Co pyli w czerwcu? Jakie pyłki wywołują alergię? - Badania Krwi
6 lipca 2022

Co pyli w czerwcu? Rośliny, które najczęściej wywołują alergię u progu lata

Duszności, kaszel, katar sienny, łzawienie czy plamy skórne to charakterystyczne dolegliwości, jakie wywołuje alergia, czyli immunologiczna odpowiedź organizmu na kontakt z toksyczną substancją. Co kwitnie w czerwcu i dlaczego wywołuje to objawy alergii? Przeczytaj poniższy artykuł i poznaj odpowiedzi na te pytania!

Co najbardziej pyli w czerwcu?

Szósty miesiąc roku jest jednym z najbardziej uciążliwych dla alergików ze względu na to, że wówczas kwitnie wiele gatunków rozmaitych roślin, w tym szczególnie traw, bylin oraz niektórych drzew. W powietrzu nierzadko da się zauważyć wręcz lotne pyłki, przypominające płatki śniegu czy kłębki kurzu. Warto wiedzieć, co pyli w czerwcu, zwłaszcza jeśli planujesz wówczas wypoczynek poza miastem, na działce czy w ogrodzie.

Mechanizm alergii jest złożony. Polega głównie na tworzeniu się niewłaściwej reakcji immunologicznej, związanej z powstawaniem przeciwciał w organizmie. Po związaniu z danym alergenem, czyli potencjalnie toksyczną substancją pochodzenia zewnętrznego, doprowadzają one do uwolnienia mediatorów stanu zapalnego, przede wszystkim histaminy. Fizjologiczna odpowiedź tego typu nazywana bywa nadwrażliwością na dany związek i stanowi o zaburzeniach układu odpornościowego w zakresie rozpoznawania i neutralizowania alergenu, które u osób zdrowych nie występują. Warto zatem wiedzieć, co i jak pyli, aby móc przygotować się w odpowiedni sposób do danego sezonu. Pomoże to zmniejszyć ryzyko pojawienia się różnorodnych dolegliwości, takich jak: obrzęk gardła i nosa, duszności, wodnisty katar, łzawienie, kichanie, świąd skóry i wykwity atopowe.

Co zaczyna pylić w czerwcu?

Już na koniec maja, a szczególnie na początku czerwca, najbardziej intensywnie pylą trawy. W Polsce występuje ich wiele gatunków, również tych uprawnych, więc kwitnienie ich jest długotrwałe, a dolegliwości powstałe w wyniku alergii mogą dokuczać przez wiele miesięcy, bo nierzadko nawet do października. Szczególnie trudną porą dnia są poranki, ponieważ wówczas trawy pylą najbardziej, dlatego w tym czasie najlepiej unikaj wychodzenia z domu, a jeśli to niemożliwe, odpowiednio się zabezpiecz. Chcąc ograniczyć kontakt z alergenem, zatroszcz się, aby ekspozycja organizmu na jego działanie była możliwie minimalna.

Co pyli w czerwcu oprócz traw? Reakcje alergiczne mogą wywołać niektóre zboża, ale także chwasty. Jednym z nich jest komosa biała, określana również jako lebioda. Stężenie jej pyłków w Polsce nie jest wysokie i dodatkowo zależy od otoczenia, w którym ona występuje, i roślinności towarzyszącej. Ze względu na to, że pyłek lebiody nie stanowi dominującego alergenu, objawy alergii mogą nie być mocno dokuczliwe. W wyniku kontaktu z rośliną najczęściej możesz doświadczyć kataru siennego. 

Co najbardziej uczula w czerwcu? Byliny

Od maja do września pyli m.in. babka lancetowata. Największe ryzyko pojawienia się nadwrażliwości może wystąpić na przełomie czerwca i lipca, kiedy to kwitnie ona najbardziej intensywnie. Babka rośnie na rolnych nieużytkach oraz łąkach, możesz ją też spotkać na przydomowych trawnikach, ścieżkach parkowych czy miejskich pasach zieleni. W maju i czerwcu pylą również szczaw i pokrzywa. Powodują one jednak słabe odczyny, a w testach alergicznych mogą dać nawet wynik negatywny. 

Drzewa, krzewy i grzyby

Znaczna większość powszechnie występujących drzew i krzewów kwitnie wczesną wiosną, dlatego w czerwcu możesz odczuć ulgę, jeśli masz alergię na wiele różnych pyłków, m.in. wierzby, leszczyny i topoli. Aktywne za to stają się dąb i lipa. W maju i czerwcu pyli również czarny bez. I choć jego kwiaty oraz owoce stanowią cenny surowiec do wyrobu domowych syropów, soków i innych przetworów, to jeśli masz alergię, możesz doświadczyć w skrajnych przypadkach nawet wstrząsu anafilaktycznego. Bez powszechnie spotykany jest w parkach, na działkach, na dzikich terenach wiejskich i miejskich. Jeśli zaobserwowałeś u siebie niepokojące objawy, dla własnego bezpieczeństwa wykonaj pakiet badań alergicznych.

W czerwcu zagrożeniem dla alergików okazują się platany, czyli popularne drzewa parkowe, oraz grzyby. Od połowy czerwca aż do końca lata pylą też zarodniki niektórych grzybów mikroskopowych. Ich stężenie bywa najbardziej odczuwalne w czasie ładnej, słonecznej pogody bez opadów.

Autor: Agata Oleszkiewicz

Bibliografia

  1. Ł. Durajski, Alergie – fakty i mity, PZWL, Warszawa 2020.
  2. J. Engel, Kompendium alergii, Prószyński S-ka, Warszawa 2000.
  3. W. Sears, Księga małego alergika, Mamania, Warszawa 2016.
Oceń artykuł