Spis treści:
- 8. tydzień ciąży – który to miesiąc?
- 8. tydzień ciąży – co widać na USG?
- Jak wygląda dziecko w 8. tygodniu ciąży?
- 8. tydzień ciąży – jak rozwija się dziecko?
- 8. tydzień ciąży – objawy u przyszłej mamy
- Czy w 8. tygodniu ciąży widać już brzuch?
- 8. tydzień ciąży – jakie symptomy powinny być powodem do niepokoju?
- Jakie badania należy zrobić w 8. tygodniu ciąży?
- Bibliografia
W 8. tygodniu ciąży większość przyszłych mam ma już za sobą pierwszą wizytę u ginekologa, a inne dopiero robią test i dowiadują się, że w ich życiu szykuje się prawdziwa rewolucja. Początek ciąży potrafi dać się we znaki poprzez typowe dla tego etapu dolegliwości, takie jak: wymioty, nudności, nadmierna senność czy uciążliwe wzdęcia. W ósmym tygodniu zarodek intensywnie się rozwija i – mimo że nie jest większy niż dojrzała malina – w konkretny sposób reaguje na aktywność swojej mamy. Sprawdź, czego spodziewać się w tym okresie
8. tydzień ciąży – który to miesiąc?
Omawiany tydzień ciąży to połowa 1. trymestru i zarazem końcówka 2. miesiąca. Na tym etapie wiele kobiet dopiero dostrzega charakterystyczne objawy i sięga po test ciążowy. Dwóch kresek nie należy jeszcze traktować jako potwierdzenie ciąży – będzie nim dopiero wizyta u ginekologa, który wykona badanie ultrasonograficzne (USG) i stwierdzi, czy w macicy rzeczywiście znajduje się zarodek. Do rozwiązania pozostało ok. 32 tygodnie, ale wiele kobiet już na tym etapie patrzy w przyszłość. Ich myślom często towarzyszy niepokój, ponieważ ryzyko poronień na początkowym etapie ciąży jest dość duże. Z prowadzonych statystyk wynika, że ok. 15% ciąż ulega poronieniu, natomiast aż 25% kobiet przynajmniej raz w życiu doświadcza straty. Zdecydowana większość tych nieszczęśliwych wydarzeń ma jednak miejsce przed 8. tygodniem ciąży, a po nim – gdy serce zarodka zaczyna pracować – ryzyko to spada do ok. 3% i od tej pory sukcesywnie maleje. Większość przyszłych mam dzieli się radosną wiadomością z rodziną i znajomymi w 12.–13. tygodniu, gdy USG genetyczne potwierdzi, że ciąża rozwija się prawidłowo.
8. tydzień ciąży – co widać na USG?
Podczas pierwszej wizyty u ginekologa, która zazwyczaj odbywa się między 6. a 8. tygodniem ciąży, lekarz przeprowadza szczegółowy wywiad z pacjentką i wykonuje badanie ultrasonograficzne (USG) potwierdzające ciążę. Przyszła mama – a często również jej partner – mogą zobaczyć na ekranie zarodek i usłyszeć bicie jego serca. Podczas tego badania lekarz stwierdza, czy zagnieździł się on prawidłowo i czy np. ciąża nie rozwija się poza macicą. Sprawdza również, czy w obrębie macicy nie ma patologicznych zmian, które mogłyby źle wpłynąć na rozwijające się dziecko. Na podstawie daty ostatniej miesiączki szacuje też przewidywany termin porodu.
W 8. tygodniu ciąży USG wykonuje się dopochwowo, czyli z użyciem specjalnego wziernika. Nie powinno być ono bolesne, ponieważ przed wejściem do pochwy urządzenie jest nawilżane specjalnym płynem, jednak u niektórych kobiet może powodować uczucie dyskomfortu.
Jak wygląda dziecko w 8. tygodniu ciąży?
Jak wynika z terminologii ginekologiczno-położniczej, na tym etapie ciąży dziecko nie jest jeszcze płodem, ale zarodkiem. Mierzy ok. 1,5 cm i waży niewiele ponad 1 g. Pod względem wielkości można porównać je do dojrzałej maliny lub ziarna fasoli. Jego ciało nie uzyskało jeszcze odpowiednich proporcji, tj. głowa stanowi połowę długości całego ciała. Szeroko rozstawione oczy są już wyposażone w powieki, a na gałkach ocznych zaczynają tworzyć się tęczówki i źrenice. Na twarzy widać nos, szczękę oraz żuchwę.
Prawidłowo rozwijający się zarodek ma również ręce i nogi, którymi zaczyna intensywnie poruszać. Na tym etapie kobieta nie czuje jeszcze jego ruchów, ponieważ jest on zbyt mały. Pierwsze delikatne kopnięcia, które są odczuwalne jako łaskotanie lub bulgotanie, są odczuwalne dopiero ok. 20 tygodnia.
8. tydzień ciąży – jak rozwija się dziecko?
