Brodawka łojotokowa a czerniak | Badania Krwi
Q&A
12 października 2023

Brodawka łojotokowa a czerniak – czym się różnią?

Artykuł napisany przez: Redakcja Diagnostyka
Konsultacja merytoryczna: Agnieszka Żędzian
brodawka łojotokowa a czerniak

Pytanie: Jak odróżnić brodawkę łojotokową od czerniaka? Ostatnio zauważyłam na skórze dwie zmiany, które według lekarza rodzinnego są brodawkami łojotokowymi. Skierował mnie do dermatologa, ale obawiam się, czy na pewno ma rację. W mojej rodzinie dwie bliskie mi osoby chorowały na czerniaka.

 

Odpowiedź: Brodawki łojotokowe to łagodne zmiany nowotworowe mające zwykle kilka milimetrów średnicy i jasnobrązowy kolor. W przeciwieństwie do czerniaka, który jest zwykle płaski, brodawka łojotokowa ma charakter wypukły. Czerniak, czyli złośliwy nowotwór wywodzący się z komórek barwnikowych skóry, ma najczęściej asymetryczny kształt i jest niejednolicie zabarwiony

Każdą niepokojącą zmianę na skórze należy skonsultować z dermatologiem. Specjalista oceni jej wygląd podczas dermatoskopii (nieinwazyjnego badania umożliwiającego obejrzenie skóry w dużym powiększeniu) i w razie wątpliwości wykona biopsję. Warto również rozważyć wykonanie badania przesiewowego w kierunku predyspozycji genetycznej do rozwoju nowotworów skóry.

Autor: lek. Agnieszka Żędzian


O Autorze