Badanie na cholesterol - czy warto wykonać? - Badania Krwi
21 maja 2018

Czy warto badać się na cholesterol?

Każdy z nas chce cieszyć się dobrym zdrowiem i samopoczuciem. Często jednak nie kontrolujemy stanu naszego organizmu tak, jak na to zasługuje i unikamy badań diagnostycznych. Tymczasem to one mogą powiedzieć nam, że dzieje się coś niepokojącego, zanim jeszcze zauważymy jakiekolwiek objawy. Wśród badań, które warto wykonywać jest badanie na cholesterol całkowity. Jak wygląda i co może nam powiedzieć? Przekonajmy się.

Czym jest badanie na cholesterol całkowity?

Badanie na cholesterol całkowity polega na pobraniu próbki krwi ze zgięcia twojego łokcia. Trwa to zaledwie chwilę i jest praktycznie bezbolesne. Krew pobiera się do analizy, która polega na pomiarze stężenia poziomu cholesterolu w naszym organizmie. Badany jest wówczas zarówno poziom złego, jak i dobrego cholesterolu, czyli LDL oraz HDL. Bada się również poziom lipoproteiny bardzo małej gęstości, VLDL i lipoproteiny o pośredniej gęstości, IDL. Badanie to pozwala określić ryzyko występowania wielu chorób cywilizacyjnych.

O co chodzi z tym cholesterolem?

Dlaczego warto badać cholesterol? Jest on przecież związkiem, bez którego nasz organizm nie jest w stanie prawidłowo funkcjonować. Odpowiada przecież za syntezę hormonów oraz witaminy D. Owszem, faktem jest jednak, że jego nadmiar może odkładać się w ścianach naczyń krwionośnych co z kolei staje się przyczyną wielu poważnych chorób takich jak zawał serca, udar, choroba wieńcowa czy miażdżyca. Szczególnie groźny jest wysoki poziom „złego” cholesterolu, czyli LDL.

Kto powinien poddać się temu badaniu?

Badaniu poziomu cholesterolu powinien poddawać się każdy dorosły człowiek. Szczególnie warto wykonać je jednak w sytuacji, w której nasza dieta nie należy do najzdrowszych, odczuwamy bóle nóg, zmagamy się z otyłością czy też zauważymy pojawiające się na naszej skórze niebolesne, żółte zmiany -tzw. żółtaki. To właśnie one są bowiem sygnałem, że poziom cholesterolu w naszej krwi osiągnął niepokojący poziom. Badaniu temu powinny poddawać się regularnie również osoby w podeszłym wieku, u których ryzyko występowania miażdżycy rośnie. Jeśli zastanawiasz się, czy takie badanie jest ci potrzebne koniecznie zapytaj o to swojego lekarza.

Podsumowując, wysoki poziom cholesterolu to przyczyna wielu chorób cywilizacyjnych, w tym miażdżycy, która jak wiadomo może mieć dla naszego organizmu tragiczne konsekwencje. Szybko wykryty wysoki poziom cholesterolu można jednak skutecznie leczyć i uniknąć pojawienia się groźnych dla naszego zdrowia chorób. Dlatego też wykonywanie badań na cholesterol całkowity ma ogromne znaczenie.

Przeczytaj również o technice i sposobach pobierania krwi do badań.