Spis treści:
Choroby trzustki objawiają się silnym bólem w podbrzuszu. Często towarzyszy im żółtaczka. Im wcześniej zostaną zdiagnozowane, tym większa szansa na ich szybkie wyleczenie. Jakie badania wykonać, by wykryć choroby trzustki?
Trzustka to podłużny narząd, o długości około 12-20 cm, położony w jamie brzusznej tuż za żołądkiem. W większości składa z gruczołów produkujących substancje służące do trawienia składników pokarmowych (tłuszczów, białek i węglowodanów), w mniejszym stopniu – z komórek wydzielających do krwi hormony odpowiedzialne głównie za regulację poziomu glukozy w organizmie, jak insulina i glukagon).
Objawy chorób trzustki są różne, ale ich wspólnym mianownikiem jest silny ból podbrzusza oraz żółtaczka. Czynnikiem zwiększającym ryzyko rozwoju chorób trzustki jest niezdrowy styl życia: otyłość, palenie papierosów, nadużywanie alkoholu.
Ostre zapalenie trzustki
Jedną z najbardziej bolesnych i najniebezpieczniejszych chorób jest ostre zapalenie trzustki. (OZT). Wiąże się ono z poważnymi zaburzeniami w produkcji enzymów wewnątrz tego organu. Trzustka zaczyna trawić się sama, doprowadzając do nieodwracalnych zniszczeń i ostrego stanu zapalnego, niejednokrotnie również ogólnego. Podstawowym objawem choroby jest silny, uporczywy ból w nadbrzuszu, promieniujący do kręgosłupa. Mogą mu towarzyszyć bardzo silne nudności, wymioty, gorączka, wzdęcia, a w niektórych przypadkach także żółtaczka.
Rak trzustki
Ból brzucha, nudności, utrata apetytu i nagła utrata masy ciała mogą być także objawami raka trzustki. Często pierwszym symptomem nowotworu jest także żółtaczka. Z Krajowego Rejestru Nowotworów wynika, że ponad 80 proc. przypadków raka trzustki dotyczy osób po 55. roku życia. Niestety, większość nowotworów trzustki jest złośliwa, rozrasta się w miejscu powstania i daje przerzuty. Tylko niektóre z nich mogą być łagodne, ale i tak z czasem mogą ulegać zezłośliwieniu.
Badania na trzustkę
Choroby trzustki mogą być bardzo niebezpieczne, dlatego z każdym bólem brzucha, który nie ustępuje po kilku dniach, należy zgłosić się do lekarza. W diagnostyce i różnicowaniu chorób trzustki poleca się wykonać badania krwi na lipazę i amylazę. Oba enzymy są markerem ostrego zapalenia trzustki, przy czym lipaza wykazuje lepszą od amylazy specyficzność i czułość w stosunku do trzustki. Lipaza jest jednak mniej skuteczna w przypadku diagnostyki przewlekłego zapalenia trzustki i niedrożności dróg żółciowych. W porównaniu do amylazy, aktywność lipazy w surowicy wzrasta wolniej i dłużej się utrzymuje. Dlatego w przypadku diagnostyki chorób trzustki konieczne jest wykonanie obu badań. Dobrze wykonać również badanie CA 19-9. To oznaczany w surowicy marker raka trzustki, dróg wątrobowo-żółciowych oraz jelita grubego i odbytnicy. Wynik pomiaru Ca 19-9 układa się w całość z wynikami amylazy i lipazy trzustkowej. Dlatego warto wykonywać te trzy badania jednocześnie. Pomocne mogą być w tym pakiety badań trzustkowych. Kompleksowe badanie można wykonać w sieci Laboratoriów DIAGNOSTYKA.