Ból dolnej części brzucha - co może go powodować? - Badania Krwi
30 listopada 2018

Ból dolnej części brzucha – czym może być spowodowany?

Dolegliwości bólowe, jakie odczuwamy, zazwyczaj budzą nasz niepokój. Szczególnie wówczas gdy nie wiemy, jaka jest ich przyczyna. Wśród częstych objawów, które mogą mieć różne podłoże wymienić możemy między innymi ból dolnej części brzucha. Sprawdźmy więc czym jest spowodowany i w jaki sposób możemy uwolnić się od męczących nas dolegliwości.

Ból w podbrzuszu związany z cyklem miesiączkowym

Nie da się ukryć, że na ból dolnej części brzucha narzekają przede wszystkim kobiety. Wpływ na to ma nie tylko ich anatomia, ale również cykl miesiączkowy. Bóle w podbrzuszu często pojawiają się w czasie miesiączki. Jeśli nie są bardzo intensywne i nie utrudniają codziennego funkcjonowania – nie ma powodu wpadać w panikę. Jeśli jednak są bardzo nasilone warto wybrać się do lekarza. Mogą bowiem świadczyć o endometriozie. Lekarz zleci badania (najczęściej USG), dzięki któremu oceni prawidłowość występowania błony śluzowej macicy.
Co ważne, dolegliwości bólowe mogą pojawiać się nie tylko w czasie trwania okresu, ale również w czasie owulacji. Najczęściej przypominają wówczas lekkie ukłucie.

Ból w podbrzuszu związany z kobiecym układem płciowym

Ból w dolnej części brzucha może zwiastować również poważniejsze dolegliwości ze strony układu płciowego. Zapalenie przydatków, ich skręt, stany zapalne miednicy, torbiel jajnika i jej pęknięcie, ciąża pozamaciczna, a nawet zmiany nowotworowe – to tylko niektóre ze schorzeń, które objawiają się bóle w dole brzucha o różnym natężeniu. Poza nimi ból podbrzusza może oznaczać również obecność zrostów. Dotyczy to pań po operacjach ginekologicznych i porodach przez cesarskie cięcie. Dlatego też, jeśli dolegliwości bólowe towarzyszą ci każdego dnia – nie czekaj i koniecznie odwiedź lekarza. Niektóre z przyczyn bólu w dolnej części brzucha mogą mieć bowiem bardzo poważne konsekwencje.

Problemy z układem pokarmowym

Ból w dolnej części brzucha nie musi być związany wyłącznie z układem rozrodczym kobiety. Wprost przeciwnie, często zdarza się bowiem tak, że jest to sygnał mówiący nam, że coś niepokojącego dzieje się w naszym układzie pokarmowym. Przykładowo, ból w podbrzuszu usytuowany z prawej strony może oznaczać zapalenie wyrostka robaczkowego. Pojawia się również w przypadku zespołu jelita drażliwego oraz zapalenia żołądka. Co ważne, w przypadku, gdy dolegliwości bólowe związane są z układem trawiennym najczęściej występuje również szereg innych objawów takich jak: wymioty, brak łaknienia, wzdęcia, zmiany w oddawaniu stolca (zaparcia, biegunki) oraz gorączka. Jeśli zauważymy u siebie takie objawy warto niezwłocznie udać się do lekarza, szczególnie jeśli ból, który odczuwamy jest bardzo nasilony.

Przyczyna leżąca w układzie moczowym

Również schorzenia układu moczowego mogą przyczynić się do tego, że zaczniemy odczuwać ból dolnej części brzucha. Schorzenia takie jak zapalenie pęcherza, zapalenie nerek, kamica moczowa, a także kolka nerwowa i problemy z prostatą mogą dawać objawy, które odczytywać będziemy właśnie jako ból podbrzusza. W przypadku problemów z układem moczowym przyczynę dolegliwości można poznać po wykonaniu badań moczu, w tym również na obecność bakterii.

Podsumowując, ból w dolnej części brzucha może mieć wiele przyczyn – zarówno stosunkowo niegroźnych, jak i poważniejszych. Dlatego, tak jak w przypadku innych dolegliwości bólowych nie powinniśmy lekceważyć objawów. Jeśli ból jest silny lub pojawia się często najlepszym rozwiązaniem będzie wizyta u lekarza pierwszego kontaktu. Na podstawie badań oraz wywiadu postawi on diagnozę lub skieruje nas do lekarza specjalisty.