Spis treści:
Ostatnio pisałem o bólu w podbrzuszu. Każdy z nas chce cieszyć się dobrym zdrowiem i samopoczuciem. Nic więc dziwnego, że w chwili, w której odczuwamy dolegliwości jesteśmy zaniepokojeni. Szczególnie wówczas, gdy nie potrafimy ich zidentyfikować.
Jedną z takich dolegliwości jest dziwne uczucie w brzuchu, które szczególnie mocno odczuwane jest zwłaszcza rano. Czym może być spowodowane? Czy powinniśmy się obawiać? Spróbujmy odpowiedzieć na to pytanie.
Dziwne uczucie w brzuchu, czyli?
Mówiąc o dziwnym uczuciu w brzuchu możemy mieć na myśli naprawdę wiele. Dlatego też, jeśli zastanawiamy się nad wizytą u lekarza warto spróbować sprecyzować co właściwie ono oznacza. Może być to bowiem uczucie niepokoju, ściskania, przelewania w brzuchu a także rozpieranie lub kłucie. W zależności od tego jakie dolegliwości odczuwamy mogą mieć one różne podłoże.
Organizm domaga się śniadania
Jeśli rano odczuwasz dziwne uczucie w brzuchu, które przypomina bulgotanie może oznaczać to, że zwyczajnie jesteś głodny. Bardzo często, szczególnie u osób, które stają się nie jeść niczego na kilka godzin przed snem rano brzuch domaga się posiłku. Jeśli po zjedzeniu lekkiego śniadania objawy mijają – możesz być spokojny.
Zespół jelita drażliwego
Po przebudzeniu odczuwasz ból brzucha, nudności i wzdęcia? Jednego dnia męczą cię biegunki, innego zaś zaparcia? Dolegliwościom w obrębie jamy brzusznej towarzyszy uczucie senności i osłabienia? Może to oznaczać, że cierpisz na zespół jelita drażliwego. Choroba ta wymaga nie tylko odpowiedniego leczenia, ale również specjalnej diety i zmiany nawyków. Jeśli więc objawy od strony układu pokarmowego nie mijają – koniecznie udaj się do lekarza pierwszego kontaktu, który skieruje cię na odpowiednie badania.
Błędy w diecie
Do powstawania dziwnego uczucia w brzuchu, które nasila się rano może przyczynić się nasza dieta. Jeśli na kolację zjemy dużo potraw wzdymających lub przesadzimy z alkoholem może okazać się, że rano towarzyszyć będzie nam uczucie nieprzyjemnego bulgotania i przelewania. Warto wówczas zweryfikować nieco swoją dietę. Jeśli mimo wszystko objawy nie ustąpią – warto skonsultować się z lekarzem.
Ciąża
W pierwszych miesiącach ciąży kobiety często skarżą się na dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Mogą to być nie tylko popularne już “poranne mdłości” ale również inne nieprzyjemne odczucia takie jak bulgotanie, wzdęcia, bolesność brzucha czy też uczucie nieprzyjemnego skurczu. Wynika to z rewolucji hormonalnej, która ma miejsce w organizmie kobiety i jest całkowicie zwyczajnym objawem, którego nie trzeba się obawiać. Jeśli jednak dolegliwości są bardzo nasilone – warto poprosić swojego lekarza o wsparcie, dzięki któremu poczujemy się lepiej.
To może być nerwica
Czasem zdarza się tak, że wykonywane badania krwi oraz badania obrazowe (np. USG) nie wykazują żadnych nieprawidłowości a mimo to pacjent zmaga się z nieprzyjemnymi doznaniami w obrębie jamy brzusznej. Uczucie ściskania, bolesność połączone z niepokojem mogą oznaczać, że problemem jest układ nerwowy danej osoby. Bardzo często bowiem zdarza się, że dziwne uczucia w brzuchu towarzyszą nerwicy. Mogą być również reakcją na stres. Zazwyczaj w takiej sytuacji nieprzyjemnym odczuciom w brzuchu towarzyszy np. drżenie rąk, trudności w skupieniu się, niepokój i drażliwość.
Podsumowując, dziwne uczucie w brzuchu, które nasila się zwłaszcza rano może być zarówno niepokojącym, jak i zupełnie niegroźnym objawem. Dlatego też, jeśli występują u nas tego typu dolegliwości – koniecznie warto odwiedzić lekarza, który po wykonaniu wszystkich badań diagnostycznych wykryje przyczynę naszego złego samopoczucia.
Przeczytaj też o: Czy nerwica może być przyczyną uścisku w gardle?