Zmęczenie? - To może być objaw poważnej choroby - Badania Krwi
31 marca 2020

Czujesz się stale zmęczony? To może być objaw poważnej choroby!  

W dzisiejszym pędzącym świecie częste uczucie zmęczenia jest czymś naturalnym. Ale jeśli zwalniamy tempo, wysypiamy się, a mimo to nadal czujemy się zmęczeni, warto wykonać podstawowe badania laboratoryjne, gdyż może to być objaw poważnej choroby.

Zmęczenie wpisane jest w strukturę współczesnego świata. Żyjemy szybko i bierzemy na siebie wiele obowiązków, chcąc zapewnić sobie i swojej rodzinie jak najlepsze warunki życia. Czasu na odpoczynek i regenerację mamy niewiele, a powszechnie wiadomo, że wypoczęci jesteśmy o wiele wydajniejsi. Wypoczęty organizm ma też większą siłę, by walczyć z chorobami, a wraz ze zmęczeniem spada odporność organizmu.

Podstawowe badania

Wypoczynek to przede wszystkim zapewnianie organizmowi odpowiedniej ilości snu, ale też znalezienie czasu na relaks. Aby się zregenerować, potrzebujemy minimum 8 godzin nieprzerwanego snu w ciągu doby. Jeśli jednak mimo to nadal czujemy się zmęczeni, warto wykonać proste badania laboratoryjne, gdyż zmęczenie może być objawem wielu chorób, np. anemii. Przyczyną anemii jest najczęściej niedobór żelaza, który może wynikać z diety ubogiej w warzywa czy mięso; może on być także związany z dużą utratą krwi. Może do niego dojść przy urazach, a u kobiet, dodatkowo, w wyniku obfitych miesiączek. Przyczyną anemii mogą być także: niedobór kwasu foliowego, witaminy B12 czy choroby reumatyczne i nowotwory. Aby wykluczyć anemię, należy wykonać morfologię krwi.

Morfologia krwi dostarcza informacji o ilości i objętości krwinek czerwonych, krwinek białych oraz płytek krwi. Badanie to pozwala także określić stężenie hemoglobiny w surowicy krwi i w samej krwince czerwonej. W przypadku podejrzenia anemii lekarz może zlecić również wykonanie oznaczenia poziomu żelaza w surowicy krwi.

O jakich chorobach może świadczyć zmęczenie?

 Odczucie ciągłego zmęczenia może być także objawem wielu innych chorób, m.in.: zakażenia dróg moczowych, zapalenia wątroby, cukrzycy typu II, kłopotów z tarczycą czy prawidłowym snem. Diagnostyką najlepiej pokieruje lekarz pierwszego kontaktu, który, dysponując pełnym obrazem dolegliwości, zaleci wykonanie dokładnych badań. Jeśli ich wyniki będą prawidłowe, może się okazać, że cierpimy na zespół przewlekłego zmęczenia (ang. chronic fatigue syndrome, CFS). To dolegliwość objawiająca się stałym lub nawracającym zmęczeniem, które nie ustępuje po odpoczynku i trwa ponad 6 miesięcy.

Problemy z chronicznym zmęczeniem trzeba diagnozować i leczyć. Czasem wystarczy kilka dni urlopu, ograniczenie ilości obowiązków czy odpowiednia dieta, ale może się także okazać, że mamy do czynienia z chorobą wymagającą leczenia. Właściwa diagnostyka jest w tej sytuacji niezbędna, gdyż zmęczenie niekorzystnie wpływa na jakość życia, utrudniając codzienne funkcjonowanie.

Zobacz więcej: Czy warto badać się na cholesterol?