Spis treści:
Hormony to substancje, które przekazują określone informacje między poszczególnymi narządami i w ten sposób regulują pracę naszego organizmu. Zarówno nadmiar, jak i niedobór hormonów zaburza homeostazę, czyli wewnętrzną równowagę. Kiedy konieczne jest sprawdzenie ich poziomu?
Układ hormonalny składa się z gruczołów rozmieszczonych w różnych częściach ciała. Gruczoły odpowiedzialne są za produkowanie i wydzielanie hormonów, które to z kolei wpływają na pracę konkretnych narządów, a tym samym na cały organizm. Zaburzenia hormonalne wiążą się więc z problemami z równowagą gospodarki hormonalnej w całym organizmie. Dlatego objawy wskazujące na problemy hormonalne mogą być bardzo różne oraz w istotny sposób zależą od płci.
Badania hormonalne u kobiet
U kobiet problemy hormonalne mogą objawiać się złym samopoczuciem, wahaniami nastroju i problemami z cerą. Sposobem na stwierdzenie nieprawidłowości w funkcjonowaniu układu hormonalnego, a tym samym określenie poziomu stężenia poszczególnych hormonów, jest wykonanie profilu hormonalnego. Podstawowe badania hormonalne z krwi obejmują zazwyczaj kontrolę pięciu najważniejszych hormonów. Badanie należy wykonywać w godzinach porannych. Optymalnie pomiędzy godz. 8. a 10., ze względu na wyraźny rytm dobowy niektórych hormonów, zależność od wysiłku oraz stresu. Ponadto, należy zwrócić uwagę, aby dni poprzedzające pobranie krwi nie odbiegały istotnie od codziennej rutyny.
Do badań o profilu hormonalnym zaliczamy przede wszystkim pomiary poziomu TSH, prolaktyny, FSH, progesteronu i estradiolu. Wskazaniem do wykonania badań u pań mogą być zaburzenia cyklu miesiączkowego, zaburzenia płodności, nadmierny przyrost wagi lub jej nagły spadek, trądzik, nadmierne wypadanie włosów, nadmierny przyrost włosów typu męskiego, nadmierna potliwość, nadczynność lub niedoczynność tarczycy czy pojawiające się symptomy menopauzy. Aby sprawdzić poziom wszystkich najważniejszych hormonów, warto korzystać z gotowych pakietów badań hormonalnych dla kobiet.
Badania u mężczyzn
U mężczyzn wskazaniem do wykonania badań hormonalnych są najczęściej zaburzenia pracy tarczycy, erekcji oraz płodności. Panowie mogą borykać się także ze zbyt niskim poziomem męskich hormonów lub wysokim poziomem żeńskich hormonów płciowych. Podstawowym badaniem hormonalnym zalecanym mężczyznom jest badania z krwi określające poziom testosteronu. Prawidłowa wartość testosteronu powinna mieścić się w przedziale 2-9,5 ng/ml. Wśród innych badań zaleca się sprawdzenie poziomu: prolaktyny, FSH, luteiny FH, progesteronu, adrenaliny. Diagnostyka odgrywa istotne znaczenie. Zaburzenia hormonalne to nie tylko problemy z erekcją, ale i nadmiernym odkładaniem się tkanki tłuszczowej. A to z kolei może być przyczyną rozwoju miażdżycy, nadciśnienia i osteoporozy.
Przeczytaj też: Czym jest parathormon?