Spis treści:
Glukoza to jedno z najbardziej podstawowych badań. Powinno być wykonywane profilaktycznie przynajmniej raz w roku. Wysoki poziom cukru może świadczyć o cukrzycy, niski – wskazywać na hipoglikemię.
Oznaczenie stężenia glukozy we krwi służy do oceny metabolizmu węglowodanów. Jest podstawowym badaniem w rozpoznawaniu i monitorowaniu leczenia cukrzycy. Kiedy wykonać badanie glukozy? Lekarz może je zlecić, jeśli u pacjenta wystąpią niepokojące objawy, jak np. senność, częste oddawanie moczu czy osłabienie. Ale glukozę warto też monitorować profilaktycznie, przynajmniej raz do roku. Badanie poziomu glukozy we krwi polega na pobraniu krwi na czczo, tzn. 8-14 godzin po ostatnim posiłku. Normy glukozy określa się na poziomie 70-100 mg/dl (3.9–5.6 mmol/l).
Glukoza – Krzywa cukrowa
Więcej informacji o stanie zdrowia można uzyskać, łącząc oznaczenie poziomu glukozy z doustnym testem tolerancji glukozy. Czasem spotyka się określenia: test obciążenia glukozą albo krzywą cukrową. Test zaczyna się od pobrania krwi w celu oznaczenia poziomu glukozy na czczo, a zaraz potem badany przyjmuje 75 g glukozy rozpuszczonej w około 300 ml wody. Po upływie dwóch godzin po raz drugi pobiera się krew na oznaczenie glikemii. Co oznacza wysoki cukier na czczo? Może wskazywać na cukrzycę. Cukrzyca, ze względu na zmianę trybu życia, staje się coraz powszechniejszym problemem. Zapada na nią coraz więcej osób, przy czym stale obniża się wiek zachorowania. Nieleczona prowadzi do ciężkich powikłań i znacznie skraca czas życia. Wyróżnia się dwa typy cukrzycy: typ I i typ II. Typ I dotyczy głównie dzieci i młodzieży. Typ II ujawnia się wieku dorosłym, najczęściej powoduje go otyłość i prowadzenie niezdrowego trybu życia, niski poziom wysiłku fizycznego.
Niski cukier na czczo
Niski poziom cukru na czczo może wskazywać na hipoglikemię. To stan, kiedy poziom cukru we krwi spada poniżej wartości 70 mg/dl. Problem ten dotyczy najczęściej osób chorych na cukrzycę. Do objawów hipoglikemii zalicza się nadmierne pocenie się, drżenie rąk, uczucie mrowienia wokół ust, kołatanie serca, uczucie wilczego głodu, zaburzenia koncentracji, osłabienie, niewyraźne widzenie, zaburzenia zachowania. W przypadku dłużej trwającego zbyt niskiego poziomu cukru we krwi może dojść do utraty przytomności. Hipoglikemię uważa się za ostre powikłanie cukrzycy. Choroba może jednak powodować też inne powikłania.
Nieleczona cukrzyca może prowadzić do rozwoju groźnych chorób, a do tego zwiększać ryzyko udaru mózgu, zawału serca, uszkodzenia nerek, powodować chorobę niedokrwienną serca. Z powodu powikłań cukrzycy, co sześć sekund umiera na świecie jedna osoba. Międzynarodowa Federacja Diabetologiczna szacuje, że rocznie z powodu cukrzycy i jej powikłań życie traci 4,8 mln osób. Za znaczną większość zgonów odpowiadają powikłania sercowo-naczyniowe. W Polsce są przyczyną 2/3 przypadków śmiertelnych wśród diabetyków.