Spis treści:
Dieta sirt – zwana także dietą sirtuinową – stała się bardzo popularna. Wszystko za sprawą piosenkarki Adele, która stosując się do jej zaleceń, schudła ok. 40 kg. Ten program żywieniowy polega przede wszystkim na aktywacji sirtuin, czyli substancji naturalnie występujących w organizmie, które przyspieszają metabolizm, działają przeciwzapalnie oraz hamują procesy starzenia. Jej aktywatorami są produkty spożywcze, takie jak: kakao, zielona herbata, jarmuż czy pietruszka. Początkowa redukcja kalorii połączona z koktajlami na bazie aktywatorów sirtuin gwarantuje spektakularny i – co najważniejsze – trwały efekt.
Dieta sirt – skąd pomysł i jak sirtuiny działają na organizm człowieka?
Dieta sirt, zwana także dietą sirtuinową, została opracowana przez Giena Mattena i Aidana Gogginsa z Uniwersytetu w Surrey w Anglii, jednak mało kto kojarzy te nazwiska. Zdecydowana większość społeczeństwa zna natomiast propagatorkę tego programu żywieniowego – piosenkarkę Adele, która niedawno przeszła spektakularną metamorfozę i pozbyła się ok. 40 nadprogramowych kilogramów. W jej przypadku przepisem na sukces okazała się dieta sirtfood. Polega ona na wykorzystaniu potencjału sirtuin. Są to białka, które naturalnie występują w organizmie i pełnią w nim szereg istotnych funkcji: przyspieszają metabolizm, działają przeciwzapalnie, a także hamują procesy starzenia się. Same z siebie nie działają zbyt skutecznie, dlatego trzeba je aktywować. Dieta sirtuinowa polega więc na spożywaniu jak największej ilości produktów spożywczych, które zwiększają produkcję sirtuin przez organizm. Należą do nich:
- kwasy tłuszczowe omega-3 (zawarte m.in. w rybach morskich, orzechach włoskich i nasionach chia);
- polifenole (związki o właściwościach antyoksydacyjnych, które można spotkać przede wszystkim w owocach i warzywach);
- leucyna (występuje m.in. w chudym nabiale, jajkach oraz roślinach strączkowych).
Dieta sirt nie polega więc na przyjmowaniu sztucznych substancji, lecz na wykorzystywaniu możliwości, jakie skrywa w sobie ludzkie ciało.
Dla kogo przeznaczona jest dieta sirt?
Dieta sirtuinowa przeznaczona jest przede wszystkim dla osób, które walczą z nadprogramowymi kilogramami i chcą uniknąć efektu jo-jo. Na początkowym etapie tego programu żywieniowego trzeba oczywiście zmierzyć się ze znaczną redukcją kalorii, jednak w późniejszych fazach liczenie kalorii schodzi na dalszy plan, a zastępują je zdrowe nawyki żywieniowe oraz smakowite koktajle na bazie aktywatorów sirtuin. Po ten jadłospis mogą także sięgnąć osoby, którym zależy na młodym wyglądzie i chcą w naturalny – a nie np. chirurgiczny – sposób zahamować proces starzenia się organizmu. Do grupy docelowej zaliczają się również osoby, którym zależy na zdrowiu – sprawnej przemianie materii oraz jak najmniejszym ryzyku zachorowania na choroby cywilizacyjne, takie jak cukrzyca typu 2. Pamiętaj, że przed rozpoczęciem diety warto skonsultować się z dietetykiem i wykonać badania na ocenę ogólnego stanu zdrowia. Dobra kondycja wyjściowa to klucz do powodzenia procesu odchudzania.
