Badania genetyczne w Białymstoku: gdzie zrobić? - Badania Krwi
20 maja 2024

Badania genetyczne w Białymstoku – testy, które mogą pomóc w rozpoznaniu choroby i w planowaniu leczenia

Artykuł napisany przez: Redakcja
Badania genetyczne w Białymstoku

Masz problem z poczęciem dziecka? Martwisz się o możliwość wystąpienia wad genetycznych u Twojego dziecka? Obawiasz się chorób dziedzicznych, które występowały w Twojej rodzinie? W takich sytuacjach warto rozważyć wykonanie badań genetycznych w renomowanym laboratorium w Białymstoku. Pozwoli Ci to na wczesne zaplanowanie działań prewencyjnych lub leczniczych. Odkryj, jak nowoczesna diagnostyka molekularna może Ci pomóc!

Badania genetyczne przyczyn niepłodności i nawracających poronień

Częstą przyczyną niepłodności (dotyczącą około 2 mln par w Polsce) oraz poronień (które zdarzają się w przypadku nawet 10–15% ciąż) są mutacje genetyczne oraz zaburzenia chromosomalne. Pary, które poddają się badaniom genetycznym w naszym renomowanym laboratorium w Białymstoku, mogą oczekiwać na szczegółową analizę DNA, ocenę zmian oraz prognozę ryzyka wystąpienia chorób genetycznych u płodu.

Rozważ wykonanie badań genetycznych w Białymstoku, jeśli:

  • w Twojej rodzinie lub rodzinie partnera występują genetyczne choroby dziedziczne,
  • jedno z Was przeszło okres dojrzewania w sposób nieprawidłowy,
  • doświadczyliście poronień lub martwych urodzeń,
  • macie już dziecko z wadami genetycznymi.

Badania genetyczne płodu

Zalecenia Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników oraz Polskiego Towarzystwa Genetyki Człowieka mówią, że każda kobieta w ciąży powinna poddać się przesiewowym badaniom prenatalnym. Wykonywane są one między innymi za pomocą testów NIPT, które analizują wolne DNA płodu krążące we krwi matki, oferując większą dokładność niż tradycyjne USG prenatalne i test PAPPA. Możesz je wykonać już po skończeniu 10. tygodnia ciąży. Wyniki uzyskasz (w przypadku testów wykonywanych w Polsce, a nie w Stanach Zjednoczonych) już w czasie nieprzekraczającym 6 dni roboczych.

Badania genetyczne ojcostwa i pokrewieństwa

W Białymstoku możesz wykonać badania genetyczne na ojcostwo i pokrewieństwo (anonimowo lub na potrzeby sądowe). Do diagnostyki potrzebne są próbki od dziecka i domniemanego ojca. Najczęściej pobierane są one z wewnętrznej strony policzka. Wyniki badania mają blisko 100-procentową pewność.

Badania genetyczne na raka

Badania genetyczne nowotworów mogą odegrać kluczową rolę w prewencji. Wczesne wykrycie mutacji w DNA pozwala na planowanie odpowiednich działań i zmianę stylu życia, co może zmniejszyć ryzyko zachorowania. Możesz wykonać badania genetyczne na raka w naszym laboratorium w Białymstoku. Zbadasz tu m.in. geny BRCA1 i BRCA2, co pozwoli ocenić ryzyko wystąpienia raka piersi, jajników czy prostaty.

Badania genetyczne pod kątem zakażeń

Genetyczna diagnostyka patogenów umożliwia szybką identyfikację przyczyn infekcji i odpowiednie zaplanowanie terapii, co jest niezwykle ważne m.in. w przypadku chorób pasożytniczych układu pokarmowego.

Badania genetyczne dzieci

Diagnostyka molekularna u dzieci jest przydatna w wykrywaniu nie tylko chorób genetycznych, ale również alergii, nietolerancji pokarmowych oraz infestacji pasożytniczych. Badania te mogą też wyjaśnić przyczyny niektórych zaburzeń neurologicznych, kardiologicznych czy ortopedycznych.

Badania genetyczne specjalistyczne

Badania genetyczne są stosowane w diagnozowaniu chorób sercowo-naczyniowych, neurologicznych i okulistycznych. Umożliwiają wczesne wykrycie mutacji genetycznych i chromosomowych (zarówno mutacji punktowych, delecji, duplikacji fragmentów kodu DNA, jak i aberracji chromosomowych).

W naszym laboratorium w Białymstoku możliwe jest wykrycie mutacji predysponujących do wystąpienia m.in.:

  • choroby Alzheimera,
  • choroby Parkinsona,
  • choroby Huntingtona,
  • zwyrodnienia plamki żółtej związanego z wiekiem,
  • hipercholesterolemii rodzinnej,
  • kardiomiopatii.

Badania genetyczne w gastroenterologii

Badania genetyczne mogą pomóc zdiagnozować schorzenia układu pokarmowego lub predyspozycję do ich wystąpienia. Mowa tu o patologiach, takich jak: choroba Gilberta, hemochromatoza, celiakia czy cukrzyca.

Badania genetyczne chorób rzadkich

Około 80% chorób rzadkich ma podłoże genetyczne. Badania genetyczne w naszym laboratorium w Białymstoku mogą przyspieszyć diagnozowanie i zaplanowanie odpowiedniego postępowania, dzięki czemu zmniejszy się ryzyko poważnych konsekwencji.

Oceń artykuł

O Autorze