Żółte białka oczu – co mogą oznaczać? - Badania Krwi
4 lipca 2022

Co oznaczają żółte białka oczu?

Artykuł napisany przez: Redakcja Diagnostyka

Oczy są nie tylko zwierciadłem duszy, ale bywają też odzwierciedleniem naszego stanu zdrowia. Ich wygląd i kolor białek może świadczyć o tym, że w Twoim organizmie rozwija się jakaś choroba. Zobacz, co oznaczają żółte białka oczu i co zrobić, gdy je u siebie zauważysz.

Choroby wypisane w oczach

Z oczu można wyczytać wiele. Widać po nich nie tylko w jakim nastroju jesteśmy, ale także czy nasz organizm jest w dobrej kondycji. Wiele chorób może objawiać się zmianami właśnie w oczach. Doskonale widać to przy przeziębieniu czy alergii – wówczas oczy są szkliste, czerwone, opuchnięte i łzawią.

Najbardziej widoczną i niepokojącą zmianą są żółte białka oczu. Oznaczają one, że możesz mieć problemy z prawidłową pracą wątroby bądź pęcherzyka żółciowego. Odpowiedzialna za żółty kolor białek oczu jest bilirubina czyli barwnik żółciowy. Trafia ona do wątroby, a następnie do pęcherzyka żółciowego i jelit. Stamtąd jest wydalana z Twojego organizmu. Gdy procedura ta jest zaburzona, większa ilość bilirubiny pozostaje w ciele, co objawia się m.in. żółtymi białkami oczu. Wysokie stężenie tej substancji może świadczyć głównie o chorobach wątroby, pęcherzyka żółciowego i niektórych zaburzeniach metabolicznych. 

Jeśli białka oczu są lekko żółtawe, to może oznaczać to nadużywanie alkoholu i duże ryzyko stłuszczenia wątroby. Może to być także pierwszym symptomem marskości bądź zapalenia wątroby. Jeśli choroba zostanie wykryta w porę, a chory przestanie pić alkohol i zacznie prowadzić higieniczny tryb życia, żółty kolor białek samoistnie ustąpi.

O czym świadczą żółte białka oczu?

Żółte białka oczu mogą być objawem takich chorób jak:

  • zapalenie wątroby,
  • marskość wątroby,
  • rak wątroby,
  • alkoholowe stłuszczenie wątroby,
  • polekowe uszkodzenie wątroby,
  • nowotwór trzustki,
  • nowotwór dróg żółciowych,
  • ostre zapalenie dróg żółciowych,
  • zapalenie pęcherzyka żółciowego,
  • choroby metaboliczne, np. zespół Gilberta lub Wilsona.

Najczęstszą przyczyną jest jednak zapalenie wątroby. Może to być ostre wirusowe zapalenie wątroby, przewlekłe zapalenie wątroby typu B i C, alkoholowe zapalenie wątroby bądź stłuszczeniowe zapalenie wątroby. Jeśli zauważyłeś u siebie lub u swoich bliskich żółte białka oczu, możesz wykonać test na przeciwciała HCV. Jest to badanie stosowane w diagnostyce wirusowego zapalenia wątroby typu C. HCV to wirus odpowiedzialny za powstawanie żółtaczki typu C, która jest obecnie chorobą o zasięgu globalnym, dotykającą nawet do 4 mln osób na świecie rocznie. Niezdiagnozowana i nieleczona trwale uszkadza wątrobę, powoduje mechanizmy autoimmunizacyjne, a nawet może doprowadzić do nowotworów. Badanie na obecność przeciwciał HCV polega na określeniu ich liczby w surowicy pobranej krwi. Test można zrobić w laboratorium. Gdy okaże się, że wynik jest pozytywny i we krwi znajdują się przeciwciała HCV, należy niezwłocznie udać się do lekarza w celu dalszej diagnostyki. Pamiętaj, że im szybsza diagnoza, tym skuteczniejsze i efektywne będzie leczenie. Obecnie żółtaczkę typu C można skutecznie wyleczyć dzięki terapii farmakologicznej, jednak nie wyklucza to ponownego zakażenia. 

W przypadku żółtaczki typu B również mogą zżółknąć białka oczu oraz skóra. Warto pamiętać, ze wirus ten swoją zakaźnością wielokrotnie przewyższa wirus HIV. Można się nim zarazić poprzez kontakt z krwią osoby chorej. Dochodzi do tego zazwyczaj podczas niezabezpieczonych prezerwatywą stosunków seksualnych z zakażonym oraz przy wykonywaniu tatuażu, zabiegów kosmetycznych bądź medycznych w niesterylnych warunkach.

Co zrobić, gdy zauważysz żółte białka oczu?

Przede wszystkim należy skontaktować się z lekarzem w celu diagnostyki i rozpocząć zalecone przez niego leczenie. To, w jaki sposób będzie przebiegała terapia, zależy od rodzaju schorzenia. W wielu przypadkach jest to leczenie farmakologiczne. 

Kluczowa w przypadku chorób wątroby jest profilaktyka. Wątroba odpowiada m.in. za oczyszczanie Twojego organizmu z toksyn. Im więcej szkodliwych substancji przyjmiesz, tym bardziej będzie ona obciążona. Szkodzą jej zwłaszcza alkohol, leki, narkotyki oraz niezdrowe, tłuste i przetworzone jedzenie. 

Gdy zauważysz u siebie żółte białka oczu, zadbaj przede wszystkim o zdrowy i higieniczny tryb życia. Szkodliwe dla Twojej wątroby są szczególnie mocne alkohole. Nie służy jej także nadmiar tłuszczów zwierzęcych. Jeśli chcesz chronić wątrobę, zadbaj o prawidłową wagę – szkodliwa jest zarówno nadwaga, jak i niedowaga. Zrezygnuj również z nadużywania leków.

Wykonuj regularnie badania profilaktyczne krwi, a także próby wątrobowe. Zadbaj o dobrą kondycję i aktywność fizyczną. Dzięki temu przyspieszysz metabolizm i szybciej pozbędziesz się toksyn z organizmu. Unikaj smażonych potraw, tłustego mięsa i grzybów. Postaw na zdrowe tłuszcze pochodzące z ryb, oliwy z oliwek i oleju rzepakowego. Możesz także wspomagać się suplementami diety na bazie karczocha, mięty pieprzowej, ostropestu i lecytyny sojowej.

Autor: Agata Muchowska

Weryfikacja merytoryczna: lek. Wiktor Trela

Bibliografia:

  1. T. Kobosz, HCV, Lekarski Instytut Naukowo Wydawniczy, Warszawa 2013.
  2. D.S. Pratt, M.M. Kaplan, Żółtaczka, tłum. A. Foryś-Kamińska, Czelej, Lublin 2012.
  3. A. Wiercińska-Drapało, Najważniejsze objawy występujące w chorobach zakaźnych, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2017.
  4. I. Wojsyk-Banaszak, J. Szczapa, Żółtaczka, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2018.

 


O Autorze