Co pomoże na bóle miesiączkowe? Domowe sposoby - Badania Krwi
5 stycznia 2022

Co pomoże na bóle miesiączkowe? Domowe sposoby

Artykuł napisany przez: Redakcja Diagnostyka

Większości kobiet na początku każdego cyklu dokuczają bóle miesiączkowe o różnym natężeniu. Część z nich to naturalna konsekwencja skurczów macicy, ale bardzo bolesne menstruacje mogą być też sygnałem, że w organizmie kobiety trwa stan zapalny. Sprawdź, jak poradzić sobie z bólem miesiączkowym i jakie badania warto wykonać, by wykluczyć choroby.

Skąd biorą się bóle miesiączkowe?

Bóle miesiączkowe dotyczą zarówno dziewcząt, które dopiero zaczynają miesiączkować, jak i kobiet w okresie okołomenopauzalnym. Większość bolesnych menstruacji spowodowana jest skurczami macicy, niezbędnymi by organizm mógł wydalić złuszczony nabłonek. Czynność skurczowa macicy to efekt wzmożonej aktywności prostaglandyn – hormonów, które na początku cyklu występują w zwiększonej ilości w jej błonie mięśniowej.

Medycyna dzieli bóle miesiączkowe na pierwotne oraz wtórne. Gdy przyczyną dolegliwości są jedynie skurcze macicy stymulowane przez podwyższone stężenie prostaglandyn, mówi się o bolesnym miesiączkowaniu pierwotnym lub organicznym. W drugim przypadku, przyczyną bardzo intensywnego bólu jest stan chorobowy. Najczęściej dzieje się tak, gdy kobieta cierpi na endometriozę, zaburzenia pracy tarczycy, torbiele jajników lub posiada nieprawidłową budowę macicy.

Obecnie farmakologia oferuje wiele możliwości, by zniwelować bóle miesiączkowe. Sposoby łagodzenia dolegliwości, poza przyjmowaniem środków przeciwbólowych to również masaże, rozgrzewanie podbrzusza, czy po prostu chwila relaksu.

Domowe sposoby na bóle miesiączkowe

To, co na bóle miesiączkowe będzie najlepsze, zależy od konkretnego przypadku i organizmu danej kobiety. Warto wiedzieć, że nie każda z pań może przyjmować substancje przeciwbólowe. Jeśli jesteś w tej grupie lub po prostu z jakichś powodów nie chcesz zażywać farmaceutyków, wypróbuj domowe sposoby na bóle miesiączkowe.

Zioła – co pomaga na bóle miesiączkowe?

Wśród ziół, które mają potwierdzone działanie rozkurczowe jest rumianek, kozłek lekarski oraz krwawnik. Rumianek zawiera cenne flawonoidy i terpenoidy o właściwościach łagodzących bóle miesiączkowe. Krwawnik dodatkowo zmniejsza obfitość krwawienia, a kozłek lekarski uspokaja. Można pić napary z pojedynczych ziół lub sporządzić mieszankę.

Ciepły termofor

Ciepło działa rozkurczowo – to wiedziały już nasze prababcie, dlatego w pierwszych dniach miesiączki dobrze jest sięgnąć po termofor. Położony na podbrzuszu pomaga poradzić sobie z bólem, należy jednak pamiętać, by nie miał zbyt wysokiej temperatury, ani nie leżał na ciele zbyt długo. To może doprowadzić do nasilenia krwawienia, a nawet krwotoku lub zasłabnięcia.

Ciepły prysznic

Ta metoda polecana jest przez położne kobietom w trakcie trwania I fazy porodu, ponieważ przynosi ulgę w bólu. Ty też możesz z niej skorzystać podczas miesiączki – delikatnym strumieniem wody masuj podbrzusze, uda, a nawet plecy, jeśli dokucza Ci ból także w tej okolicy. Pamiętaj, by podobnie, jak w przypadku termoforu, temperatura wody nie była wyższa niż 37°C.

Masaż na bóle menstruacyjne

Masaż także może działać rozluźniająco na ciało kobiety w czasie menstruacji. Żeby go wykonać, nie musisz szukać profesjonalnego masażysty – wystarczy zaopatrzyć się w olejek poślizgowy, np. makadamia, arganowy, czy ze słodkich migdałów. Rozgrzej go w dłoniach i wmasowuj w skórę podbrzusza okrężnymi ruchami, kierując się od góry ku dołowi. Oleje roślinne mają mnóstwo właściwości pielęgnujących, więc jeśli po masażu nie musisz się ubierać, nie zmywaj tłustej warstwy ze skóry.

Odpoczynek i relaks

Spokój, odpoczynek i odprężenie to najlepsze sposoby na bóle miesiączkowe. W tych ciężkich dniach pozwól sobie na odrobinę relaksu – zwolnij tempo i jeśli możesz, zostań w domu. Postaw na wygodny strój, ciepłą herbatę lub kakao i poleż pod kocem z dobrą książką. Odpoczynek pomoże Ci się rozluźnić, a ból nie będzie wówczas aż tak dokuczliwy. Pamiętaj, że jeśli nie ma przeciwwskazań, możesz sięgnąć po środki przeciwbólowe dostępne bez recepty.

Bardzo silne bóle miesiączkowe – jakie badania można zrobić?

Jeśli wśród powszechnie dostępnych środków i sposobów nie znalazłaś nic, co pomaga na bóle miesiączkowe w Twoim przypadku, konieczna jest wizyta u lekarza i wykonanie niezbędnych badań. Ginekolog z pewnością wykona USG, by zobaczyć jamę macicy oraz jajniki. Dzięki temu, będzie mógł potwierdzić lub wyeliminować torbiele, endometriozę, czy zaburzenia w budowie wewnętrznych narządów rodnych jako bezpośrednią przyczynę bólów miesiączkowych.

Ważne są również badania laboratoryjne krwi. Warto oznaczyć poziom hormonów tarczycowych, ponieważ niedoczynność tarczycy często bywa przyczyną bardzo bolesnych miesiączek. Na liście parametrów do zbadania powinny znaleźć się hormony takie jak TSH, FT4 i FT3 . Często w takich przypadkach lekarze zlecają także badanie anty – TPO, które polega na oznaczeniu stężenia autoprzeciwciał skierowanych przeciwko antygenowi tarczycy (peroksydazie). Wszystkie te badania możesz wykonać w laboratorium Diagnostyki na terenie całego kraju.

 

Bibliografia:

  • Drosdzol A., Skrzypulec V., Bolesne miesiączkowanie w ginekologii dziecięcej i dziewczęcej, Ginekologia Polska, R. 2008, t. 79, nr 7, s. 499.
  • Trybulec B., Wyżycka E., Zastosowanie wybranych technik terapii manualnej w leczeniu zachowawczym bolesnego miesiączkowania, Medical Review, R. 2016, t. 14, nr 2, s. 162.

O Autorze