Dreszcze – przyczyny, objawy. Co mogą oznaczać? - Badania Krwi
29 czerwca 2022

Co mogą oznaczać dreszcze? Przyczyny i objawy

Artykuł napisany przez: Redakcja Diagnostyka

Uczucie zimna i dreszcze to nieprzyjemne objawy zbliżającej się infekcji, ale przyczyn złego samopoczucia jest znacznie więcej. Jeśli czujesz dreszcze, mimo że temperatura w otoczeniu nie jest zbyt niska, warto przyjrzeć się, jakie mogą być przyczyny pogorszonego samopoczucia. Czym są dreszcze, co mogą oznaczać i jakie są ich najczęstsze przyczyny?

Co to są dreszcze?

Mimo że dreszcze mogą mieć wiele przyczyn, to ich objawy są do siebie podobne. Dreszcze to mikroskurcze mięśni, które są naturalną reakcją na odczucie zimna. W ten sposób ciało chroni się przed wychłodzeniem. Dreszcze pozwalają utrzymać właściwą temperaturę ciała, gdy odczuwasz zimno. Najczęściej pojawiają się, gdy temperatura obniża się, a ubranie nie pozwala na utrzymanie komfortu termicznego. Wówczas mięśnie zaczynają drgać, aby utrzymać stałą temperaturę ciała.

Zdarza się, że dreszcze są spowodowane innymi czynnikami, np. rozwijającą się infekcją wirusową lub bakteryjną. Wówczas pojawiają się jako jeden z objawów i nie spełniają swojej pierwotnej funkcji, a jedynie pomagają w zwalczaniu choroby. Przy podwyższonej temperaturze ciała świadczą o pobudzeniu ośrodka termoregulacji w śródmózgowiu. Wówczas mimo wyższej temperatury organizm wykorzystuje dreszcze nie do ogrzania się, a do obniżenia temperatury ciała. Dreszcze mogą więc spełniać wiele różnych funkcji, ale również występować wspólnie z innymi dolegliwościami. Jakie objawy mogą towarzyszyć dreszczom?

Objawy towarzyszące dreszczom

Infekcje wirusowe i bakteryjne mogą wywoływać kilka charakterystycznych objawów, w zależności od rodzaju dolegliwości i jej umiejscowienia. Podczas przeziębienia, grypy lub innej sezonowej infekcji dreszcze występują wraz z podwyższoną temperaturą, kaszlem, katarem, osłabieniem, bólem mięśni oraz innymi objawami typowymi dla tej grupy chorób zakaźnych. Nie są to jednak jedyne dolegliwości, które towarzyszą dreszczom. W tym samym czasie możesz odczuwać osłabienie, ból brzucha, nudności czy ból głowy. Dreszcze nie wskazują na konkretną jednostkę chorobową. Z tego powodu tak ważne jest rozpatrywanie ich wraz z innymi objawami i konsultowanie ich z lekarzem specjalistą w celu postawienia diagnozy.

Dreszcze bez gorączki – przyczyny

Wiele osób odczuwa niepokój, gdy dreszcze występują bez gorączki i objawów typowych dla infekcji wirusowej. Wówczas pojawia się pytanie, jaka jest ich przyczyna. Nie ma jednej odpowiedzi, ale taki objaw na pewno jest powodem do niepokoju. Dreszcze bez gorączki mogą być symptomem dolegliwości, takich jak:

  • cukrzyca,
  • zakażenie układu moczowego,
  • niskie ciśnienie,
  • menopauza,
  • zaburzenia psychiczne,
  • niedoczynność tarczycy.

W zależności od objawów towarzyszących lekarz podczas pierwszej wizyty wskaże badania, które pomogą ustalić przyczynę pogorszenia się samopoczucia. Nie szukaj powodu dreszczy samodzielnie, ponieważ możesz błędnie zinterpretować objawy. W razie wystąpienia dolegliwości i innych niepokojących zmian umów się na wizytę do specjalisty, który wybierze właściwe leczenie.

Jeśli chorujesz na cukrzycę, dreszcze mogą pojawić się podczas gwałtownego obniżenia się poziomu cukru we krwi. Hipoglikemia jest stanem niebezpiecznym dla zdrowia i życia, dlatego nie lekceważ jej pierwszych objawów. Podczas zakażenia układu moczowego dreszcze pojawiają się jako odpowiedź układu immunologicznego na stan chorobowy i powinny minąć po wdrożeniu leczenia. Częste dreszcze i uczucie zimna mogą świadczyć również o niedoczynności tarczycy. Badanie hormonów tarczycy u endokrynologa pozwoli ją potwierdzić lub wykluczyć.

Dreszcze podczas okresu

Wiele kobiet obserwuje u siebie charakterystyczne objawy tuż przed miesiączką oraz w trakcie pierwszych dni cyklu. U każdej kobiety menstruacji towarzyszą inne dolegliwości, ale wśród nich mogą pojawić się dreszcze. Tuż przed pierwszym dniem krwawienia zanika ciałko żółte i obniża się poziom progesteronu. Może to powodować nieznaczny spadek temperatury ciała i dreszcze w pierwszych dniach cyklu. Inną ich przyczyną jest ogólna wrażliwość i osłabienie związane z obkurczaniem się macicy. Wówczas możesz odczuwać dreszcze wraz z innymi objawami typowymi dla początkowych dni krwawienia. Nie powinny one trwać dłużej niż 2 dni.

Jak można pozbyć się dreszczy?

W zależności od przyczyny dreszczy sposoby na ich pozbycie się są różne. Jeśli dreszcze występują wraz z gorączką i innymi objawami infekcji wirusowej, zgłoś się do lekarza. Leczenie infekcji wymaga właściwego nawodnienia i odpoczynku. Zwolnienie tempa w ciągu dnia korzystnie wpłynie na zdrowie i przyspieszy proces leczenia choroby. Jeśli jednak dreszcze nie są związane z przeziębieniem, grypą lub inną chorobą zakaźną, skonsultuj się z lekarzem. Samodzielne szukanie odpowiedzi, co pomoże na dreszcze, nie jest dobrym rozwiązaniem. Mogą one bowiem towarzyszyć wielu chorobom, a każda z nich wymaga odrębnej diagnostyki i leczenia. Obserwuj objawy i przekaż je lekarzowi podczas pierwszej wizyty. Dzięki temu szybciej powrócisz do pełni zdrowia.

Nagłe dreszcze i uczucie zimna mogą mieć bardzo proste wytłumaczenie w postaci gwałtownego spadku temperatury. Dreszcze należą jednak do grup objawów typowych dla dolegliwości związanych z menopauzą, cukrzycą, obniżonym ciśnieniem czy niedoczynnością tarczycy. Z tego powodu nie należy ich lekceważyć, szczególnie jeśli trwają dłużej niż kilka dni lub występują regularnie. Wówczas umów się do lekarza, który wskaże właściwą diagnozę i dobierze odpowiednie leczenie do Twojego stanu zdrowia.

 

Autor: Anna Stachurska

Weryfikacja merytoryczna: lek. Agnieszka Żędzian

Bibliografia

  1. Paauw D.S., Burkholder L.R., Migeon M.B., Choroby wewnętrzne, t. 1, Edra Urban & Partner, Wrocław 2019.
Oceń artykuł

O Autorze