Jak dbać o oczy w okresie grzewczym - 9 wskazówek - Badania Krwi
20 stycznia 2022

Jak dbać o oczy w okresie grzewczym? 9 dobrych praktyk

Artykuł napisany przez: Redakcja Diagnostyka

Jak dbać o oczy zimą? Ze względu na duże wahania temperatury oraz niską wilgotność powietrza w pomieszczeniach ogrzewanych, zimą może doskwierać Ci uczucie suchych, piekących oczu. Spowodowane jest to często niedostatecznym nawilżeniem oka. Zobacz, co możesz zrobić, żeby temu zapobiec. Oto 9 sposobów jak dbać o oczy w okresie grzewczym.

Swędzenie, pieczenie i suche oko − przyczyny

Rogówka oka pokryta jest filmem łzowym, który ułatwia widzenie, zapewnia nawilżenie narządu wzorku oraz chroni przed pyłami i innymi zanieczyszczeniami. Niesprzyjające czynniki środowiskowe mogą negatywnie wpływać na naturalne nawilżenie oka, co powoduje dokuczliwe symptomy, np. pogorszenie widzenia.

Ogrzewane powietrze w pomieszczeniach zimą nie sprzyja Twoim oczom. Podobnie jak zimne i ostre powietrze na zewnątrz. Niekorzystnie wpływa sama gwałtowna zmiana temperatur − po wejściu z zimnego do ciepłego pomieszczenia. Sprawia, że film łzowy z powierzchni oka szybko wyparowuje. W tym czasie możesz odczuwać wzmożone pieczenie czy swędzenie oczu, a także syndrom tzw. piasku pod powiekami. Twoje oko w odpowiedzi na tę suchość może zacząć intensywnie łzawić, aby ponownie nawilżyć swoje struktury.

Na Twój wzrok negatywnie wpływać może także wielogodzinne patrzenie w ekrany, np. komputerów, telewizorów, tabletów czy telefonów. Uczucie pieczenia i swędzenia oczu pojawia się na skutek ograniczenia mrugania. Zamykanie powieki pomaga nawilżyć oko, ponieważ gruczoły znajdujące się w górnej powiece odpowiedzialne są za produkcję lipidowego składnika płynu łzowego.

Uczucie pieczenia i swędzenia oczu może wywoływać także zespół suchego oka.

Zespół suchego oko − co to jest?

Nieprawidłowe nawilżanie powierzchni oka, spowodowane nieprawidłowym składem filmu łzowego lub zbyt szybkim jego parowaniem, to grupa schorzeń zwana zespołem suchego oka. Schorzenie to występować może nawet u 11-17% dorosłych na świecie.

Najczęściej narażone są na niego osoby z chorobami autoimmunologicznymi, dermatologicznymi czy neurologicznymi. Towarzyszyć może także kobietom po menopauzie. Cierpią na niego często osoby palące papierosy oraz przyjmujące niektóre leki. Dodatkowo, suche oko może występować u osób po zabiegach laserowych rogówki.

Leczenie zespołu suchego oka jest tylko objawowe − tym samy nie usuwa się przyczyny. Aby zadbać o wzrok należy wprowadzić w życie kilka dobrych praktyk, które pomogą utrzymać prawidłowe nawilżenie oka.

Jak dbać o wzrok? 9 dobrych praktyk

Zasady te warto stosować nie tylko zimą. Całoroczne dbanie o narząd wzroku podniesie Twój komfort życia.

1. Zmniejsz jasność monitora

Jednym z największych wrogów Twoich oczu są ekrany komputera i telefonu. Aby zminimalizować ich negatywny wpływ na wzrok, staraj się nie patrzyć zbyt długo na jasny ekran. Zapewnij sobie dobre oświetlenie obok komputera, aby ekran nie był wyraźnie jaśniejszym elementem w polu widzenia. Możesz dodatkowo przyciemnić obraz.

2. Zmień pozycję patrzenia na ekran

Ustaw komputer poniżej linii wzroku. Wtedy Twoje oczy będą lekko przymknięte, co zmniejszy powierzchnię parowania oka. Uważaj jednak! Pozycja pochylona nad ekranem komputera nie jest zdrowa dla Twojego kręgosłupa.

3. Rób przerwy od komputera − zasada 20-20-20

Jednym z powodów wysychania oka przed ekranem komputera jest ograniczenie mrugania w trakcie pracy. Zmuszaj się więc do częstego zamykania powieki. Stosuj się do zasady 20-20-20, a więc co 20 minut zrób sobie przerwę i przez 20 sekund patrz na punkt oddalony od Ciebie na co najmniej 20 stóp (6 metrów).

4. Nawilżaj powietrze w mieszkaniu

Ustaw w domu nawilżacz powietrza lub, co najmniej, wieszaj mokry ręcznik na kaloryferze. Zwiększenie wilgotności powietrza, zmniejsza parowanie filmu łzowego z powierzchni oka.

5. Unikaj przeciągów, nawiewów i klimatyzacji

Nie tylko suche i gorące powietrze szkodzi oczom. Zimne powietrze, takie jak nawiew z klimatyzacji także im nie sprzyja.

6. Unikaj dymy papierosowego

Na zespół suchego oka narażeni są m.in. palacze. Dym tytoniowy bardzo podrażnia oczy. Zły wpływ na stan oka ma także smog!

7. Dbaj o nawodnienie organizmu

Aby Twoje oczy mogły produkować odpowiednią ilość filmu łzowego, organizm musi być odpowiednio nawodniony. Pij min. 2 l wody dziennie.

8. Stosuj sztuczne łzy

Najskuteczniejszą i najszybszą metodą na złagodzenie pieczenia oczu czy „usunięcie piasku” spod powiek są sztuczne łzy. Preparaty takie dostaniesz w aptece. Są one bezpieczne dla wzorku i mają w swoim składzie substancje, które naturalnie występują w filmie łzowym. Stosować możesz je zawsze wtedy, kiedy będą potrzebować tego Twoje oczy. O sztuczne łzy zapytaj okulisty.

9. Badaj wzrok regularnie

Aby cieszyć się dobrym wzrokiem przez długie lata, pamiętaj o profilaktyce. Badanie wzroku należy wykonywać regularnie ­− osoba dorosła gabinet okulisty powinna odwiedzać raz na 2 lata.

Suche oko może być objawem wielu chorób przewlekłych, dlatego nie należy go bagatelizować. Kontroluj swój stan zdrowia i wykonuj regularne badania podstawowe w konsultacji z lekarzem POZ. Badania laboratoryjne wykonasz w Diagnostyce.

Bibliografia:


O Autorze