HIV w Polsce – stygmat czy normalność? - Badania Krwi
28 sierpnia 2018

HIV w Polsce – stygmat czy normalność?

Artykuł napisany przez: Redakcja Diagnostyka

Wirus HIV to wciąż problem na skalę światową. Chociaż obecnie, dzięki nowoczesnym lekom udaje się utrzymać go w uśpieniu a osoby zakażone mogą cieszyć się jeszcze wieloma latami życia. Mimo to, wirus HIV wciąż budzi w nas wiele obaw a wokół kwestii zakażenia krąży wiele szkodliwych mitów, które narażają nosicieli na dyskryminację i ostracyzm społeczny. Sprawdźmy więc jak wygląda sytuacja osób będących nosicielami wirusa HIV w naszym kraju.

HIV w Polsce

Wirus HIV jest tematem, o którym raczej nie mówi się na co dzień. Nie oznacza to jednak, że problem zakażeń w naszym kraju nie istnieje. Wprost przeciwnie. Monitorując zakażenia HIV w Polsce możemy zauważyć, że  w naszym kraju odnotowuje się wzrost zakażeń. Niemniej jednak nie oznacza to, że coraz więcej osób ulega zakażeniu. Wynika to po prostu z coraz większej powszechności wykonywania badań oraz świadomości, jak ważna jest wczesna diagnostyka.

Wciąż się boimy

Nie da się ukryć, że wciąż wiele osób przeraźliwie boi się wirusa HIV a do tego mają nieprawdziwe informacje na temat tego, w jaki sposób może dojść do zakażenia. Wciąż nie brakuje osób, które uważają, że skorzystanie z tych samych sztućców czy szklanki może doprowadzić do zakażenia. Co więcej, szczególnie na wsiach wciąż pokutuje opinia, że wirusem tym zarażają się jedynie narkomani i homoseksualiści. Poglądy te są szkodliwe, ponieważ przyczyniają się do lekceważenia problemu i ryzykownych zachowań.

Świadomość rośnie

Na szczęście, powoli nasza świadomość rośnie. Zwłaszcza w dużych miastach coraz częściej przestajemy bać się osób będących nosicielami wirusa HIV. Coraz więcej młodych Polaków wie jakie zachowania są ryzykowne, a które zupełnie bezpieczne. Dzięki temu przestajemy wykluczać osoby będące nosicielami. Przed nami wciąż jeszcze ogrom pracy, niemniej jednak da się już zauważyć pozytywnie zmiany.

Podsumowując – warto mieć świadomość czym jest wirus HIV, w jaki sposób można się nim zakazić oraz jakich sytuacji warto unikać. Unikanie ryzykownych zachowań takich jak jednorazowe kontakty seksualne bez zabezpieczenia to dobry krok, dzięki któremu możemy uniknąć kłopotów. Jednocześnie nie warto wpadać w panikę. Zakażenie wirusem HIV nie jest wcale aż tak łatwe, co więcej, nosiciele wirusa mogą przeżyć w zdrowiu wiele lat. Nie skazujmy więc ich na wyobcowanie.


O Autorze