Dieta sirtuinowa – najważniejsze założenia jadłospisu
Dieta sirt nie należy do drakońskich diet cud, które drastycznie redukują ilość kalorii i wymagają rezygnacji ze wszystkich ulubionych produktów. Twórcy filozofii sirt wyszli z założenia, że nie należy się skupiać na eliminacji konkretnych produktów, ale lepiej położyć nacisk na wprowadzanie określonych artykułów spożywczych i wypracowanie zdrowych nawyków żywieniowych. Do głównych założeń diety sirtuinowej należą:
- picie zielonych koktajli na bazie składników, które aktywują produkcję sirtuin;
- wprowadzanie do codziennego jadłospisu produktów bogatych w aktywatory sirtuin;
- ograniczenie kaloryczności posiłków (tylko na początkowym etapie diety).
Dieta, której głównym założeniem nie jest redukcja kalorii, to lepszy sposób, aby pozbyć się nadprogramowych kilogramów i uniknąć przy tym efektu jo-jo, czyli powrotu do dawnej wagi. Produkty zawierające aktywatory sirtuin mogą na stałe zagościć w jadłospisie, nawet po zakończeniu procesu odchudzania.
Najpopularniejsze produkty sirtuinowe
Do grupy najlepszych aktywatorów sirtuin należą m.in.:
- rukola;
- pietruszka;
- jarmuż;
- zielona herbata;
- kakao;
- kawa;
- czerwone wino;
- oliwa z oliwek;
- gryka;
- kapary;
- seler;
- pietruszka;
- czerwona cebula;
- truskawki;
- kurkuma;
- orzechy włoskie;
- soja.
Oprócz tego warto wprowadzić do swojego jadłospisu wiele innych produktów, takich jak: nasiona chia, nasiona słonecznika, pistacje, fasolka szparagowa, brokuły, fasola, jabłka i śliwki. Jak widać, lista jest długa, a z rekomendowanych składników łatwo przyrządzić smaczne i syte dania.
Dieta sirtuinowa – fazy i etapy
Dieta sirtuinowa składa się z dwóch faz, które dodatkowo są podzielone na dwa etapy:
- I faza: w I etapie, który trwa 3 dni, musisz zredukować kaloryczność dań do 1000 kalorii i spożywać trzy koktajle i jeden posiłek aktywujący produkcję i działanie sirtuin. II etap trwa od 4. do 7. dnia diety sirt. Wtedy w menu znajdują się dwa koktajle oraz dwa posiłki stałe. Ostatni posiłek spożywaj maksymalnie o godz. 19:00;
- II faza: w I etapie, który trwa od 8. do 21. dnia, nie musisz już pilnować kaloryczności posiłków, a spożywasz jeden koktajl sirtuinowy, trzy posiłki stałe oraz maksymalnie dwie przekąski, jeśli masz ochotę. Komponuj posiłki na bazie produktów sirt. Po 21 dniach w diecie wciąż powinny znajdować się głównie produkty sirt oraz koktajle.
Po zakończeniu diety, kiedy osiągniesz już oczekiwany efekt, możesz włączyć do jadłospisu inne potrawy. Twórcy tego programu żywieniowego zalecają jednak, aby produkty bogate w sirt na stałe zagościły w twoim menu.
Dieta sirtuinowa – jak przygotować koktajl sirtuinowy?
Przykładowy koktajl możesz przygotować na bazie jarmużu, selera, rukoli, pietruszki, zielonej herbaty i cytryny. Najpierw umyj i pokrój warzywa i owoce. Umieść je w blenderze kielichowym i dolej zaparzoną, zieloną herbatę (najlepiej, jeśli będzie już przestudzona). Uruchom blender, a po kilku minutach przelej koktajl do szklanki i wypij od razu. Po koktajl sirtuinowy sięgaj o dowolnej porze, ale zachowaj 2-godzinny odstęp między napojem a posiłkiem stałym.
Autor: Marta Drzazga
Weryfikacja merytoryczna: Sylwia Brodniewska
Bibliografia
- J. Bator, Przepis na zdrowie, Wydawnictwo Znak, Kraków 2019.
- D. Głąbska i in., Dietoterapia, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, Warszawa 2022.
- A. Goggins i in., Dieta SIRT. Przełom w dziedzinie zdrowego stylu życia i odchudzania, tłum. M. Witkowska, Wydawnictwo Laurum, Warszawa 2017.