Jak nawodnić organizm? Skuteczne sposoby - Badania Krwi
1 lipca 2022

Jak można nawodnić organizm? Poznaj sprawdzone sposoby

Artykuł napisany przez: Redakcja Diagnostyka

Szacuje się, że zdrowy człowiek powinien wypijać przynajmniej 2 l płynów dziennie. Woda – najlepiej mineralna i niegazowana – odgrywa ogromną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu. Jeśli zabraknie tego elementu w diecie, może dojść do odwodnienia i poważnych zaburzeń, takich jak: omdlenia, chroniczne zmęczenie, nieprawidłowa praca nerek, zaparcia czy problemy ze wzrokiem. Aby uniknąć takich problemów, dbaj o regularny poziom nawodnienia.

Nawodnienie organizmu – dlaczego jest tak ważne?

Odpowiednie nawodnienie organizmu to klucz do zdrowia i dobrego samopoczucia. Wystarczy wspomnieć, że dzięki płynom organizm na bieżąco usuwa toksyny poprzez skórę i mocz. Woda sprawia także, że metabolizm działa na pełnych obrotach, a Ty codziennie masz energię do działania. Nawodnienie organizmu przynosi również inne korzyści:

  • skóra ma piękny kolor i zachowuje sprężystość;
  • nerki pracują bez zarzutu;
  • układ trawienny pracuje na pełnych obrotach. Odpowiednie nawodnienie przyspiesza perystaltykę jelit;
  • odchudzanie przynosi efekty – niektórzy błędnie twierdzą, że picie wody ma oszukać uczucie głodu. Tymczasem rola płynów w procesie utraty wagi jest całkiem inna. Woda przyspiesza przemianę materii i to właśnie dzięki niej błonnik pokarmowy może spełnić swoje zadanie, czyli zapewnić Ci uczucie sytości na dłużej;
  • aktywność fizyczna przynosi same korzyści – prawidłowo nawodniony organizm zdecydowanie lepiej adaptuje się do wysiłku fizycznego, a treningi przynoszą efekty.

Z kolei skutki odwodnienia mają bardzo negatywny wpływ na funkcjonowanie organizmu. Brak wody prowadzi do omdleń, zaburzeń pracy nerek, problemów ze wzrokiem, częstych zaparć czy chronicznego zmęczenia, które utrudnia wykonywanie codziennych obowiązków.

Jak można skutecznie nawodnić organizm? Sprawdzone sposoby

Wiele osób zastanawia się, jak można szybko i skutecznie nawodnić organizm. Nie jest to skomplikowane i wymaga jedynie wypracowania kilku dobrych nawyków. Wśród nich są m.in.: regularne picie wody, jedzenie zup, sięganie po owoce i warzywa, a także ograniczenie napojów odwadniających (np. kawy, czarnej herbaty, alkoholu).

Pij wodę

Szacuje się, że człowiek powinien wypić około 2 l wody dziennie. Rekomendowana ilość zmienia się w zależności od pory roku – w upalne dni warto pić nawet ponad 3 l wody. Najlepiej, jeśli jest to niegazowana woda mineralna. Jeśli nie chcesz wydawać pieniędzy na zakup kolejnych zgrzewek wody lub masz dość zanieczyszczania środowiska plastikowymi butelkami, dostosuj wodę z kranu za pomocą specjalnego filtra. Aby nawadniać organizm na bieżąco, pij jedną szklankę co godzinę. Jeżeli znudziła Ci się woda w czystej postaci, możesz dodać do niej cytrusy lub świeżą miętę. Dobrym nawykiem jest noszenie ze sobą butelki lub bidonu z wodą – wtedy łatwiej pamiętać o regularnym nawodnieniu.

Jedz zupy

Płyny to nie tylko woda mineralna. To także zupy na bazie bulionu oraz świeżych warzyw. To danie ugotujesz bardzo szybko, a oprócz wody dostarczysz ciału codziennej porcji witamin i składników mineralnych. Setki przepisów pozwolą Ci na kulinarne eksperymenty, które przełamią rutynę i zapewnią nowe doznania smakowe.

Sięgaj po owoce i warzywa

Owoce i warzywa zawierają nie tylko witaminy, ale też błonnik pokarmowy. To samo dotyczy świeżych soków oraz napojów typu smoothie. Niektóre warzywa, np. ogórki, składają się przede wszystkim z wody. Pamiętaj, że warzywa możesz spożywać bez ograniczeń, jednak ta zasada nie dotyczy owoców, które zawierają cukier.

Wypróbuj izotoniki

Napoje izotoniczne doskonale sprawdzają się jako nawodnienie w czasie intensywnego treningu. Zawierają wodę, a oprócz tego glukozę i sól, które – w odpowiednich proporcjach – są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Ogranicz kawę, herbatę i alkohol

Kawa i herbata to nieodłączny element codziennego życia, bez którego trudno wyobrazić sobie poranną lub wieczorną rutynę. Trzeba jednak pamiętać, że kofeina i teina w nadmiarze mogą przyczynić się do utraty wody. To samo dotyczy napojów alkoholowych. Ich odwadniające właściwości nie oznaczają jednak, ze trzeba całkowicie z nich rezygnować. Aby cieszyć się idealnym poziomem nawodnienia, wystarczy spożywać je z umiarem.

Sięgnij po płyny, które nawadniają ekspresowo

Napoje, które zawierają elektrolity (potas, sód), nawodnią organizm w ekspresowym tempie. Znajdziesz je w każdej aptece, najczęściej w postaci saszetek przeznaczonych do rozpuszczenia w wodzie. Odwodnione osoby często dostają kroplówkę na bazie elektrolitów. Wiele osób korzysta z tego sposobu nawodnienia po wypiciu większej ilości alkoholu. Jeśli chcesz skontrolować poziom tych pierwiastków w swoim organizmie, wykonaj badanie na obecność elektrolitów.

Spróbuj wody kokosowej

Woda kokosowa doskonale nawadnia, a oprócz tego dostarcza energii. Napój ten staje się coraz bardziej popularny wśród amatorów różnych dyscyplin sportowych. Ma on podobne właściwości, co napoje energetyczne, jednak nie zawiera sztucznych substancji i barwników. Jednym słowem – woda kokosowa to naturalny energetyk.

Pij herbatki ziołowe

Czarna herbata ma właściwości odwadniające, ale jej ziołowe odpowiedniki już nie. Naturalne napary ziołowe nie tylko nawodnią organizm, lecz także oczyszczą go z toksyn lub pozytywnie wpłyną na funkcjonowanie układu pokarmowego.

Jak poznasz, że jesteś odpowiednio nawodniony?

Jeśli chcesz sprawdzić, czy Twój organizm jest prawidłowo nawodniony, wykonaj prosty test. Uszczypnij fragment swojej skóry, np. na wierzchu dłoni, i przytrzymaj go przez kilka sekund, a następnie puść. Jeśli skóra od razu powróci do wcześniejszego kształtu, oznacza to prawidłowy poziom nawodnienia organizmu. Jeśli skóra zachowuje nowy kształt przez długi czas, musisz poprawić poziom nawodnienia.

 

Autor: Marta Drzazga

Bibliografia

  1. D. Głąbska i in., Dietoterapia, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, Warszawa 2022.
  2. A. Głyda, Równowaga. Jak ogarnąć dietę i odzyskać spokój, Wydawnictwo Publicat, Poznań 2021.
  3. K. Świątkowska i in., Jedz mądrze. Fakty i mity o zdrowym odżywianiu, Wydawnictwo Buchmann, Warszawa 2021.
Oceń artykuł

O Autorze