Nerwica - poznaj jej nietypowe objawy - Badania Krwi
25 czerwca 2018

Czy nerwica naprawdę może być przyczyną ucisku w gardle?

Artykuł napisany przez: Redakcja Diagnostyka

Każdy, kto choć raz spotkał się z ucisk w gardle wie doskonale, że jest to bardzo nieprzyjemna i męcząca dolegliwość, która może nawet wykluczyć nas z codziennej aktywności. Utrudnia picie, jedzenie, a nawet swobodne oddychanie czy mówienie. Często przyczyn ucisku w gardle dopatrujemy się w schorzeniach ciała. Tymczasem winna za ten stan rzeczy może być nerwica. Dlaczego? Jak sprawdzić, czy to właśnie nerwica odpowiada za nieprzyjemne dolegliwości? I jak radzić sobie z tym problemem? Postarajmy się odpowiedzieć na te pytania.

Ucisk w gardle, czy nerwica może go powodować?

Warto zdefiniować czym jest ucisk w gardle. Mówiąc najprościej, jest to nieprzyjemne uczucie w okolicach przełyku, które może przybierać różne formy – od ucisku, poprzez uczucie, że coś zalega w naszym przełyku i utrudnia nam oddychanie czy mówienie. Objawy te zazwyczaj ustępują samoistnie, po czym znowu wracają. Często zdarza się również tak, że ustępują podczas picia czy jedzenia.

Nerwica może być przyczyną

Nerwica to choroba, która dotyka coraz większą liczbę osób. Nie ma w tym nic dziwnego – w dzisiejszych czasach wielu z nas żyje pod ogromnym napięciem i jest przytłoczona brakiem odpoczynku. Co więcej, często dusimy w sobie negatywne emocje co doprowadza do ich nagromadzenia. Wszystko to odbija się negatywnie na naszym organizmie. Tymczasem wiele osób wciąż nie wiąże sygnałów, które wysyła im ich ciało z problemami natury nerwowej. To błąd, który sprawia, że nie potrafimy znaleźć skutecznego ratunku. Warto więc uświadomić sobie raz na zawsze, że nerwica objawia się nie tylko tym, co czujemy, emocjami, ale również wyraźnymi sygnałami płynącymi z ciała. Jednym z nich jest właśnie ucisk w gardle.

Dlaczego tak się dzieje?

Wiele osób uważa, że choroby na tle nerwowym nie mają wpływu na sprawność naszego organizmu i samopoczucie. To poważny błąd. Nasza psychika jest bowiem ściśle powiązana z naszym ciałem. Jeśli odczuwamy lęk, ciało również to czuje i reaguje na dostępne dla siebie sposoby. Dlatego też nie powinniśmy lekceważyć objawów psychosomatycznych. Tylko wtedy leczenie ma bowiem szansę powodzenia. Nie da się bowiem pozbyć nieprzyjemnego uczucia ucisku w gardle, jeśli jego podłożem jest nerwica bez zastosowania odpowiednich leków oraz metod uspokajających. Preparaty, które stosuje się w przypadku innych schorzeń nie będą bowiem skuteczne.

Jakie badania warto wykonać?

Nie zawsze ucisk w gardle jest spowodowany przez nerwicę. Czasem stoi za nim przerost migdałków, przepuklina przełyku, schorzenia laryngologiczne, a nawet powiększenie węzłów chłonnych. Dlatego też, aby mieć pewność, że twoja dolegliwość związana jest z nerwicą lub też upewnić się, że tak nie jest powinieneś wykonać szereg badań. Wśród nich wymienić należy między innymi badanie laryngologiczne, które pozwoli wyeliminować podejrzenie chorób gardła lub krtani, badanie gastrologiczne oraz USG szyi, które pozwala wykluczyć choroby tarczycy.

Podsumowując, prawdą jest, że nerwica może objawiać się również w postaci nieprzyjemnych dolegliwości związanych z uściskiem w gardle. Jeśli więc odczuwasz dolegliwości, które mogą wskazywać na chorobę na tle nerwowym koniecznie skontaktuj się z lekarzem pierwszego kontaktu, który podpowie ci, jakie badania warto wykonać oraz gdzie szukać pomocy. To ważne, ponieważ w dzisiejszych czasach istnieje wiele skutecznych sposobów na leczenie nerwicy. Wśród nich wymienić możemy zarówno leczenie farmakologiczne, jak i psychoterapię oraz techniki relaksacyjne. Słowem – nieprzyjemne dolegliwości nie muszą cię męczyć.


O Autorze