Ciągłe uczucie zimna i zmęczenia – przyczyny - Badania Krwi
4 lipca 2022

Ciągłe uczucie zimna i zmęczenia – jakie mogą być jego przyczyny?

W zależności od temperatury otoczenia możesz odczuwać zimno lub ciepło. Jest to naturalna reakcja organizmu na zmieniające się warunki termiczne. Inaczej jest w sytuacji, gdy ciągłe uczucie zimna i zmęczenia towarzyszy Ci przez dłuższy czas. Uciążliwy chłód i zmęczenie mogą być pierwszymi symptomami wielu zaburzeń zdrowotnych, dlatego nie warto ich lekceważyć. Poznaj najczęstsze przyczyny ciągłego uczucia zimna i zmęczenia.

Zimno i zmęczenie – co to oznacza?

Doświadczanie temperatury otoczenia zawsze jest subiektywne. Możesz odczuwać zimno, a w tym samym momencie osoba siedząca obok będzie chciała uchylić okno. Nie jest to jednak powód do zmartwień, o ile uczucie zimna nie pojawia się u Ciebie regularnie. Jeśli ciągłe zimno towarzyszy Ci niezależnie od dnia i wskazań termometru, może to być jeden z symptomów choroby. Powoduje nie tylko dyskomfort, ale jest również wskazaniem do rozpoczęcia diagnostyki. Pozwoli ona ustalić, dlaczego jest Ci ciągle zimno.

Bardzo często zimno i zmęczenie występują razem, jako objawy tej samej dolegliwości. Jest to zrozumiałe, ponieważ przemęczenie jest bezpośrednio powiązane z odczuwaniem zimna. Kiedy jesteś zmęczony, Twój organizm kieruje energię przede wszystkim do narządów, które tego potrzebują. Pozostałe części ciała nie są odpowiednio ukrwione, co sprawia, że pojawia się u Ciebie uczucie zimna. Niższa temperatura odczuwalna jest najczęściej na dłoniach i stopach, ponieważ są one na krańcach układu krwionośnego.

Ciągłe uczucie zimna i zmęczenia – przyczyny

Jeśli zadajesz sobie pytanie: Dlaczego ciągle mi zimno?”, to wiedz, że przyczyn może być bardzo wiele. Ciągłe uczucie zimna i zmęczenia może być spowodowane zaburzeniami zdrowotnymi, takimi jak:

  • niskie ciśnienie krwi,
  • anemia,
  • niedoczynność tarczycy,
  • przewlekłe zmęczenie i niedobór snu,
  • cukrzyca,
  • odwodnienie,
  • zbyt niska masa ciała.

Ciągłe uczucie zimna i zmęczenia nie musi oznaczać każdej z wymienionych przyczyn. Najczęściej powodem ciągłego odczuwania zimna jest jedno zaburzenie zdrowotne. Unikaj więc autodiagnozy i nie szukaj przyczyny ciągłego uczucia zimna na własną rękę. Jeśli odczuwasz dyskomfort termiczny i zmęczenie, skonsultuj swoje objawy z lekarzem. Jedynie wizyta w gabinecie i wykonanie podstawowych badań diagnostycznych pozwala prawidłowo wskazać przyczynę Twojego problemu i odpowiedni sposób leczenia.

Wśród odpowiedzi na pytanie: Dlaczego ciągle mi zimno?” znajdziesz również te mniej oczywiste, które także warto wziąć pod uwagę. Ciągłe uczucie zmęczenia i zimna może być spowodowane chronicznym stresem, zwłaszcza jeśli przeżywasz trudny czas w swoim życiu lub masz dużo wyzwań w sferze zawodowej. Wiele osób w starszym wieku także zauważa ciągłe uczucie zimna. Przyczyną tego problemu jest zanikanie receptorów odpowiedzialnych za odczuwanie temperatury. Wówczas regularna aktywność fizyczna pomoże w przywróceniu komfortu termicznego.

