Ból nóg w nocy - skąd się bierze? - Badania Krwi
29 maja 2018

Ból nóg w nocy – skąd się bierze?

Artykuł napisany przez: Redakcja Diagnostyka

Ból to zawsze sygnał wysyłany przez nasz organizm, który ma powiedzieć nam, że dzieje się coś niepokojącego i należy działać. O ile ból jest ciągły lub silny zazwyczaj szybko decydujemy się na wizytę u lekarza. Czasami jednak zdarza się tak, że dolegliwości bólowe trwają tylko przez jakiś czas – np. nocami. Częstym przypadkiem jest ból nóg w nocy, który mija przy dziennej aktywności. Czym może być spowodowany? Sprawdźmy to.

Braki magnezu i bolesne skurcze

W nocy ze snu wyrywa cię przeszywający ból łydki, która jest stwardniała i nieruchoma? To znak, że zmagasz się z skurczami mięśni. Spowodowane są one najczęściej brakiem magnezu oraz potasu. Warto zadbać o przyjmowanie tego pierwiastka w odpowiednich ilościach. Jeśli mimo to, skurcze nadal będą się pojawiać warto udać się do lekarza pierwszego kontaktu, który zleci badania krwi mające na celu zbadanie poziomu tych pierwiastków.

Zespół niespokojnych nóg

To kolejna, częsta przyczyna bólu nóg w nocy. Czym jest? Mówiąc najprościej to schorzenie polegające na niekontrolowanych ruchach nóg w czasie snu. Towarzyszą mu dolegliwości bólowe oraz inne nieprzyjemne odczucia. Może być spowodowany zarówno niedoborem dopaminy, problemami z gospodarką żelaza, jak i skłonnościami dziedzicznymi. W tym przypadku również warto udać się do lekarza, który po przeprowadzeniu szczegółowych badań doradzi najlepszy sposób leczenia dolegliwości.

Żylaki

Ból nóg w nocy może towarzyszyć również problemom z krążeniem oraz żylakom. Rozszerzone żyły, w których zalega krew sprawiają, że często czujemy, że nasze nogi są ociężałe i obolałe. Jeśli chcesz pomóc sobie doraźnie postaraj się trzymać nogi nieco wyżej (np. na poduszkach) – ułatwi to odpływ krwi i obkurczenie się naczyń krwionośnych. Nie da się jednak ukryć, że bez pomocy lekarza problem żylaków z pewnością będzie narastał. Dlatego też nie warto go lekceważyć.

Ciąża

Na bóle nóg w nocy często narzekają kobiety w ciąży. Nerki kobiety spodziewającej się dziecka mają naprawdę sporo pracy co sprawia, że czasem dochodzi do zatrzymania wody w organizmie i powstawania obrzęków. To właśnie one wywołują nieprzyjemne uczucie, które często po całym dniu zamienia się w ból kostek i łydek. Obrzęki i bóle w ciąży mogą oznaczać, że twoje ciało potrzebuje medycznego wsparcia, dlatego też nie daj sobie wmówić, że “tak po prostu musi być”.

Nie zwlekaj z wizytą u lekarza

Bólu nóg, nawet jeśli pojawia się tylko w nocy nie należy lekceważyć tym bardziej, że może mieć on różne przyczyny. Lekarz medycyny ogólnej zleci badania krwi i moczu dzięki czemu dowie się jak funkcjonuje twój organizm oraz dobierze skuteczne metody leczenia, dzięki którym szybko poczujesz się lepiej. Może również pokierować cię do specjalisty, który kompleksowo zajmie się przyczyną twojego problemu.

Podsumowując, ból nóg w nocy to znak, że dzieje się coś niepokojącego, czego nie powinniśmy lekceważyć. Dlatego też jeśli zauważasz u siebie takie właśnie, nawracające objawy koniecznie zgłoś się do lekarza. Samodzielne postawienie diagnozy może być bowiem bardzo trudne.


O Autorze