Ból w klatce piersiowej - co oznacza? - Badania Krwi
30 grudnia 2021

Ból w klatce piersiowej – co oznacza? Przyczyny i diagnostyka

Artykuł napisany przez: Redakcja Diagnostyka

Ból w klatce piersiowej może mieć różne pochodzenie i nie zawsze musi świadczyć o problemach z układem sercowo-naczyniowym. Ból stenokardialny (powodowany przyczynami kardiologicznymi) może dawać nietypowe symptomy i zostać omyłkowo uznany za ból pochodzenia pozasercowego. Przeczytaj, jakie są objawy bólu różnego pochodzenia oraz jakie badania możesz wykonać celem potwierdzenia incydentu sercowo-naczyniowego.

Ból w klatce piersiowej – przyczyny sercowo-naczyniowe

Do najczęstszych przyczyn bólu w klatce piersiowej, związanych z układem sercowo-naczyniowym, należą:

1. Zawał mięśnia sercowego

Ból kardiologiczny może wskazywać za zawał mięśnia sercowego, dlatego istotna jest wiedza na temat symptomów, jakie wywołuje ten rodzaj bólu. Ból pochodzenia sercowego charakteryzowany jest jako uciskający, gniotący, piekący, usytuowany za mostkiem, czasami promieniujący do żuchwy lub którejś z kończyn górnych. Może być wynikiem wysiłku fizycznego lub stresu emocjonalnego. Czasem objawy zawału mięśnia sercowego są mało charakterystyczne i początkowo nie wskazują na sytuację zagrożenia życia. Może to być ból gardła, żuchwy, barków, okolicy międzyłopatkowej, górnej części brzucha, stawu łokciowego. Ból stenokardialny koreluje z pojawieniem się uczucia niepokoju, lęku oraz z ogólnym osłabieniem i intensywnym poceniem się.

2. Tętniak rozwarstwiający aorty

Pęknięcie błony wewnętrznej aorty i rozpieranie ściany naczynia przez krew, wypełniającą powstałą przestrzeń, powoduje przeszywający, narastający ból zlokalizowany za mostkiem, często promieniujący do okolicy międzyłopatkowej, lędźwiowej i brzucha. Ból pojawia się nagle w wyniku wzrostu ciśnienia tętniczego krwi lub wysiłku fizycznego. Towarzyszy mu uczucie niepokoju, zawroty głowy oraz obfite pocenie się.

3. Zator tętnicy płucnej

Zator tętnicy płucnej może być wynikiem zakrzepicy żylnej kończyn dolnych, patologii w układzie krzepnięcia, zastoinowej niewydolności krążenia. Jego objawy, to silny ból opisywany zwykle jako kłucie w klatce piersiowej z towarzyszącym kaszlem, przyspieszeniem oraz spłyceniem oddechu, dusznością, a nawet krwiopluciem.

Ból w klatce piersiowej z przyczyn sercowo-naczyniowych − badania

Badania elektrokardiograficzne i obrazowe, jakie należy wykonać celem rozpoznania kardiologicznego pochodzenia bólu w klatce piersiowej:

  • elektrokardiogram (EKG) − ukazuje zmiany napięć elektrycznych powstających w mięśniu sercowym;
  • USG serca (echokardiogram) – stwarza możliwość oceny struktur serca oraz przepływu krwi w momencie skurczu i rozkurczu komór;
  • koronarografia (angiografia) – pomocna w ocenie drożności naczyń wieńcowych;
  • tomografia komputerowa (angio-TK) – uwidacznia obecność skrzepu w tętnicy płucnej (zator tętnicy płucnej) oraz rozwarstwienie aorty;
  • RTG klatki piersiowej – pozwala ocenić wielkość i kształt serca oraz naczyń krwionośnych.