Jak diagnozować ciągłe uczucie zimna i zmęczenia?

Samodzielne poszukiwanie przyczyn ciągłego zimna i zmęczenia nie jest dobrym rozwiązaniem. Zbyt wiele dolegliwości ma podobne objawy, a jednocześnie wymaga zupełnie innego leczenia. Dlatego pierwszym krokiem, aby zdiagnozować ciągłe uczucie zimna i zmęczenia, jest wizyta u specjalisty. Po przeprowadzonym wywiadzie medycznym lekarz zleci badania, które pomogą wskazać źródło problemu. W zależności od obciążeń rodzinnych i Twojego stanu zdrowia może być to morfologia krwi, badanie cukru lub cały pakiet badań hormonalnych.

Wyniki badania krwi czy hormonów tarczycy powinny zostać przekazane lekarzowi podczas kolejnej wizyty. Postaraj się nie interpretować ich samodzielnie, ponieważ możesz błędnie ocenić swój stan zdrowia i przez to przedłużyć czas leczenia. Jedynie lekarz może postawić prawidłową diagnozę, w oparciu o Twój stan zdrowia i otrzymane wyniki badań. Dopiero zestawienie wszystkich tych informacji pozwoli ustalić przyczynę ciągłego uczucia zimna i zmęczenia. Dzięki temu Twoja kuracja będzie skuteczna, a Ty szybciej wrócisz do zdrowia.

Ciągle mi zimno – czy to niedoczynność tarczycy?

Wśród pacjentów, którzy odczuwają nadmiernie zimno i zmęczenie, pojawia się uzasadniona obawa o to, czy nie jest to pierwszy objaw niedoczynności tarczycy. Jest to jeden z charakterystycznych symptomów tego schorzenia, jednak nie musi oznaczać zaburzenia w funkcjonowaniu tego gruczołu. Wskazaniem do wykonania badań hormonów tarczycy jest wystąpienie objawów takich jak zmęczenie, uczucie zimna czy niskie ciśnienie tętnicze. Dopiero po uzyskaniu wyników lekarz może stwierdzić, czy niedoczynność tarczycy jest przyczyną ciągłego zimna i zmęczenia.

Do najważniejszych badań hormonalnych, które pozwalają zdiagnozować niedoczynność tarczycy, należą:

  • TSH,
  • FT4,
  • FT3,
  • anty-TPO,
  • anty-TG.

Badanie hormonów tarczycy może być uzupełnione diagnostyką obrazową. Lekarz wówczas zleca wykonanie USG tarczycy, aby ocenić prawidłowe funkcjonowanie gruczołu. Pamiętaj, że hormony tarczycy należy badać jedynie po konsultacji z lekarzem. Samodzielna diagnostyka może sprawić, że wyniki będą niemiarodajne. Podczas wizyty u lekarza dowiesz się, jak przygotować się do takiego badania i kiedy należy je wykonać, aby wyniki jak najdokładniej przedstawiały Twój stan zdrowia. 

Ciągłe uczucie zimna i zmęczenia to nic poważnego, jednak jeśli regularnie obserwujesz je u siebie, skonsultuj to z lekarzem. Zimno i zmęczenie mogą być objawem wielu dolegliwości, które wymagają specjalistycznego leczenia. Im szybciej skorzystasz z porady specjalisty, tym większa szansa, że nieprzyjemne objawy miną. Ciągłe uczucie zimna i zmęczenia pozostanie wspomnieniem, a Ty będziesz cieszyć się dobrym zdrowiem.

 

Autor: Anna Stachurska

Bibliografia:

 

  1. Traczyk W., Fizjologia człowieka w zarysie, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa, 2019.
  2. Traczyk W., Trzebski A., Fizjologia człowieka z elementami fizjologii stosowanej i klinicznej, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2020.
  3. https://inter-med.pl/ciagle-uczucie-zimna-jakie-moga-byc-tego-przyczyny/ [dostęp: 23.05.2022]
Oceń artykuł