Co mogą znaczyć czerwone plamy na ciele? - Badania Krwi
22 czerwca 2022

Czerwone plamy na ciele – najczęstsze przyczyny

Czerwone plamy na różnych częściach ciała zazwyczaj wywołują niepokój. I słusznie, bo przyczynami takich wykwitów mogą być choroby lub alergie wymagające odpowiedniego leczenia. Świąd w miejscu zaczerwienienia nierzadko oznacza wysypkę alergiczną, stan zapalny, a w skrajnych przypadkach atopowe zapalenie skóry (AZS). Po ugryzieniu kleszcza często pojawia się charakterystyczny rumień, natomiast w momentach silnych emocji Twoja szyja może na kilka minut zmienić swój wygląd. Warto zachować czujność i udać się do dermatologa, gdy czerwonym plamom będą towarzyszyć niepokojące objawy.

Czerwone plamy na ciele – kiedy nie są powodem do niepokoju?

Czerwone plamy na ciele to zazwyczaj dość nieestetyczne zmiany. Mogą mieć postać małych czerwonych kropek, pieprzyków, grudek lub miejscowego zaczerwienienia skóry. Jednak nie każda sytuacja, kiedy obserwujesz coś takiego na swojej twarzy, szyi lub nogach, jest powodem do niepokoju. Z pewnością nieraz udało Ci się zaobserwować, że w momentach stresu i silnych emocji u niektórych osób pojawiają się czerwone plamy na szyi lub dekolcie. To zjawisko da się w prosty sposób wytłumaczyć – napięcie i stres sprawiają, że ciśnienie krwi gwałtownie wzrasta, a naczynia krwionośne rozszerzają się. Taki ciąg reakcji prowadzi do miejscowych zmian koloru skóry, który po kilku chwilach wraca do normalności. Problem ten dotyczy przede wszystkim cery naczynkowej.

Bardzo podobna reakcja może mieć miejsce po gorącej kąpieli. Naczynia krwionośne ulegają rozszerzeniu pod wpływem wysokiej temperatury. Czerwone plamy powinny zniknąć najpóźniej w ciągu kilkunastu minut po wyjściu z wanny. Jeśli chcesz uniknąć takiego efektu, zmniejsz temperaturę wody lub skróć czas swoich pielęgnacyjnych rytuałów. 

Czerwone plamy na ciele – najczęstsze przyczyny

W wielu sytuacjach warto jednak bliżej przyjrzeć się czerwonym plamom i poszukać przyczyny tej przypadłości. Jeśli zmianom towarzyszy intensywny świąd, prawdopodobnie masz do czynienia z alergią. Nieestetyczne zmiany, z których sączy się płyn, mogą świadczyć o atopowym zapaleniu skóry, który wymaga leczenia i systematycznej pielęgnacji.

Nieprawidłowa pielęgnacja

Jeśli po depilacji na Twoich nogach lub pod pachami pojawiają się czerwone krostki, najprawdopodobniej doszło do podrażnienia skóry. Najczęstszą przyczyną takiego stanu są błędy w pielęgnacji: zbyt ostra maszynka, nieprawidłowa technika, golenie skóry bez użycia pianki lub brak nawilżenia po zakończonej depilacji. Do miejscowego zaczerwienienia może dojść także w wyniku stosowania perfumowanych balsamów i żeli pod prysznic niskiej jakości. Gdy wprowadzasz nowy kosmetyk do swoich pielęgnacyjnych rytuałów, zawsze obserwuj reakcję swojej skóry na wybrany preparat.

Atopowe zapalenie skóry (AZS)

Atopowe zapalenie skóry (AZS), zwane także egzemą, to przewlekła choroba, która objawia się uporczywym świądem oraz czerwonymi, łuszczącymi się plamami na skórze. Zaczerwienione zmiany występują zazwyczaj na twarzy, w okolicach uszu, w pachwinach oraz w zgięciach kończyn. Takie objawy możesz złagodzić za pomocą maści sterydowych stosowanych okresowo oraz emolientów do kąpieli. Te środki warto mieć zawsze pod ręką, ponieważ czerwone plamy spowodowane atopowym zapaleniem skóry mają tendencję do powracania i zaostrzania się. 

Alergie

Czerwone wykwity lub krostki w różnych częściach ciała to charakterystyczny objaw wysypki alergicznej. Zazwyczaj towarzyszy jej uporczywe swędzenie oraz inne dolegliwości, takie jak katar sienny, kaszel, łzawiące oczy czy duszności. Aby pozbyć się problemu, wykonaj testy alergiczne – skórne lub na podstawie próbki krwi – które pomogą zidentyfikować, a następnie wyeliminować alergeny. Pamiętaj, że intensywne drapanie w miejscu zaczerwienienia może dodatkowo spowodować stan zapalny. 

Czerwone pieprzyki

Czerwone pieprzyki o różnej wielkości zazwyczaj pojawiają się po 40. roku życia i są efektem rozszerzania się naczyń włosowatych. W większości przypadków nie stanowią zagrożenia dla zdrowia, a niekiedy samoistnie znikają. Każdą tego typu zmianę warto uważnie obserwować i skonsultować z dermatologiem, szczególnie jeśli jest duża i ma nietypowy wygląd. 

Skóra naczynkowa i charakterystyczne „pajączki”

Czerwone plamy na skórze to charakterystyczna cecha cery naczynkowej. Skóra jest wtedy bardzo delikatna, wrażliwa, a także bardzo cienka – naczynia krwionośne położone są płytko i silnie reagują na wszelkie czynniki zewnętrzne. Naczynka w okolicach policzków, nosa czy brody mają tendencję do pękania, przez co tworzą się charakterystyczne zmiany zwane pajączkami. Pamiętaj, że taka skóra wymaga odpowiednio dopasowanej pielęgnacji. 

Infekcje wirusowe

Czerwone kropki na ciele to często wysypka, która towarzyszy infekcjom wirusowym takim jak ospa wietrzna, odra, różyczka czy rumień zakaźny. W tym przypadku najważniejsze jest zwalczenie choroby, która spowodowała zmiany na skórze.  

Czerwone plamy na ciele po alkoholu

U osób, które spożyły dużą ilość alkoholu, często można zauważyć czerwone plamy na twarzy lub w innych obszarach ciała. Reakcja ta jest ściśle związana z działaniem alkoholu, który rozrzedza krew i powoduje przekrwienie skóry. Pamiętaj, że regularne spożywanie napojów wyskokowych może utrwalić ten efekt.

Czerwone plamy na ciele dziecka

Czerwone plamy mogą pojawić się także na skórze niemowląt i małych dzieci. Najczęściej jest to objaw alergii pokarmowej, np. uczulenia na białko mleka krowiego lub białko jaj kurzych. Do powstawania tego rodzaju zmian przyczyniają się także niektóre preparaty do pielęgnacji. Wrażliwa skóra dziecka może zareagować alergicznie nawet na wysokiej jakości preparaty, dlatego wielu rodziców decyduje się na profilaktyczne używanie emolientów. Zmiany na skórze dziecka warto skonsultować z pediatrą – mogą to być zwykłe potówki, ale także objawy alergii, która wymaga odpowiedniego leczenia. 

Autor: Marta Drzazga

 

Bibliografia

 

  1. Z. Adamski i in., Dermatologia dla kosmetologów, Wydawnictwo Urban&Partner, Wrocław 2010.
  2. M. Błaszczyk-Kostanecka i in., Dermatologia w praktyce, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2020.
  3. A. Zejfler, Kompleksowa terapia problemów skórnych, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2018.

 

Oceń artykuł