Glukoza w moczu – co oznacza i jakie są normy? - Badania Krwi
24 lutego 2020

Glukoza w moczu – co oznacza i jak ją wykryć?

Artykuł napisany przez: Redakcja Diagnostyka

Pojawienie się glukozy w moczu to zawsze sygnał ostrzegawczy, że w organizmie może się dziać coś złego, dlatego taki wynik badania koniecznie należy skonsultować z lekarzem. Specjalista pokieruje dalszym leczeniem i skieruje, w razie konieczności, na dodatkowe badania.

Badanie ogólne moczu to jedno z najbardziej podstawowych badań. Powinno się je wykonywać regularnie, bo pozwala wykryć wiele nieprawidłowości, które mogą mieć wpływ na zdrowie. Mowa nie tylko o chorobach nerek, układu moczowego czy przemian metabolicznych organizmu, ale także chorób wątroby czy nawet cukrzycy.

W ramach ogólnego badania moczu wykonuje się oznaczenie glukozy. Jeśli glukoza w moczu pojawi się na wyniku, jest to zawsze powód do niepokoju. Dlaczego? Glukoza nie występuje w moczu zdrowego człowieka. Organizm wchłania glukozę przez nerki, a następnie oddaje ją do krwi. Jeżeli poziom glukozy we krwi znacznie przekracza normę (na ogół sytuacja taka następuje, gdy stężenie glukozy we krwi wynosi 10-11 mmol/l), nerka nie jest w stanie resorbować nadmiaru i wówczas glukoza pojawia się w moczu.

Przyczyny obecności glukozy w moczu

Najczęściej cukromocz stwierdza się w przypadku cukrzycy. Trzeba też pamiętać, że brak glukozy w moczu nie wyklucza cukrzycy, a zatem nawet poprawny wynik badania moczu nie wyklucza całkowicie tej choroby. Przy objawach wskazujących na cukrzycę lekarz może zalecić wykonanie oznaczenia glukozy we krwi. Cukrzyca nie jest jedyną możliwą przyczyną obecności glukozy w moczu. Pozytywny wynik badania może wskazywać także na zaburzenia pracy nerek – może dojść do zaburzenia wchłaniania cukru w cewkach nerkowych. Obecność glukozy w moczu wskazywać może również na schorzenia wątroby czy zaburzenia hormonalne, przyczyną może być też przyjmowanie niektórych leków i estrogenów. Cukromocz może pojawić się także u ciężarnych, i choć wówczas nie jest traktowany jako odchylenie od normy, to taki wynik należy jednak skonsultować z lekarzem prowadzącym.

Glukoza w moczu. Profilaktyka

Badanie poziomu glukozy w moczu wymaga odpowiedniego przygotowania. Chodzi przede wszystkim o wykluczenie czynników, które mogłyby zaburzyć wynik. Obecność glukozy w moczu może być bowiem spowodowana tzw. błędem przedlaboratoryjnym. Mamy z nim do czynienia, gdy pojemnik, w którym oddano mocz do badania, był zanieczyszczony nawet niewielką ilością glukozy. To dlatego mocz należy oddać do badania w sterylnym pojemniku, najlepiej zakupionym w aptece. Ważne jest także, by mocz oddawać na czczo. Ostatni posiłek powinno się jeść na osiem godzin przed badaniem. Niezależnie od wyniku badania należy je skonsultować z lekarzem. Jeśli badanie wykaże obecność glukozy w moczu, lekarz może skierować na dalsze badania, np. oznaczenie stężenia glukozy we krwi.


O Autorze