Drganie powiek – przyczyny. Co może oznaczać? - Badania Krwi
4 lipca 2022

Co oznaczają drgające powieki? Poznaj przyczyny

Artykuł napisany przez: Redakcja Diagnostyka

Drganie powieki jest objawem, który często niepokoi pacjentów. Jeśli pojawia się rzadko i trwa stosunkowo krótko, związane jest najprawdopodobniej ze stresem, zmęczeniem lub brakiem mikroelementów w organizmie. Jeśli jednak napady są częste i utrzymują się dłużej, należy skonsultować objaw z lekarzem, ponieważ może on świadczyć o chorobie oczu lub o poważniejszych zaburzeniach.

Drganie powieki oznacza szybkie, mimowolne, powtarzające się ruchy powieki, spowodowane skurczami mięśnia okrężnego oka. Nie wywołują one bólu, jednak po jakimś czasie stają się uciążliwe. Choć drżenie nie zagraża życiu, czasami wskazuje na niedobory, choroby oczu lub poważniejsze problemy zdrowotne.

Drganie powieki – przyczyny

Drganie powieki występuje często niespodziewanie i w sposób niekontrolowany. Dochodzi do niego w wyniku skurczu mięśnia okrężnego oka, który odpowiedzialny jest za zaciskanie powiek. Drganie najczęściej dotyczy powieki górnej, ale bywa też tak, że drga powieka dolna. W większości przypadków drgająca powieka nie wiąże się z niczym poważnym. Niekiedy, zwłaszcza jeśli drganiu powiek towarzyszą inne objawy i trwa ono od kilku tygodni, można podejrzewać wystąpienie lub rozwój konkretnej choroby.

Najczęstsze przyczyny drgania powieki to:

  • przewlekły stres – intensywny tryb życia, nadmiar obowiązków w pracy i w domu może powodować reakcję w postaci drgających powiek. W takim przypadku warto zastosować ćwiczenia relaksacyjne, jogę lub medytację,
  • przemęczenie – długie godziny przed komputerem, brak snu oraz odwodnienie mogą przyczyniać się do silniejszych drgań w obrębie oka. Jest to jeden z sygnałów, że organizm potrzebuje regeneracji,
  • nadmiar spożywania kawy, herbaty i alkoholu – używki, a najczęściej ich przedawkowanie, prowadzą do mimowolnych skurczów mięśnia oka. Warto odstawić lub ograniczyć kofeinę i alkohol na kilka tygodni, 
  • intensywny wysiłek fizyczny – drżenie powiek często towarzyszy sportowcom i osobom intensywnie trenującym. Jest to pierwszy sygnał, by zwolnić i zregenerować mięśnie,
  • niedobór mikroelementów – zmęczenie i intensywny tryb życia, spożywanie nadmiaru kofeiny i alkoholu prowadzi do niedoborów pierwiastków i mikroelementów, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Wśród nich są m.in.: magnez, potas i wapń. Jeśli drga Ci powieka, zwykle jest to sygnał, że masz niedobór magnezu. Często towarzyszą mu również drętwienie kończyn i skurcze łydek,
  • ciąża – kobiety w ciąży często skarżą się na drgające powieki, ponieważ ciało kobiece domaga się większej podaży minerałów i mikroelementów do prawidłowego rozwoju dziecka.

Przyczyną drgania powiek może być także podrażnienie rogówki, spowodowane długą pracą przed komputerem, lub podrażnienie spojówek, pojawiające się w wyniku uczulenia. Rzadko zdarza się, że drgająca powieka jest skutkiem zażywania niektórych leków.

Drgające powieki a choroby oczu 

Czasami drgająca powieka świadczy o zapaleniu spojówki lub powieki, wywołanym przez bakterię albo brak odpowiedniej higieny. Z tego powodu należy zawsze zmywać makijaż przed położeniem się do łóżka oraz dbać o higienę szkieł kontaktowych. Powieki drgają również na skutek podrażnienia rogówki przez promieniowanie niebieskie, pochodzące z ekranu komputera lub telefonu. Jeśli pracujesz przed monitorem, rób sobie krótkie przerwy i pozwalaj oczom odpocząć.

Kolejnym powodem drgającej powieki może być erozja rogówki oka, czyli ubytek w obrębie nabłonka. Wówczas pojawiają się również objawy bólowe, zaczerwienienie gałki ocznej oraz pogorszenie widzenia.

Zespół suchego oka to kolejne schorzenie, któremu może towarzyszyć drganie powieki. Mowa o zespole symptomów, wynikających z niedoboru wydzieliny łzowej lub nieprawidłowej struktury filmu łzowego.

Drgającej powiece w przypadku choroby oczu towarzyszą najczęściej inne schorzenia, takie jak pieczenie, świąd lub zaczerwienienie. Jeśli zauważysz je u siebie, udaj się na konsultację do lekarza okulisty. 

Drganie powiek – kiedy udać się do lekarza? 

Choć drgająca powieka nie powinna od razu niepokoić, nie należy tego objawu całkowicie bagatelizować. Po pierwsze bez względu na to, czy drży dolna, czy górna powieka, warto zastanowić się nad zmianą trybu życia. Ciągły stres, kawa, papierosy i alkohol powodują, że organizmowi brakuje ważnych składników odżywczych. Jeśli zauważysz u siebie drgającą powiekę, zrób badania krwi, które określą poziom witamin i minerałów, na przykład magnezu, czy potasu. W porozumieniu z lekarzem można wdrożyć suplementy diety oraz zmienić sposób odżywiania na zdrowszy.

Warto wykluczyć u lekarza związek pomiędzy drżeniem powiek a innymi schorzeniami. Można wskazać w tym przypadku takie choroby, jak:

  • nadciśnienie,
  • hashimoto,
  • nadczynność tarczycy,
  • borelioza,
  • stwardnienie rozsiane,
  • porażenie nerwu twarzowego,
  • połowiczy kurcz twarzy,
  • choroby oczu (jaskra, erozja rogówki, zapalenie spojówek). 

Drganie lewej powieki jest zazwyczaj związane z dużym niedoborem magnezu. Należy wówczas odstawić kawę i zadbać o dietę bogatą w mikroelementy. Czasami symptom wywołują niedobory potasu, dlatego ważne są regularne, coroczne badania morfologii krwi.

Jeśli nie uda się lekarzowi od razu ustalić przyczyny drgania powieki, może on zlecić badania mające na celu wykluczenie chorób neurologicznych. W tym przypadku podstawowymi badaniami są: rezonans, elektroencefalografia i tomografia.

Gdy lekarz stwierdzi, że drganie powieki jest wynikiem choroby, konieczne będzie wdrożenie leczenia przyczynowego. Choć nie zawsze da się wyeliminować źródło problemu, dzięki odpowiedniemu leczeniu można zminimalizować przykre objawy.

 

Autor: Marta Skrzypek

Bibliografia

  1. N. Gottfried, P. Watson, Choroby rogówki, twardówki i powierzchni oka, tłum. Z. Zagórski, Wydawnictwo Czelej, Lublin 2008.
  2. D. Mascha, Witaminy i minerały w naturalnej żywności, Wydawnictwo Vital, Białystok 2021. 
  3. Ł. Suskiewicz, Mikroelementy, Wydawnictwo Forma, Szczecin 2017.
Oceń artykuł

O Autorze