Badania genetyczne w Szczecinie - Badania Krwi
16 maja 2024

Badania genetyczne w Szczecinie – testy, które mogą pomóc w rozpoznaniu choroby i w planowaniu leczenia

Artykuł napisany przez: Redakcja
Badania genetyczne w Szczecinie

Masz trudności z poczęciem dziecka i czujesz przez to złość i bezradność? Zastanawiasz się nad ryzykiem wystąpienia wad genetycznych u płodu? A może sen z powiek spędzają Ci obawy o ujawnienie się chorób dziedzicznych, którymi obarczona jest Twoja rodzina? W tych sytuacjach warto skorzystać z nowoczesnych badań genetycznych w naszych laboratoriach w Szczecinie. To narzędzie nieocenione w planowaniu działań profilaktycznych oraz terapeutycznych. Poznaj, jak zaawansowana diagnostyka molekularna może pomóc w opiece nad Twoim zdrowiem!

Diagnostyka genetyczna w obszarze niepłodności i poronień nawracających

Jedną z głównych przyczyn problemów z płodnością (dotyczących około 2 milionów par w Polsce) oraz samoistnych poronień jest obecność mutacji genetycznych. W naszych specjalistycznych laboratoriach w Szczecinie można dokładnie zbadać DNA, ocenić istniejące zmiany i ryzyko związane z chorobami płodu.

Rozważ badania genetyczne, jeśli:

  • w Twojej rodzinie występują wady genetyczne,
  • doświadczyłeś problemów z dojrzewaniem,
  • masz historię poronień lub martwych urodzeń,
  • Twoje starsze dzieci urodziły się z wadami genetycznymi.

Badania prenatalne płodu – zapewnienie bezpieczeństwa przyszłym rodzicom

Zgodnie z zaleceniami specjalistów każda kobieta w ciąży powinna poddać się badaniom prenatalnym, które pozwalają na wykrycie przypadkowych wad rozwojowych i chorób genetycznych. Możesz wykonać w Szczecinie badania genetyczne, takie jak testy NIPT, analizujące wolne DNA płodu w krwi matki, które są bardziej precyzyjne niż standardowe badania USG i testy PAPPA.

Badania ojcostwa i pokrewieństwa – pewność rodzinna

Możesz wykonać w Szczecinie badania genetyczne ojcostwa i pokrewieństwa zarówno na potrzeby prywatne, jak i sądowe. Do analizy wykorzystuje się próbki biologiczne, takie jak wymazy z błony śluzowej policzka lub mikroślady DNA.

Diagnostyka genetyczna w kierunku nowotworów – profilaktyka na najwyższym poziomie

Wczesne wykrywanie mutacji genetycznych ma kluczowe znaczenie w profilaktyce nowotworowej. Badania genetyczne na raka (np. analiza genów BRCA1 i BRCA2) pozwalają oszacować ryzyko m.in. nowotworów piersi, jajników czy prostaty.

Badania genetyczne zakażeń – precyzja w diagnostyce

Dzięki badaniom genetycznym patogenów można precyzyjnie zidentyfikować czynniki infekcyjne, co umożliwia szybkie i skuteczne zaplanowanie terapii. Takie badania są szczególnie wartościowe w diagnostyce chorób pasożytniczych układu pokarmowego, gdy inne metody diagnostyczne zajmują zbyt wiele czasu albo ich czułość i wiarygodność nie są wystarczające.

Diagnostyka pediatryczna – wsparcie dla najmłodszych

Testy molekularne u dzieci mogą pomóc w diagnostyce alergii, nietolerancji pokarmowych oraz innych zaburzeń, np. neurologicznych czy kardiologicznych. Wykonaj badania genetyczne w naszym laboratorium w Szczecinie, aby podjąć właściwe działania profilaktyczne lub rozpocząć leczenie choroby u dziecka.

Badania genetyczne w zakresie neurologii, okulistyki i kardiologii

Specjalistyczne badania genetyczne umożliwiają identyfikację mutacji i innych zaburzeń genetycznych, które mogą prowadzić do chorób serca, mózgu czy oczu.

Wiele chorób przekazywanych jest w genach. Badania genetyczne pozwalają wykryć mutacje predysponujące do wystąpienia m.in.:

  • choroby Alzheimera,
  • choroby Parkinsona,
  • choroby Huntingtona,
  • zwyrodnienia plamki żółtej związanego z wiekiem,
  • hipercholesterolemii rodzinnej,
  • kardiomiopatii.

Diagnostyka genetyczna w gastroenterologii

Testy genetyczne umożliwiają diagnozowanie schorzeń układu pokarmowego, takich jak celiakia czy cukrzyca, które mogą mieć podłoże genetyczne. Ich wczesne wykrycie pozwala podjąć działania profilaktyczne, służące ograniczeniu lub wyeliminowaniu objawów choroby (np. wykluczeniu z diety glutenu przy celiakii).

Badania nad rzadkimi chorobami genetycznymi

Dzięki nowoczesnej diagnostyce molekularnej można przyspieszyć rozpoznawanie rzadkich chorób, które często mają podłoże genetyczne, co umożliwia szybsze wdrożenie odpowiedniego postępowania terapeutycznego.

Korzystając z możliwości przeprowadzenia badań genetycznych w Szczecinie w naszych laboratoriach, zyskujesz dostęp do najnowocześniejszej diagnostyki, która może znacząco wpłynąć na Twoje zdrowie i jakość życia.

 

Oceń artykuł

O Autorze