Borelioza jest wieloukładową chorobą zapalną przenoszoną przez kleszcze. Powoduje szereg powikłań, a ze względu na nieswoisty obraz kliniczny jest trudna do wykrycia. Skutki boreliozy mogą pojawić się nawet po wielu miesiącach czy nawet latach od ugryzienia kleszcza. Diagnostyka zakażenia jest prosta. Sprawdź, jakie badania na boreliozę warto wykonać. Borelioza – co to za choroba? Borelioza …
Choroby układu krążenia każdego roku są przyczyną aż 50% zgonów. Coraz częściej dotykają osób w bardzo młodym wieku. Czynnikiem ryzyka jest styl życia. Badania profilaktyczne pozwalające na ocenę pracy serca i układu krążenia są proste. Sprawdź, jak przebiega diagnostyka i dlaczego powinieneś ją wykonać. Choroby układu krążenia – co musisz wiedzieć? Choroby układu sercowo-naczyniowego są …
Niewystarczająca podaż niektórych witamin jest częstą przyczyną bólu stawów i mięśni. Długotrwałe niedobory zaburzają procesy regeneracji mięśni, osłabiają ich siłę, a ponadto mogą przyczyniać się do pogorszenia funkcjonalności stawów i kości. Jakich witamin brakuje, gdy bolą stawy, kości i mięśnie? Jak sprawdzić, czy masz niedobory? Jakie witaminy suplementować na wzmocnienie kości? Osoby po 60. roku …
Reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) jest przewlekłą chorobą autoimmunologiczną tkanki łącznej. Najczęściej obejmuje stawy, ale w ciężkim przebiegu może zająć niemal wszystkie narządy i układy ciała. Pierwszym typowym objawem RZS jest nawracający ból stawów. Proces diagnostyczny choroby jest złożony i powinien przebiegać pod kontrolą lekarza. Reumatoidalne zapalenie stawów – co to za choroba? Reumatoidalne zapalenie stawów …
Katar z krwią w większości przypadków nie jest objawem poważnego schorzenia. Najczęściej mamy do czynienia z podrażnieniem i mechanicznym uszkodzeniem przesuszonej śluzówki nosa. Wówczas wraz z katarem pojawiają się śladowe ilości krwi w postaci plamek lub pojedynczych niteczek. Zaburzenie jest epizodyczne i mija samoistnie. Kiedy jednak katar z krwią powinien wzbudzić niepokój i skłonić do …
Biegunka po jedzeniu to objaw nadmiernie przyspieszonej perystaltyki jelit. Przyczyną tego stanu mogą być infekcje wirusowe lub bakteryjne. Rozwolnienie może być skutkiem spożycia nieświeżego lub niepoddanego właściwej obróbce termicznej pokarmu. Po tłustym jedzeniu jest objawem spożycia nadmiernej ilości tłuszczu, do strawienia których organizm musiał wydzielić duże ilości żółci. Natomiast przewlekłe biegunki mają podłoże chorobowe. Czym …
Trzustka pełni dwie ważne funkcje: wewnątrzwydzielniczą i zewnątrzwydzielniczą. Narząd jest czuły na alkohol i dietę z przewagą tłuszczu i cukrów prostych. To błędy dietetyczne najczęściej prowadzą do dysfunkcji trzustki. Pierwszym sygnałem choroby narządu może być nagły i silny ból nadbrzusza, promieniujący do kręgosłupa. Do rozpoznania chorób trzustki niezbędne są badania krwi z oznaczeniem aktywności enzymów …
ACTH – hormon adrenokortykotropowy – jest wydzielany przez przysadkę mózgową. Odpowiada za stymulację wydzielania hormonów nadnerczy. Badanie poziomu ACTH jest stosowane w diagnostyce chorób układu wewnątrzwydzielniczego związanych m.in. z nieprawidłową ilością kortyzolu. Poziom hormonu ACTH wykazuje zmienność dobową, a badanie wymaga przygotowania i niezwłocznego przekazania pobranej próbki krwi do laboratorium. Hormon adrenokortykotropowy – jak powstaje …
Niski poziom leukocytów często jest skutkiem nieprawidłowej diety. Niedoborom białych krwinek sprzyja dieta ubogoresztkowa, oparta na produktach przetworzonych. Długotrwały niski poziom leukocytów osłabia układ odpornościowy i zwiększa ryzyko infekcji. Kluczowe jest sięganie po produkty zawierające substancje immunostymulujące. Co oznacza niedobór białych krwinek? Niedobór białych krwinek określany jest terminem leukopenii. To stan, który może wynikać z …
Wprowadź słowa i naciśnij Enter.