Na tym etapie ciąży zarodek cały czas rośnie i bardzo intensywnie się rozwija. Oto garść faktów na temat jego rozwoju:
- serce bije dość szybko, bo w tempie ok. 150 uderzeń na minutę;
- kręgosłup staje się solidną podstawą dla rozwijających się kończyn. Na tym etapie rozwijają się stawy rąk i nóg;
- kształtują się żebra;
- zanika ogon;
- zaczynają tworzyć się krtań, płuca i pęcherz moczowy;
- rozwijają się jelita, które stają się długie, pofałdowane i wstępują do jamy brzusznej;
- zanika fizjologiczna przepuklina;
- skóra jest bardzo cienka i widać przez nią siatkę naczyń krwionośnych;
- powstają zalążki małżowin usznych;
- zaczynają działać błędnik i ucho wewnętrzne, dzięki czemu maluch jest w stanie rozpoznać aktywność swojej mamy i np. uspokoić się w trakcie, gdy ona maszeruje, i uaktywnić się w czasie jej odpoczynku.
Co ważne, na tym etapie dochodzi już do różnicowania się narządów płciowych, choć rozpoznanie płci na podstawie tzw. guzków płciowych widocznych na obrazie USG jest niemożliwe. Jeśli rodzice chcą już teraz wiedzieć, czy spodziewają się chłopca, czy dziewczynki, będą musieli poczekać do badań prenatalnych, które można wykonać najwcześniej ok. 11. tygodnia ciąży.
8. tydzień ciąży – objawy u przyszłej mamy
Na początkowym etapie ciąży przyszła mama doświadcza prawdziwej rewolucji hormonalnej. Gwałtownie wzrasta poziom hormonów ciążowych, czyli gonadotropiny kosmówkowej (beta-HCG), progesteronu i estrogenów. To właśnie one są przyczyną pierwszych uciążliwych objawów ciąży, do których należą m.in.:
- nudności, pojawiające się najczęściej w godzinach porannych;
- wymioty;
- ciągłe zmęczenie i senność;
- nadmierna wrażliwość na zapachy;
- huśtawka nastrojów z przewagą rozdrażnienia i płaczliwości;
- tkliwość brodawek sutkowych i zmiana ich koloru – skóra wokół brodawek ciemnieje, a piersi już na samym początku ciąży mogą wydawać się nieco pełniejsze;
- zwiększony apetyt na konkretne rodzaje produktów lub całkowity jego brak;
- wzdęcia i niestrawność;
- ból w dole brzucha wynikający z powiększania się macicy;
- bóle głowy.
Każda mama przeżywa początek ciąży inaczej i ma swój indywidualny zestaw objawów: niektóre kobiety cieszą się całkiem dobrym samopoczuciem, a inne nie mogą normalnie funkcjonować przez ciągłe mdłości i wymioty. Zazwyczaj dzieje się tak, że po zakończeniu I trymestru – kiedy organizm adaptuje się do zachodzących zmian hormonalnych – większość uciążliwych objawów ustępuje.
Czy w 8. tygodniu ciąży widać już brzuch?
Wiele przyszłych mam się zastanawia, kiedy pojawią się u nich ciążowe krągłości. Macica jest już co prawda większa niż jeszcze kilka tygodni wcześniej, ale w 8. tygodniu brzuch nie zmienia jeszcze swojego kształtu. Brzuch przyszłej mamy nie różni się od tego, który miała przed ciążą. Jeśli się zaokrągla, to najczęściej powodem są wzdęcia, które często pojawiają się na tym etapie oczekiwania na dziecko.
8. tydzień ciąży – jakie symptomy powinny być powodem do niepokoju?
Na skutek problemów trawiennych przyszła mama może stracić kilka kilogramów, jednak duża niedowaga może stać się przyczyną różnych komplikacji, np. niskiej masy urodzeniowej dziecka, powikłań poporodowych lub trudności rozwojowych w pierwszych latach życia dziecka.
Najbardziej niepokojącym objawem jest oczywiście gwałtowny ból w dole brzucha i towarzyszące mu krwawienie z dróg rodnych. W takiej sytuacji trzeba jak najszybciej udać się na izbę przyjęć szpitala z oddziałem ginekologiczno-położniczym lub do ginekologa, aby stwierdzić, czy nie doszło do poronienia.
Jakie badania należy zrobić w 8. tygodniu ciąży?
Grafik badań przyszłej mamy jest bardzo napięty. Na początku ciąży trzeba wykonać m.in.:
- ogólne badanie moczu;
- szczegółową morfologię krwi;
- określenie grupy krwi i czynnika Rh;
- stężenie glukozy na czczo;
- TSH;
- testy na obecność przeciwciał przeciwko takim chorobom jak toksoplazmoza, różyczka, kiła czy HIV. Choroby te mogą poważnie zaburzyć rozwój dziecka.
Przyszłe mamy, szczególnie te, które ukończyły 35. rok życia, powinny też rozważyć wykonanie szczegółowych badań prenatalnych. Test PAPPA, który określa prawdopodobieństwo najbardziej powszechnych wad genetycznych (np. zespół Downa, zespół Patau), wykonuje się między 11. a 14. tygodniem ciąży.
Autor: Marta Drzazga
Bibliografia
- M. Fraś i in., Styl życia kobiet w ciąży, „Hygeia Public Health” 2012, nr 47, s. 412–417.
- H. Baston, Podstawy położnictwa. Najważniejsze zagadnienia, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, Wrocław 2011.
- G. Bręborowicz, Położnictwo i ginekologia, t. 1–2, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, Warszawa 2020.
- K. Laskowska, Ciąża. Poradnik, Wydawnictwo SBM, Warszawa 2022.