Pasma śluzu w moczu w ciąży: co oznaczają? - Badania Krwi
25 stycznia 2023

Co oznaczają pasma śluzu w moczu w ciąży?

Artykuł napisany przez: Redakcja Diagnostyka
pasma-sluzu-w-moczu-probka-z-moczem

Badanie ogólne moczu w ciąży jest obowiązkowe i powinno być wykonywane raz w miesiącu. Jeśli ciężarna zauważy niepokojące objawy, jak pieczenie, swędzenie w okolicach pochwy albo ból w podbrzuszu, powinna wykonać je jak najszybciej. Pojawienie się pasm śluzu w moczu u kobiety może mieć różne podłoże i nie zawsze musi zwiastować chorobę.

Skąd się biorą pasma śluzu w moczu w ciąży?

Badanie moczu to podstawowe badanie laboratoryjne, które może pomóc we wczesnym wykryciu wielu schorzeń. Pobrana próbka oceniana jest pod kątem fizycznym i chemicznym, a także tego, czy występują w niej kryształki bądź specyficzne komórki. W skład moczu wchodzi głównie woda, ale znajdują się w nim także produkty przemiany materii, sole mineralne i inne substancje, które mogą wpływać na przykład na jego zabarwienie. Mocz jest badany pod kątem takich właściwości jak: 

  • ciężar (gęstość), 
  • barwa, 
  • odczyn PH, 
  • klarowność,
  • obecność innych elementów, takich jak białko, cukier, erytrocyty, leukocyty, bilirubina. 

Prawidłowy mocz ma barwę słomkowożółtą i jest półprzezroczysty. Pojawienie się w nim śluzu wpływa na jego klarowność i zagęszczenie. Przyczyn śluzu w moczu jest wiele – od poważnych po bardzo błahe. Może mieć to związek z jego zwiększoną produkcją w drogach rodnych, ale także może wskazywać na poważną infekcję. 

Śluz jest substancją, która wyściela drogi moczowe i rodne oraz stanowi ochronę przed drażniącymi substancjami zawartymi w moczu. W czasie ciąży zwiększa się jego produkcja w drogach rodnych, a jego nadmiar gromadzi się w okolicach pochwy i dostaje się do moczu podczas jego wydalania. Stąd też pasma śluzu mogą pojawić się w próbce moczu ciężarnej. W związku z tym zaleca się, by przed jej oddaniem dokładnie oczyścić miejsca intymne. W przypadku gdy śluz zostanie wykryty w próbce, trzeba powtórzyć badanie z zastosowaniem szczególnych środków higieny. Aby właściwie pobrać mocz do badania, należy: 

  • próbkę pobierać rano, po przebudzeniu i na czczo,
  • dokładnie umyć ręce i okolice intymne ciepłą wodą,
  • oddać pojedynczy strumień moczu do toalety i dopiero wtedy pobrać próbkę (najlepiej ze środkowego strumienia), napełnić pojemnik do połowy,
  • zamknąć próbkę moczu w szczelnym pojemniku,
  • dostarczyć próbkę moczu najlepiej w ciągu dwóch godzin od jej pobrania lub przechowywać ją w lodówce w temperaturze ok. 4°C przez maksymalnie dobę

Mocz do badania pobiera się do specjalnego, jałowego pojemnika, który można kupić w każdej aptece lub laboratorium. 

Śluz w moczu w ciąży a infekcje

Śluz w moczu może mieć także inne podłoże i być świadectwem infekcji toczącej się w obrębie układu moczowego. Jeśli tak jest, zwykle w badaniu ogólnym pojawiają się też leukocyty, których nie ma u zdrowej osoby. Infekcji towarzyszyć mogą także takie objawy jak swędzenie, pieczenie i ból okolic intymnych, dolegliwości w trakcie oddawania moczu, w tym niemożność pełnego wypróżnienia i uczucie pełnego pęcherza, częste oddawanie moczu, ból w podbrzuszu, zaczerwienienie w okolicach ujścia cewki moczowej, a nawet gorączka. 

Kobiety ciężarne są szczególnie narażone na infekcje dróg moczowych. Mają na to wpływ m.in. hormony ciążowe, które powodują, że mięśnie gładkie w drogach moczowych się rozluźniają, a przez to umożliwiają łatwiejsze wniknięcie bakteriom i innym drobnoustrojom do organizmu. Do tego kobiety ciężarne mają krótką cewkę moczową, która jest w bliskim sąsiedztwie z odbytem, stąd też nietrudno o przedostanie się bakterii do układu moczowego. Dodatkowo pęcherz jest uciskany przez wciąż rosnącą macicę, a przez to dochodzi do zastoju moczu. Nieleczona infekcja układu moczowego może prowadzić do: 

  • zapalenia i niewydolności nerek,
  • przedwczesnego porodu,
  • poronienia.

Ryzyko zakażenia dróg moczowych u przyszłej matki jest wyższe, stąd też regularne badanie moczu w ciąży jest tak ważne. Warto pamiętać, że część infekcji przebiega bezobjawowo, a ich wykrycie jest możliwe właśnie dzięki diagnostyce. Nieleczone zakażenie układu moczowego może być niebezpieczne zarówno dla kobiety, jak i rozwijającego się płodu. 

Badanie moczu w ciąży – normy 

Mocz zdrowej osoby ma jasnożółty kolor, jest przejrzysty, o odczynie około 5,5 pH. Jego ciężar powinien wynosić 1,023–1,035 g/cm3. Nie ma w nim bakterii, białka i glukozy. Norma dla bilirubiny wynosi 1,1 mg/dl. Prawidłowa liczba erytrocytów to nie więcej niż 3 w polu widzenia, a leukocytów nie więcej niż 5. Wszelkie wyniki badań należy jednak skonsultować z lekarzem. 

Uzupełnieniem do badania ogólnego moczu mogą być dodatkowe działania diagnostyczne. Warto skorzystać z gotowego pakietu badań dla kobiet w ciąży, dzięki któremu możliwe będzie określenie stanu zdrowia i kondycji przyszłej mamy, a także prawidłowości przebiegu ciąży i rozwoju dziecka. Próbki pobierane są z krwi. Pomagają one rozpoznać takie schorzenia jak anemia, deficyt żelaza we krwi, stany zapalne czy cukrzyca ciążowa. Na podstawie aktywności tarczycy kobiety można określić m.in. rozwój intelektualny dziecka. W pakietach często zawarte są także parametry dotyczące wątroby i nerek. Dokonywane są również pomiary wapnia. Takie badania pomagają rozpoznać najczęściej występujące choroby w czasie ciąży i mogą wskazać, jakich mikroelementów brakuje przyszłej matce. 

 

Autor: Agata Muchowska

Bibliografia:

  1. M. Betti, Ciąża od kuchni, tłum. M.Kaczmarek, Edra Urban & Partner, Wrocław 2022.
  2. V. Skrzypulec-Plinta, Infekcje pochwy w okresie ciąży, Forum, Poznań 2011.
  3. A.Boroń-Kaczmarska, Zagrożenia infekcyjne w ciąży, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, Warszawa 2021.
  4. A. Lewandowska-Ronnegren, O matko, ciąża!: wszystko, co nauka o niej wie, Helion, Gliwice 2010. 

 


O Autorze