Spis treści:
- Badania genetyczne jako narzędzie diagnozowania niepłodności i nawracających poronień
- Badania genetyczne płodu
- Badania genetyczne ojcostwa i pokrewieństwa
- Badania genetyczne pod kątem raka
- Badania genetyczne pod kątem zakażeń
- Badania genetyczne dzieci
- Badania genetyczne neurologiczne, okulistyczne, kardiologiczne
- Badania genetyczne w gastroenterologii
- Badania genetyczne pod kątem chorób rzadkich
Czy zmagasz się z trudnościami w poczęciu dziecka? Czy chcesz ocenić ryzyko wystąpienia wad wrodzonych u swojego potomstwa? Czy boisz się, że odziedziczyłeś/aś schorzenia, z którymi borykali się Twoi rodzice lub dziadkowie? W takich sytuacjach warto rozważyć badania genetyczne w naszym laboratorium diagnostycznym w Gdańsku. Ta nowoczesna forma testów molekularnych może pomóc w zaplanowaniu działań profilaktycznych lub terapeutycznych. Odkryj, jak nowoczesne badania genetyczne mogą wspomóc Cię w tych trudnych sytuacjach!
Badania genetyczne jako narzędzie diagnozowania niepłodności i nawracających poronień
W przypadku niepłodności, która dotyka około 2 milionów par w Polsce, oraz nawracających poronień, stanowiących 10–15% wszystkich ciąż, jednym z potencjalnych czynników są defekty pojedynczych genów (mutacje punktowe) lub całych chromosomów. Osoby decydujące się na przeprowadzenie badań genetycznych w naszym laboratorium w Gdańsku mogą liczyć na identyfikację zmian w DNA, ocenę ich skali oraz oszacowanie ryzyka wystąpienia wad u płodu.
Warto rozważyć badania genetyczne, jeśli:
- w Twojej lub partnera rodzinie stwierdzono wady genetyczne,
- jedno z Was lub oboje przejawialiście nieprawidłowości w okresie dojrzewania,
- miały miejsce poronienia lub martwe urodzenia we wcześniejszych ciążach,
- u Twoich starszych dzieci zdiagnozowano wady genetyczne.
Badania genetyczne płodu
Zgodnie z aktualnymi zaleceniami Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników oraz Polskiego Towarzystwa Genetyki Człowieka każda kobieta w ciąży (nie tylko powyżej 35. roku życia) powinna poddać się przesiewowym badaniom prenatalnym. Ich celem jest wykrycie losowych wad rozwojowych oraz chorób uwarunkowanych genetycznie. Do tych celów wykorzystuje się między innymi testy NIPT. Są one bardziej precyzyjne i czułe od standardowo wykonywanego USG prenatalnego w połączeniu z testem PAPPA.
Badania genetyczne ojcostwa i pokrewieństwa
W naszym gdańskim laboratorium oferujemy badania genetyczne ojcostwa i pokrewieństwa. Do analizy niezbędny jest materiał pobrany od dziecka oraz domniemanego ojca, zazwyczaj w postaci wymazu z wewnętrznej strony policzka. Wyniki porównuje się między sobą, co daje bardzo wysoką pewność wyniku, bliską 100%.
Badania genetyczne pod kątem raka
Badania genetyczne mają istotne znaczenie w profilaktyce nowotworowej. Wczesna detekcja defektów w DNA pozwala na odpowiednie zaplanowanie działań profilaktycznych oraz modyfikację stylu życia w celu zmniejszenia ryzyka rozwoju choroby. Przeprowadziwszy badania genetyczne na raka w naszym laboratorium w Gdańsku, uzyskasz oszacowanie ryzyka zachorowania jeszcze przed wystąpieniem jakichkolwiek objawów (np. dzięki badaniu genów BRCA1 i BRCA2 możliwa jest ocena ryzyka rozwoju raka piersi, jajnika lub jajowodu u kobiet oraz raka prostaty u mężczyzn).
Badania genetyczne pod kątem zakażeń
Dzięki analizie genetycznej patogenów możliwe jest identyfikowanie czynnika odpowiedzialnego za infekcję i tym samym planowanie odpowiedniego leczenia. Taka diagnostyka umożliwia szybkie i pewniejsze ustalenie przyczyn, m.in. chorób pasożytniczych układu pokarmowego.
Badania genetyczne dzieci
Badania molekularne w pediatrii są niezwykle przydatne nie tylko w przypadku podejrzenia chorób genetycznych, ale również w diagnostyce alergii, nietolerancji pokarmowych oraz infestacji pasożytniczych. Pozwalają także na identyfikację przyczyn wybranych zaburzeń neurologicznych, kardiologicznych czy ortopedycznych.
Badania genetyczne neurologiczne, okulistyczne, kardiologiczne
Badania genetyczne stanowią istotne narzędzie diagnostyczne w wykrywaniu wybranych schorzeń sercowo-naczyniowych i neurologicznych, a także okulistycznych. Pozwalają one na identyfikację mutacji punktowych, delecji, duplikacji fragmentów kodu DNA oraz aberracji chromosomowych. Wczesna detekcja nieprawidłowości genetycznych umożliwia szybkie wprowadzenie leczenia lub działań profilaktycznych.
Wiele chorób ma podłoże genetyczne. Przeprowadzając badania genetyczne w gdańskim laboratorium, można zidentyfikować mutacje predysponujące do wystąpienia takich chorób, jak:
- choroba Alzheimera,
- choroba Parkinsona,
- choroba Huntingtona,
- zwyrodnienie plamki żółtej związane z wiekiem,
- hipercholesterolemia rodzinna,
- kardiomiopatia.
Badania genetyczne w gastroenterologii
Analizy genetyczne pozwalają na diagnozowanie wybranych schorzeń układu pokarmowego lub predyspozycji do ich wystąpienia. Dzięki testom genetycznym możliwe staje się zdiagnozowanie chorób, takich jak:
- choroba Gilberta,
- hemochromatoza,
- celiakia oraz inne nietolerancje pokarmowe,
- cukrzyca.
Warto rozważyć badania genetyczne układu pokarmowego w naszym gdańskim laboratorium, szczególnie jeśli w rodzinie występowały przypadki schorzeń związanych z tym układem, takich jak rak jelita grubego czy celiakia.
Badania genetyczne pod kątem chorób rzadkich
Choroby rzadkie charakteryzują się występowaniem rzadszym niż u 1/2000 osób oraz poważną niepełnosprawnością lub zagrożeniem życia. Większość z nich ma podłoże genetyczne. Testy molekularne mogą przyspieszyć diagnozę i zaplanowanie odpowiedniego postępowania w celu uniknięcia poważnych konsekwencji choroby.