Co oznacza podwyższona norma kreatyniny? - Badania Krwi
2 kwietnia 2019

Co oznacza podwyższona norma kreatyniny

Kreatynina to pochodna kreatyny, jest wydalana przez nerki wraz z moczem jako uboczny efekt metabolizmu mięśni, głównie szkieletowych. Jest uważana za najważniejszy wskaźnik dobrego funkcjonowania nerek, nic więc dziwnego, że jest podstawowym markerem, wykonywanym w trakcie badań moczu. Co oznacza podwyższona norma kreatyniny? Dowiedz się już teraz!

Jak zbadać, czy kreatynina jest podwyższona?

Do badania kreatyniny można wykonać następujące badania:

  • klirens kreatyniny – to badanie pozwalające najlepiej ocenić, jak nerki radzą sobie z dobowym usuwaniem kreatyniny z organizmu, badanie pozwala określić całkowitą ilość moczu pierwotnego, jaka zostaje przefiltrowana przez kłębuszki obu nerek,
  • badanie GFR – pozwala ocenić skuteczność kłębuszków, jest badaniem dodatkowym, wskaźnik oblicza się na podstawie stężenia kreatyniny w surowicy, wieku i płci badanego,
  • badanie krwi – to podstawowe badanie, gdzie poziom kreatyniny ocenia się w surowicy krwi. Zbyt wysokie stężenie wskazuje na problemy z nerkami.

Na wzrost stężenia kreatyniny ma także dieta. Zwłaszcza duże spożycie potraw mięsnych może powodować zaburzenia pracy nerek.

Kiedy należy niepokoić się poziomem kreatyniny?

Badanie kreatyniny należy do podstawowych badań morfologii krwi, które warto wykonać minimum raz do roku. Innymi wskazaniami do badania są następujące objawy:

  • białkomocz,
  • pienienie się moczu,
  • zmiana barwy moczu na ciemny,
  • krew w moczu,
  • skąpomocz,
  • obrzęki na twarzy, kostkach, kolanach i nadgarstkach,
  • bóle w dolnej części pleców,
  • nadciśnienie tętnicze krwi.

Badania regularnie przechodzić powinny także osoby, które mają już zdiagnozowane problemy z nerkami, są dializowane, są po przeszczepie nerek lub niedawno miały zabieg na tym organie.

Podwyższona norma kreatyniny – jakie są przyczyny?

Przyczyny podwyższonej kreatyniny mogą być różne. Jeśli oprócz tego wskaźnika wszystko wskazuje, że nerki pracują normalnie, prawdopodobnie przyczyna leży w tym, że pijemy za mało wody i jesteśmy odwodnieni. Jeśli natomiast nerki są niewydolne, to przyczyna może leżeć w zablokowaniu dróg moczowych, uszkodzeniu tkanki mięśniowej, miolizy, hemolizy, posocznicy, choroby układowej, zatrzymania moczu, zatrucia lekami, alergii na leki lub inne środki, zapalenia nerek albo niewydolności nerek.

W takim przypadku konieczne jest niezwłoczne udanie się do lekarza i zdiagnozowanie przyczyny. Inną przyczyną wysokiego poziomu kreatyniny może być źle zbilansowana dieta i spory wysiłek fizyczny. W takim przypadku skuteczna jest odpowiedni jadłospis, wysokowęglowodanowy i wysokotłuszczowy, natomiast niskobiałkowy.