na obrazie USG można zobaczyć, jak ssie ono kciuk i dotyka swojej twarzy. Ten okres rozwoju przebiega także pod znakiem dojrzewania układu odpornościowego oraz zdobywania przeciwciał z organizmu mamy – dzięki nim maluch nie będzie tak bardzo bezbronny wobec bakterii i wirusów, gdy przyjdzie na świat.

34. tydzień ciąży – ruchy dziecka

Dziecko ma już coraz mniej miejsca w jamie macicy i nie może swobodnie ćwiczyć swoich umiejętności. Jednak jego ruchy powinny być dobrze wyczuwalne, a przyszła mama powinna regularnie je kontrolować. Szacuje się, że dziecko powinno poruszyć się przynajmniej 10 razy w ciągu godziny. Jeśli masz wątpliwości, czy Twój maluch jest wystarczająco ruchliwy, wykonaj test:

  • sięgnij po coś słodkiego do jedzenia, np. po kawałek czekolady lub słodki owoc;
  • odczekaj 30 minut w pozycji leżącej na boku;
  • policz ruchy dziecka. Jeśli stwierdzisz, że jest ich mniej niż 10, skontaktuj się ze swoim lekarzem lub położną.

Pamiętaj, że słabe ruchy dziecka w 34. tygodniu ciąży są wskazaniem do pilnej wizyty lekarskiej.

34. tydzień ciąży – waga matki

Waga przyszłej mamy to sprawa bardzo indywidualna – niektóre kobiety nie tyją prawie w ogóle, a inne znacznie przybierają na wadze, na przykład na skutek problemów z tarczycą. Przyjmuje się, że największy wzrost masy następuje w 2. trymestrze, a na końcowym etapie waga rośnie znacznie wolniej. Optymalny przyrost nie powinien przekraczać 0,5 kg tygodniowo, czyli około 2 kg miesięcznie.

Dolegliwości kobiety w 34. tygodniu ciąży

Brzuch w 3. trymestrze ciąży jest już bardzo duży, a to powoduje szereg dolegliwości, takich jak: 

  • zgaga;
  • bóle kręgosłupa, szczególnie w jego dolnej części;
  • silne parcie na pęcherz;
  • obrzęki nóg oraz stóp;
  • bezsenność – wynika ona ze stresu związanego ze zbliżającym się porodem, ale także z trudności w przyjęciu odpowiedniej pozycji do spania.

Oprócz tego mogą pojawić się skurcze przepowiadające. Jeśli staną się one regularne i nie miną pod wpływem ciepłej kąpieli, może to oznaczać, że poród właśnie się rozpoczyna. 

Poród w 34. tygodniu ciąży

Dziecko urodzone w 34. tygodniu ciąży jest wcześniakiem. Noworodek będzie potrzebował wsparcia aparatury medycznej i mogą pojawić się u niego trudności z oddychaniem i odżywianiem. Trzeba pamiętać, że medycyna bez problemu ratuje dzieci urodzone na tym etapie ciąży i większość z nich bez problemu „dogania” swoich rówieśników pod względem rozwoju.

34. tydzień ciąży – jakie badania należy zrobić?

W 34. tygodniu ciąży przyszła mama powinna regularnie kontrolować stan swojego zdrowia i wykonywać zlecone przez lekarza prowadzącego badania krwi. W tym intensywnym czasie warto też zrobić kontrolne USG, aby sprawdzić wagę dziecka i jego ułożenie. Maluch powinien przyjąć już odpowiednią pozycję do porodu, tj. jego główka powinna być skierowana do dołu. Położenie pośladkowe lub boczne stanowi wskazanie do cesarskiego cięcia. 

 

Autor: Marta Drzazga

Bibliografia

  1. H. Baston, Podstawy położnictwa. Najważniejsze zagadnienia, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, Wrocław 2011.
  2. G. Bręborowicz, Położnictwo i ginekologia, t. 1–2, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, Warszawa 2020.
  3. K. Laskowska, Ciąża. Poradnik, Wydawnictwo SBM, Warszawa 2022.
Oceń artykuł

O Autorze