Drętwienie rąk w nocy: przyczyny | Badania Krwi
11 października 2023

Drętwienie rąk w nocy – możliwe przyczyny

Artykuł napisany przez: Marta Drzazga
drętwienie rąk

Nieprzyjemne mrowienie i zaburzenie czucia w ręku mogą się przyczyniać do niespokojnego snu. Gdy go doświadczasz, zazwyczaj próbujesz ruszać zdrętwiałą kończyną, czekasz, aż „mrówki” samoistnie odejdą, i zasypiasz ponownie. O tej dolegliwości nie warto jednak zapominać, ponieważ może być ona – zwłaszcza gdy regularnie się powtarza – objawem poważnej choroby. Podpowiadamy, jakie są możliwe przyczyny mrowienia dłoni w nocy, jakie badania warto zrobić.

Drętwienie rąk w nocy – jak wygląda? Kogo dotyczy problem?

Drętwienie rąk dotyczy w szczególności palców i całej powierzchni dłoni, ale jest również odczuwalne na poziomie przedramion oraz łokci. Towarzyszy mu doskonale znane, nieprzyjemne uczucie mrowienia, zaburzenie czucia oraz ciężkość kończyn. Najczęściej pojawia się w nocy i przerywa sen, powodując dyskomfort, a często także uczucie dezorientacji. Zazwyczaj trwa jeszcze przez kilka minut po przebudzeniu się i samoistnie ustępuje, gdy próbujesz wyprostować rękę lub nią poruszasz. Gdy „mrówki” mijają, często pojawia się nieprzyjemne uczucie, lekki ból ręki, który również mija po dłuższej chwili.

Dolegliwość ta – ze względu na powszechność występowania – jest często bagatelizowana, a ludzie zazwyczaj nie pamiętają o niej po przebudzeniu się. Jednak warto się jej przyjrzeć i sprawdzić, czy nie zwiastuje poważniejszych problemów zdrowotnych. Ból i drętwienie rąk w nocy dotyczy osób w każdym wieku – u małych dzieci powoduje nocne wybudzenia i płacz, a seniorom przerywa sen, który w starszym wieku i tak bywa płytki ze względu na obniżający się poziom melatoniny.

Drętwienie rąk w nocy – najczęstsze przyczyny

Podstawową – i zarazem najczęstszą – przyczyną drętwienia rąk w nocy jest niewłaściwa pozycja podczas snu. Mrowienie występuje zazwyczaj wtedy, gdy ręka zostanie przygnieciona ciężarem ciała lub głowy. Dolegliwość wynikająca z nieprawidłowego ułożenia kończyny jest chwilowa i nie wiąże się raczej z żadnym schorzeniem. Aby pozbyć się problemu, nie wystarczy jednak zasypiać w odpowiedniej pozycji, ponieważ podczas nocnego spoczynku większość ludzi wykonuje nieświadome ruchy. 

Do najczęstszych przyczyn omawianej przypadłości należy również przeciążenie kończyn górnych w ciągu dnia. Dochodzi do niego na skutek obciążającej pracy, w której wykonuje się jednostajne, monotonne ruchy rąk. Mrowienie rąk w nocy może przydarzyć się także osobom, które na co dzień dużo dźwigają lub intensywnie trenują na siłowni. W tym przypadku również nie należy spodziewać się poważniejszych komplikacji zdrowotnych.

Powszechną i dość łatwą do wyeliminowania przyczyną jest niedobór składników odżywczych, które odpowiadają za pracę układu nerwowo-mięśniowego. Drętwienie kończyn najczęściej wiąże się z niedoborami witamin z grupy B (B6, B12) oraz pierwiastków mineralnych – w szczególności magnezu, potasu i wapnia. Na tę dolegliwość skarżą się także przyszłe mamy, u których nieprzyjemne uczucie mrowienia wiąże się z intensywnymi zmianami hormonalnymi oraz zwiększoną tendencją do zatrzymywania wody w organizmie. Drętwienie rąk w ciąży zazwyczaj pojawia się między 26. a 30. tygodniem i powinno minąć kilka tygodni po porodzie. Jeśli tak się nie dzieje, wskazane są badania w celu ustalenia przyczyny problemu.

Zdaniem specjalistów nocne drętwienie rąk może mieć także związek z obciążeniem psychicznym, którego człowiek doświadcza w codziennym życiu. Mrowienie rąk – najczęściej pojawiające się w nocy – może wynikać z przewlekłego stresu, utrzymujących się stanów lękowych czy depresji. W takiej sytuacji konsekwencje mogą być bardzo poważne, ponieważ bagatelizowana i nieleczona depresja może prowadzić do śmierci.

Drętwienie rąk w nocy – o jakich chorobach może świadczyć?

Uczucie mrowienia nie tylko przeszkadza w spaniu i przyczynia się do zmęczenia w ciągu dnia, lecz także może świadczyć o poważniejszych chorobach. Wymienia się tu przede wszystkim przyczyny neurologiczne i ortopedyczne, ale również inne choroby, które trudno skojarzyć z drętwieniem rąk w nocy. 