Badania laboratoryjne wykonywane w diagnostyce bólu stenokardialnego:

  • Troponina I lub troponina T – swoisty marker uszkodzenia komórek mięśnia sercowego, który w warunkach fizjologicznych jest niewykrywalny we krwi.
  • kinaza kreatynowa (CK) − wzrost stężenia tego enzymu jest związany z uszkodzeniem serca lub mięśni szkieletowych.
  • CK-MB – wzrost aktywności izoformy kinazy kreatynowej CK-MB jest świadectwem uszkodzenia lub przeciążenia serca.
  • mioglobina − wzrost jej stężenia następuje po upływie 30-120 minut od pojawienia się bólu w klatce piersiowej; nie jest to jednak marker swoisty, bowiem jego poziom rośnie zarówno przy uszkodzeniu komórek serca, jak i mięśni szkieletowych.
  • NT-proBNP (N-końcowy propeptyd natriuretyczny typu B, czyli fragment neurohormonu – BNP) – badanie służące różnicowaniu niewydolności serca z innymi chorobami np. układu oddechowego lub pokarmowego.

W Diagnostyce oprócz wskazanych testów, możesz wykonać e-pakiet sercowy, zalecany zwłaszcza osobom zmagającym się z nadwagą, otyłością, cukrzycą, nadciśnieniem tętniczym, czyli tym, którzy są w grupie ryzyka chorób sercowo-naczyniowych.

Ból w klatce piersiowej – przyczyny pozasercowe

Ból w klatce może mieć także przyczyny nie związane z sercem czy układem krążenia. Są to, m.in.:

1. Odma opłucnowa, naciek zapalny opłucnej w przebiegu chorób wirusowych

Opłucnowy ból lokalizuje się zazwyczaj po jednej stronie klatki piersiowej, nasila się przy kaszlu, kichaniu, wykonywaniu głębokich wdechów i poruszaniu tułowiem. Pojawia się nagle, jest ostry, kłujący bądź piekący. Może objawiać się jako ból w mostku i plecach, ból międzyłopatkowy.

2. Nerwoból międzyżebrowy (neuralgia międzyżebrowa)

Przyczyną nerwobólu międzyżebrowego jest ucisk, podrażnienie lub stan zapalny w obrębie nerwów międzyżebrowych. Neuralgia międzyżebrowa charakteryzuje się odczuwaniem palącego, przeszywającego bólu, opisywanego również jako ucisk lub kłucie w klatce piersiowej. Ból potęgowany jest przez wysiłek fizyczny, śmiech, kaszel, kichanie.

3. Choroba refluksowa przełyku 

Ból towarzyszący chorobie refluksowej przełyku nasila się po spożyciu posiłku, bowiem wynika on z zarzucania kwaśnej treści pokarmowej z żołądka do przełyku, wskutek zmian patologicznych dotyczących, np. zwieracza przełyku. Obecność kwasu żołądkowego w przełyku powoduje stan zapalny błony śluzowej tego narządu, co odczuwalne jest jako pieczenie za mostkiem wraz z promieniowaniem do pleców lub ból umiejscowiony na granicy jamy brzusznej i klatki piersiowej. Objawem charakterystycznym jest kwaśny posmak w ustach wynikający z cofania się treści pokarmowej.

4. Choroba wrzodowa żołądka

Choroba wrzodowa żołądka charakteryzuje się występowaniem ubytków w ścianie narządu, obejmujących błonę mięśniową i śluzową, a także tkankę podśluzową. Pacjenci opisują objawy tej choroby, jako uczucie palenia, gniecenia w nadbrzuszu po spożyciu posiłku. Ból może mieć też charakter tępy i promieniować w kierunku klatki piersiowej lub pleców.

Ból w klatce  piersiowej − gdzie szukać pomocy?

Ucisk w klatce piersiowej bądź ból w mostku może wynikać ze stanów lękowych bądź ataków paniki, które dają objawy podobne do ostrych incydentów sercowo-naczyniowych. W celu rozpoznania pochodzenia bólu udaj się do lekarza pierwszego kontaktu, który przeprowadzi wywiad medyczny i skieruje Cię na odpowiednie badania, które możesz wykonać w laboratoriach Diagnostyki na terenie całego kraju.

 

Bibliografia:


O Autorze