Ból jelitowy to subiektywne odczucie dyskomfortu w obrębie jamy brzusznej. Może mieć różne nasilenie i charakter – od łagodnego napięcia po intensywne skurcze. Warto zauważyć, że dolegliwości te bywają symptomem wielu stanów patologicznych, w tym problemów trawiennych, alergii pokarmowych czy poważnych chorób. Nie powinno się więc ich bagatelizować. Rodzaje bólu jelitowego – ostry, przewlekły, kolkowy …
Ból łydek może wynikać zarówno z urazów, jak i przewlekłych problemów zdrowotnych. Zrozumienie przyczyn oraz objawów bólu jest ważne dla skutecznego leczenia. Warto pamiętać o profilaktyce oraz o tym, że w przypadku utrzymujących się dolegliwości nie należy zwlekać z wizytą u specjalisty. Przyjrzyjmy się bliżej temu problemowi. Z czego może wynikać ból łydek? Ból łydek …
Przegrzanie organizmu, czyli hipertermia, jest stanem, w którym temperatura ciała przekracza normalny zakres, prowadząc do zaburzeń w mechanizmach termoregulacyjnych. Ten poważny stan może skutkować groźnymi konsekwencjami zdrowotnymi, m.in. udarem cieplnym. W normalnych warunkach organizm człowieka utrzymuje temperaturę ciała w granicach 36–38°C. Kiedy jednak temperatura wzrasta powyżej 40°C, mówimy o hipertermii, która może prowadzić do poważnych …
Podrażnienie podniebienia to dolegliwość, która może znacząco wpłynąć na komfort codziennego życia. Objawia się nieprzyjemnymi odczuciami, takimi jak ból, pieczenie czy swędzenie. Może to utrudniać spożywanie pokarmów i płynów. Poznaj najczęstsze przyczyny podrażnienia podniebienia, jego objawy oraz sposoby leczenia. Co powoduje podrażnienie podniebienia? Podrażnienie podniebienia może być spowodowane szeregiem czynników – czasami jest to uraz, …
Wymioty nie tylko są dokuczliwe, ale przede wszystkim niebezpieczne. Doprowadzają szybko do odwodnienia. Uporczywe dolegliwości skonsultuj zawsze z lekarzem. Zanim jednak nadejdzie termin wizyty, możesz wspomóc się domowymi metodami niefarmakologicznymi. Dowiedz się, co przy wymiotach mogą jeść dorośli, kobiety w ciąży i dzieci. Co jeść przy wymiotach? Złagodzenie dokuczliwych nudności i wymiotów nie ma na …
Gdy mowa o witaminie D w organizmie, chodzi o jeden z jej metabolitów – kalcydiol lub kalcytriol. Tylko kalcytriol jest aktywną postacią związku i finalnym produktem przemian cholesterolu pod wpływem działania promieniowania UV, metabolizmu cholekalcyferolu lub kalcyfediolu w postaci leku albo suplementu. Poznaj funkcje kalcytriolu i znaczenie jego właściwego poziomu w terapii niektórych schorzeń. Czym …
Detoksykacji organizmu w czasach starożytnych służyły sauny, poszczenie czy zioła. Ze względu na to, jak bardzo zanieczyszczone są współcześnie powietrze i woda oraz jak wysoce przetworzona jest żywność, zabiegi oczyszczania są tym bardziej potrzebne. Dzięki nim możesz wspomóc organizm w odzyskiwaniu równowagi. Grunt, aby detoksykację przeprowadzić z głową i w porozumieniu ze specjalistą. Co się …
Istnieje taka toksyna, której wystarczy 55 g, aby zlikwidować życie na Ziemi. Jednocześnie bakterie, które ją uwalniają, powszechnie występują w przyrodzie. Mowa o Clostridium botulinum. To one wywołują botulizm. W Polsce co roku zakażonych zostaje od 15 do 50 osób. Najczęściej przez zjedzenie nieprawidłowo przygotowanych przetworów w warunkach domowych. Poznaj objawy botulizmu oraz sposoby na …
O wysoki poziom sodu w organizmie nietrudno, zważywszy na ilość spożywanej każdego dnia soli. Co jednak powoduje niski poziom sodu? U starszej osoby najczęściej jest to powikłanie farmakoterapii czy schorzeń, z którymi zmaga się organizm. Wyjaśniamy, jak rozpoznać hiponatremię i dlaczego ustabilizowanie poziomu sodu jest tak ważne. Po czym poznać niski poziom sodu u osoby …
Wprowadź słowa i naciśnij Enter.