Jakie właściwości mają orzechy nerkowca? - Badania Krwi
7 listopada 2022

Dlaczego warto spożywać orzechy nerkowca?

Artykuł napisany przez: Redakcja Diagnostyka

Orzechy nerkowca zawierają wiele cennych witamin i minerałów, a do tego są smaczne. Dlatego też wielu z nas powinno po nie regularnie sięgać. Dużą zaletą codziennego spożywania orzechów nerkowca jest fakt, że pozytywnie wpływają one na gospodarkę cukrową, dlatego polecane są diabetykom. Powinny również znaleźć się w jadłospisie osób na diecie odchudzającej, a także zestresowanych czy chcących poprawić pracę swojego serca. Poznaj właściwości orzechów, a także dowiedz się, co można z nich przygotować.

Co zawierają orzechy nerkowca?

Orzechy nerkowca są lubiane przez wielu z nas, głównie ze względu na kremową konsystencję i słodki smak. Bardzo dobrze komponują się w wielu potrawach, nie tylko słodkich, ale również słonych. Są one kaloryczne, ponieważ 100 g produktu zawiera ok. 530 kcal. Jednak ilość cennych minerałów i witamin zachęca do ich spożywania. Orzechy nerkowca zawierają dużo potasu, magnezu, a także witaminy K. Można w nich również znaleźć witaminy z grupy B, w szczególności B3 i B6. Ponadto nerkowce są źródłem witamin C, E, które są antyoksydantami, a także cynku, żelaza i sodu.

 

Orzechy nerkowca są doskonałym źródłem białka, węglowodanów oraz zdrowych tłuszczów, w tym wielonienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3. Zawierają także korzystny dla jelit błonnik.

Jakie właściwości mają orzechy nerkowca?

Wszystkie orzechy, w tym także nerkowce, dzięki zawartości zdrowych tłuszczów pozytywnie wpływają na pracę mózgu. Poprawiają pamięć, koncentrację, a także procesy poznawcze. Nerkowce mają wiele wartości odżywczych, dlatego już ich niewielka ilość zmniejsza poziom stresu, a także dodaje energii, zmniejszając zmęczenie. Warto również wspomnieć o ich pozytywnym wpływie na serce i układ krążenia. Dzięki zawartości potasu obniżają ciśnienie tętnicze i poprawiają pracę serca. Zapobiegają również podnoszeniu się poziomu złego cholesterolu, dlatego warto je regularnie spożywać.

Jedną z większych zalet jest fakt, że nerkowce stymulują proces wchłaniania glukozy przez komórki znajdujące się w mięśniach, dzięki czemu poprawiają wrażliwość tkanek na działanie insuliny. Zostało to przebadane przez naukowców i potwierdzone w wielu badaniach. 

Kto powinien spożywać orzechy nerkowca?

Pomimo wysokiej kaloryczności orzechów nerkowca, powinny znaleźć się niemalże w diecie każdego z nas. Osobom z anemią pomagają w prawidłowej produkcji czerwonych krwinek. Warto przynajmniej raz w roku wykonać podstawowe badania krwi, które pozwolą na określenie stanu organizmu. Pomocna jest na przykład morfologia krwi. Krew należy oddać do badania na czczo, po uprzedniej przynajmniej 12-godzinnej głodówce. Dzień przed badaniem nie powinno się również wykonywać żadnej aktywności fizycznej. 

Orzechy nerkowca mają niski indeks glikemiczny wynoszący 22. Diabetycy, osoby odchudzające się czy mające insulinooporność powinny włączyć je do swojej diety, tym bardziej że badania nerkowców potwierdziły ich zbawienny wpływ na gospodarkę cukrową. Wystarczy już niewielka ilość dodawana do posiłku, aby zobaczyć pierwsze efekty. 

Osoby, które są nerwowe, łatwo się stresują, również powinny spożywać nerkowce. Wartości odżywcze, takie jak witamina B3, potas i magnez, dobrze wpływają na układ nerwowy. Dzięki ich regularnemu spożyciu poprawiają także jakość snu. Osoby, które się odchudzają, również nie powinny zapominać o włączeniu nerkowców do swojej diety. Z uwagi na ich kaloryczność warto, aby były to niewielkie ilości, które nadadzą smak potrawom, np. owsiankom, makaronom czy smoothie. Garść orzechów dziennie pozwala na zmniejszenie uczucia głodu, dlatego może być to dobry pomysł na przekąskę. Ponadto jest to lepsze rozwiązanie niż słodkie batony czy niezdrowe chipsy.

Orzechy nerkowca to także dobra baza do wielu dań, dlatego powinny znaleźć się w każdej kuchni. Można je dodawać w niezmienionej postaci, a także zmielone czy przekształcone w krem orzechowy. Może on stanowić dodatek do śniadań na słodko, a także stanowić jeden ze składników pesto. Nada mu jedwabistej konsystencji, a także podkręci walory smakowe.

Wpływ orzechów nerkowca na skórę, włosy i paznokcie

Orzechy nerkowca poza pozytywnym wpływem na zdrowie poprawiają także kondycję skóry, włosów i paznokci. W swoim składzie zawierają cynk i selen, który wzmacnia paznokcie i sprawia, że włosy stają się mocniejsze, mniej wypadają i szybciej rosną. Ponadto selen powoduje, że mniej się przetłuszczają. 

Zawarty w orzech cynk poprawia wygląd skóry z trądzikiem. Zmniejsza widoczność niedoskonałości. Skóra staje się gładsza. Dodatkowo zawartość wielonienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3 zmniejsza stany zapalne, także te, które pojawiają się w nasilonych formach trądziku.

Ile należy spożywać orzechów nerkowca dziennie?

Jak wiadomo, dieta każdego z nas powinna być dobrze zbilansowana, zawierać jak najwięcej warzyw i owoców oraz nieprzetworzonych produktów. To, ile orzechów nerkowca dziennie należy spożywać, zależy przede wszystkim od zapotrzebowania kalorycznego danej osoby. Jeśli są one dodawane do potrawy, wystarczy ok. 6–7 orzechów. Jeśli natomiast stanowią oddzielną przekąskę, to można zjeść ich więcej, zazwyczaj garść. Łatwo je połączyć z różnego rodzaju owocami, zyskując w ten sposób prawdziwą bombę witaminową. 

Orzechy nerkowca w ostatnich latach stały się popularnym składnikiem wielu produktów przeznaczonych dla wegan. Można je znaleźć w sosach, przekąskach, a nawet mogą stanowić bazę całego produktu. Z orzechów nerkowca produkuje się „ser”, który z powodzeniem zastępuje biały ser. Dzięki temu mogą one stanowić składnik wegańskiego sernika.

 

Autor: Sylwia Brodniewska

Bibliografia

  1. Ziarna, pestki, orzechy. Pyszne superfood, praca zbiorowa, Wydawnictwo Olimp Media, Poznań 2019.
  2. R. Siracusa i in., The Antioxidant and Anti-Inflammatory Properties of Anacardium occidentale L. Cashew Nuts in a Mouse Model of Colitis, „Nutrients” 2020, 12(3).
  3. C.C.Q. Dias i in., Cashew nuts (Anacardium occidentale L.) decrease visceral fat, yet augment glucose in dyslipidemic rats, „PLoS One” 2019, 14(12).

O Autorze