5 sposobów na ból pleców w ciąży! - Badania Krwi
11 lutego 2022

5 sposobów na ból pleców w ciąży!

Artykuł napisany przez: Redakcja Diagnostyka
5 sposobów na ból pleców

Choć każda ciąża jest inna, to niektóre przypadłości towarzyszą większości kobiet w tym wyjątkowym, a jednocześnie wymagającym okresie. Wśród najczęściej odczuwanych dolegliwości jest m.in. ból pleców w ciąży. Sprawdź, co się do tego przyczynia i jak sobie radzić z bólem kręgosłupa!

Skąd bierze się ból pleców w ciąży?

Bardzo wiele przyszłych mam odczuwa ból pleców w ciąży. Z czym jest to związane? Przede wszystkim z rozwijającym się w jamie macicy płodem. Im większe dziecko, tym większe również obciążenie kręgosłupa. Jego odcinek piersiowy i lędźwiowy w nienaturalny sposób wyginają się ku przodowi i powodują zmianę położenia kręgów, a co za tym idzie także ból krzyża. W ciąży również dochodzi do nadmiernego napinania niektórych obszarów mięśni. Gdy siła grawitacji ciągnie ciążowy brzuszek ku dołowi, przyszła mama musi odchylać do tyłu łopatki i ramiona, by utrzymać równowagę. To także może przyczynić się do nasilenia dolegliwości bólowych u ciężarnej.

Nie są tu bez winy także hormony – zwiększa się stężenie relaksyny, co prowadzi do rozluźnienia stawów w okolicy biodrowo-krzyżowej i odczuwania bólu.

Ból kręgosłupa w ciąży może mieć różne stopnie nasilenia, co jest kwestią bardzo indywidualną. U części przyszłych mam mija po zmianie pozycji na wygodniejszą, czy rozluźniającym masażu. Niestety u niektórych kobiet, zwłaszcza w 3. trymestrze, ból bywa tak silny, że nie są w stanie stać, chodzić, czy nawet siedzieć.

ból pleców w ciąży

Ból pleców w ciąży a infekcje układu moczowego

Ból pleców w ciąży może zwiastować również infekcje układu moczowego. To częsta przypadłość ciężarnych, ponieważ macica z każdym dniem zwiększa swoją objętość, uciskając moczowody. To z kolei utrudnia swobodny przepływ moczu i sprzyja jego zastojom, co przy obniżonej odporności stanowi prostą drogę do infekcji.

Kiedy więc ciężarna zgłasza się do lekarza, skarżąc się na ból pleców w okolicy lędźwiowej, specjalista powinien skierować ją na badanie ogólne moczu. Próbkę pobiera się rano z moczu nocnego. Należy wcześniej dokładnie umyć wodą okolice cewki moczowej, a następnie pobrać do specjalnego pojemnika tzw. środkowy strumień moczu (pierwszą niedużą ilość oddaje się do muszli klozetowej, a dopiero potem pobiera się mocz do pojemnika).

Zwykle wynik dostępny jest już następnego dnia. Jeśli badanie ogólne potwierdzi obecność bakterii, lekarz kieruje kobietę na dalszą diagnostykę, czyli posiew moczu. W tym przypadku oczekiwanie na wynik bywa nieco dłuższe – może potrwać 3-9  dni. Dzięki hodowli materiału bakteryjnego, można wykryć, jakie dokładnie drobnoustroje zaatakowały układ moczowy i zastosować odpowiednie leczenie.

Ból kręgosłupa w ciąży – jak zapobiegać dolegliwościom?

Kiedy przyszła mama może odczuwać najsilniejszy ból pleców w ciąży? 3. trymestr ciąży to czas, gdy objętość macicy jest największa, co wiąże się także z wysokim obciążeniem dla kręgosłupa. Sprawdź, jak możesz sobie radzić z dolegliwościami, szczególnie na ostatniej prostej okresu ciąży.

Zadbaj o dobrą pozycję podczas snu

Lekarze i fizjoterapeuci zalecają ciężarnym spanie na boku. Dzięki temu, kręgosłup jest mniej obciążony – mięśnie oraz stawy odpoczywają. Świetnym pomysłem jest zakup specjalnie wyprofilowanej poduszki dla kobiet w ciąży. Wiele mam korzysta z niej także po narodzinach dziecka.

Unikaj długiej pracy siedzącej

Zbyt długie siedzenie jest niekorzystne dla kręgosłupa, zwłaszcza w ciąży. Jeśli już musisz spędzać czas przy biurku, rób częste przerwy – spaceruj, wykonuj ćwiczenia rozciągające i dbaj o prawidłową pozycję siedzenia. Możesz również zamieniać fotel na dużą piłkę gimnastyczną.

Zamień schylanie na kucanie

W czasie ciąży zwykłe podnoszenie przedmiotów z podłogi bywa nie lada wyzwaniem. Zamiast się schylać, kucnij, bez pochylania się ku przodowi. W tej pozycji mięśnie ud i brzucha będą naturalną podporą dla kręgosłupa.

Wypróbuj ćwiczenia relaksacyjne

Jeśli odczuwasz ból pleców w ciąży, nie zapominaj o regularnych ćwiczeniach relaksacyjnych. Przynajmniej 15 minut dziennie poświęć na delikatne rozciąganie. Możesz także wybrać się na basen, by popływać – woda pomaga doskonale rozluźnić bolące mięśnie.

Pokochaj ciepły prysznic

Masuj lędźwie ciepłą wodą z prysznica! To świetny sposób na rozluźnienie i relaks. Jeśli sama nie dasz rady pokierować w ten sposób strumienia wody, poproś o pomoc partnera. Ta metoda zalecana jest także przez położne, by zniwelować ból w I fazie porodu.

Kiedy ból pleców w ciąży jest niebezpieczny?

Zdarzają się również sytuacje, kiedy ból pleców w ciąży jest niebezpieczny dla zdrowia ciężarnej oraz płodu. Niezwłocznie zgłoś się do lekarza, jeśli bólowi towarzyszą wymioty, biegunka, plamienie lub krwawienie z pochwy, skurcze macicy, czy gorączka. Lekarz przeprowadzi z Tobą wywiad medyczny, wykona USG i skieruje na niezbędne badania krwi i moczu. Możesz wykonać je w najbliższym laboratorium Diagnostyki, na terenie całego kraju.

Bibliografia:

  • Nilsson-Wikmar L., Olsson C., Health-related quality of life and physical ability among pregnant women with and without back pain in late pregnancy. Acta Obstet Gynecol Scand, R. 2004, nr 83, s. 351–357.

O Autorze