Ceramidy - czym są i jakie mają właściwości? - Badania Krwi
6 grudnia 2022

Co należy wiedzieć o ceramidach?

Skóra wraz z wiekiem traci jędrność, elastyczność i nawilżenie. Również wiele czynników zewnętrznych, jak promieniowanie UV, smog czy nieprawidłowa pielęgnacja mogą sprawić, że staje się ona sucha, podrażniona i szorstka. Te objawy mogą wskazywać na niewystarczającą ilość ceramidów w skórze. To właśnie one chronią ją przed nadmierną utratą wody z naskórka, a także sprawiają, że skóra jest miękka i gładka w dotyku. Można je znaleźć w wielu kosmetykach przeznaczonych do pielęgnacji skóry i włosów. 

Czym są ceramidy?

Ceramidy są związkami chemicznymi należącymi do grupy lipidów. Naturalnie znajdują się w warstwie rogowej naskórka (stratum corneum), tworząc wraz z cholesterolem i wolnymi kwasami tłuszczowymi płaszcz lipidowy. Ceramidy są ważne dla prawidłowego funkcjonowania skóry, jednak jeśli skóra jest podrażniona, odwodniona i nadmiernie sucha, to utworzona bariera hydrolipidowa ulega uszkodzeniu. Skóra ma możliwość samodzielnego produkowania ceramidów. Produkowane są w naskórku, a następnie przechowywane w warstwie rogowej. Niestety przez niektóre czynniki zewnętrzne są one tracone. Na skórę negatywnie wpływa działanie promieni słonecznych, dym, zanieczyszczenia powietrza, nagłe zmiany temperatury otoczenia, a także wiek. Nieprawidłowa pielęgnacja, czyli stosowanie zbyt silnych detergentów, mydeł czy alkoholu również ma złe na nią działanie. 

Ceramidy przede wszystkim można znaleźć w kosmetykach. Mogą być pochodzenia roślinnego, zwierzęcego lub syntetyczne. To, które z nich są składnikiem produktu, zależy od producenta, dlatego weganie lub osoby, których dobro zwierząt nie jest obojętne, powinni czytać informacje z opakowania przed zakupem.

Skóra wraz z wiekiem nie tylko traci kolagen czy elastynę, ale również ceramidy. W wyniku tego twarz traci owal, jędrność, elastyczność, a także staje się bardziej sucha. Niektóre choroby oraz zaburzenia hormonalne również nie pozostają bez znaczenia dla skóry, dlatego wtedy szczególnie należy o nią zadbać. Warto wiedzieć, że wszelkie zmiany skórne mogą świadczyć o różnych chorobach, dlatego należy wykonywać regularne badania. Przynajmniej raz w roku warto wykonać pakiet badań, który da obraz stanu całego organizmu.

Jak działają ceramidy?

Ceramidy są nazywane cementem międzykomórkowym, ponieważ chronią skórę przed nadmiernym odparowywaniem wody, a także pozwalają na jej wchłanianie z zewnątrz. Ich niedobór zwiększa transepidermalną utratę wody z naskórka nazywaną w skrócie TEWL. Brak odpowiedniego nawilżenia skóry sprawia, że jest ona przesuszona, łuszczy się i mogą pojawić się nieestetyczne skórki. Ceramidy są ważne dla skóry, ponieważ pełnią ważne role:

  • wzmacniają barierę hydrolipidową skóry,
  • ograniczają nadmierne odparowywanie wody z naskórka,
  • chronią skórę przed odwodnieniem, podrażnieniem i brakiem nawilżenia,
  • zmniejszają podrażnienia skóry,
  • zmniejszają widoczność zmarszczek.

Brak ceramidów w skórze oznacza, że szybciej się ona starzeje, traci swoją jędrność i kondycję. Rozwiązaniem często jest stosowanie odpowiedniej pielęgnacji, która sprawi, że skóra odzyska swoją witalność i nawilżenie. Produkty z ceramidami nie tylko pozwalają zregenerować skórę, ale także sprawiają, że staje się ona miękka, gładsza i dobrze nawilżona, a podrażnienia są mniej widoczne. 

Ceramidy w kosmetykach

Osoby z cerą suchą, wrażliwą, dojrzałą czy atopową powinny stosować ceramidy. Można je znaleźć głównie w seriach przeznaczonych do pielęgnacji skór starzejących się. Najczęściej są obecne w kremach do twarzy, kremach pod oczy czy serach o działaniu przeciwzmarszczkowym czy regenerującym. Ceramidy niwelują zmarszczki, nawilżają skórę i przeciwdziałają jej wiotczeniu. Regularna pielęgnacja może opóźnić oznaki starzenia się, dzięki czemu skóra dłużej pozostanie młodsza. Warto pamiętać, że dobrze nawilżona skóra, bez podrażnień jest bardziej odporna na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych. 

Krem do twarzy z ceramidami może być stosowany również przez osoby z atopowym zapaleniem skóry, u których często jest uszkodzona bariera lipidowa skóry. Produkty takie uszczelniają warstwę rogową skóry, regenerują ją, a także zmniejszają dolegliwości takie jak świąd, pieczenie czy zaczerwienienie, które często towarzyszą AZS. 

Ceramidy można znaleźć także w produktach przeznaczonych do pielęgnacji cery trądzikowej. U posiadaczy tej cery często pojawiają się stany zapalne, które uszkadzają barierę naskórkową. Kosmetyki z ceramidami mogą być stosowane miejscowo, ponieważ czasem mogą działać komedogennie.

Ceramidy do włosów

Ceramidy to nie tylko związki, które można znaleźć w skórze. Są one również budulcem włosów. Dzięki nim są one bardziej nawilżone, sprężyste i w dobrej kondycji. Kompleks ceramidowy zawarty w kosmetykach pielęgnacyjnych to idealne rozwiązanie dla włosów zniszczonych, z rozdwojonymi końcówkami, ponieważ mogą je odbudować i zregenerować. Odpowiednio dobrana pielęgnacja wygładza łuski włosa, sprawia, że lepiej się układają, a także są bardziej odporne na suszenie czy prostowanie. 

Powinny one również stanowić podstawę pielęgnacji włosów po lecie, ponieważ promienie słoneczne wysuszają kosmyki, sprawiając, że stają się bardziej łamliwe i pozbawione blasku. Można je włączyć do jesiennej pielęgnacji, dzięki czemu staną się mocniejsze i bardziej nawilżone przed zimą, która również nie jest łaskawa dla włosów. Po kosmetyki z ceramidami mogą sięgnąć osoby, których włosy są matowe, pozbawione blasku, puszą się oraz elektryzują. Regularne stosowanie odpowiednio dobranych szamponów i odżywek sprawi, że włosy staną się bardziej nawilżone, a także zdrowsze i mocniejsze. 

 

Autor: Sylwia Brodniewska

Bibliografia

  1. E. Lamer-Zarawska i inni, Rośliny w kosmetyce i kosmetologii przeciwstarzeniowej, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2012.
  2. A. Kołodziejczyk, Kosmetologia, t. 1, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2019.
  3. M. Noszczyk, Kosmetologia pielęgnacyjna i lekarska, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2012.
  4. Z.D. Draelos, The science behind skin care: Moisturizers, „Journal of Cosmetic Dermatology” 2018, nr 17, s. 138–144.
Oceń artykuł