Przyczyny neurologiczne

Mrowienie i zaburzenie czucia w kończynach górnych może świadczyć o mniej lub bardziej niebezpiecznych zaburzeniach neurologicznych. Najczęściej są to:

  • uszkodzenia nerwów (np. nerwu łokciowego);
  • polineuropatia – to schorzenie dotyczące nerwów obwodowych, które diagnozuje się w przypadku uszkodzenia wielu nerwów. Najczęściej wynika ono z cukrzycy, chorób genetycznych, niedożywienia, chorób autoimmunologicznych, zaburzeń hormonalnych czy nadużywania alkoholu;
  • zespół Guillana-Barrégo – choroba spowodowana uszkodzeniem nerwów obwodowych o niezbadanej przyczynie, która prowadzi do osłabienia siły mięśniowej;
  • guz mózgu – czyli najczęściej zmiany o charakterze nowotworowym;
  • udar niedokrwienny mózgu

Przyczyny ortopedyczne

Drętwienie rąk w nocy może być związany z chorobami, wadami lub uszkodzeniami w obrębie kręgosłupa. Wśród możliwych przyczyn ortopedycznych wymienia się m.in. zespół cieśni nadgarstka – występuje ono najczęściej u osób, które dużo pracują przy komputerze, i prowadzi do stopniowego osłabienia mięśni rąk.

Przyczyną z pogranicza ortopedii i neurologii będzie rwa barkowa, w której dominuje ból promieniujący od szyi aż po palce. Nasila się on przy skręcaniu głowy w jedną stronę i znacznie utrudnia codzienne funkcjonowanie. Dolegliwość ta najczęściej wynika z uszkodzenia korzenia nerwowego w kręgosłupie szyjnym. 

Inne choroby

Oprócz tego drętwienie rąk w nocy może wskazywać na inne choroby. Zmagają się z nim m.in. osoby, które cierpią na zaburzenia hormonalne. Badania wskazują, że choroby tarczycy mają wpływ na zaburzenia w obrębie układu mięśniowo-szkieletowego. Mrowienie i upośledzenie czucia w kończynach bywa także jednym z pierwszych objawów stwardnienia rozsianego (SM), czyli przewlekłej choroby zapalnej, która dotyczy ośrodkowego układu nerwowego. 

Zaburzenia pracy układu nerwowo-mięśniowego występują również w przebiegu tężyczki, czyli schorzenia, które wiąże się z niedoborami wapnia, magnezu oraz potasu we krwi. Obok mrowienia występują tutaj też niespodziewane skurcze mięśni, 

Czy drętwienie rąk w nocy to groźny objaw?

Zastanawiasz się, czy drętwienie kończyn górnych w nocy to groźny objaw? Jak się okazuje, może mieć on zarówno bardzo prozaiczne, jak i poważne przyczyny. Z tego powodu nie warto bagatelizować tej dolegliwości – zwłaszcza jeśli pojawia się regularnie i nie ma związku z nieprawidłową pozycją podczas snu czy codziennymi przeciążeniami – ale zgłosić się na odpowiednie badania. Sprawdź, od czego zacząć, aby proces diagnostyki przebiegł sprawnie. 

Jakie badania zrobić, gdy cierpisz na drętwienie rąk w nocy?

Gdy mrowienie i towarzyszący mu ból nie dają Ci spać w nocy, sprawdź w pierwszej kolejności, czy w Twoim organizmie nie brakuje witamin i składników mineralnych. Zgłoś się na szczegółową morfologię krwi i sprawdź poziom witaminy B6, której niedobory mogą powodować omawianą dolegliwość. Jeśli wyniki testów będą prawidłowe lub suplementy witaminowe nie przyniosą oczekiwanego rezultatu, zgłoś się na kolejne badania diagnostyczne zalecone przez lekarza. Jeśli główną przyczyną okażą się problemy hormonalne, sprawdź, jak wygląda Twój profil tarczycowy. W razie potrzeby zgłoś się na wskazane badania obrazowe (USG, tomografię komputerową lub rezonans magnetyczny).

Co na drętwienie rąk w nocy?

Aby wyeliminować drętwienie rąk w nocy, zadbaj przede wszystkim o wygodną pozycję do spania. Przyjrzyj się również swoim nawykom dietetycznym i sprawdź, czy w codziennym jadłospisie nie brakuje potraw bogatych w witaminy z grupy B (występują one m.in. w wątróbce, roślinach strączkowych, jajach, nabiale i szpinaku). Jeśli przyczyną problemu okaże się choroba, rozpocznij leczenie przyczynowe – dotarcie do sedna problemu pomoże pozbyć się objawów dodatkowych. 

 

 

Autor: Marta Drzazga

Bibliografia

  1. M. Furmanek, Diagnostyka obrazowa, Serce i duże naczynia, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, Warszawa 2022.
  2. A. Kostera-Pruszczyk, Choroby nerwowo-mięśniowe, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, Warszawa 2023.
  3. K. Pasternak, Biochemia, Podręcznik dla studentów studiów licencjackich, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, Warszawa 2023.
Oceń artykuł

O Autorze