Spis treści:
Płuca człowieka codziennie narażone są na działanie substancji toksycznych pochodzących m.in. z zanieczyszczonego powietrza. Narząd ma zdolność do samooczyszczania. By proces powiódł się, warto stworzyć jak najlepsze warunki, chociażby rzucić palenie. Szacuje się, że czas regeneracji płuc palacza tylko po działaniu nikotyny wynosi około 10 lat. Jak oczyścić płuca z toksyn? Jak najlepiej dbać o narząd?
Jak dbać o płuca?
Skutecznym i najlepszym sposobem na poprawę kondycji płuc jest aktywność fizyczna. Jeśli chcemy wspomagać funkcjonowanie narządu, poprawić jego objętość i wspierać procesy samooczyszczania, należy zadbać o ćwiczenia wydolnościowe. Uprawiane regularnie znacznie podwyższają próg tlenowy, ale też pozytywnie wpływają na serce, wzmacniając narząd i usprawniając przepływ krwi w całym organizmie. Płuca nie tylko muszą być dobrze dotlenione, ale też ukrwione, a najlepszą profilaktyką są regularny trening i zdrowy tryb życia. O ćwiczenia poprawiające wydolność organu powinny zadbać szczególnie osoby cierpiące na schorzenia płuc. Do ćwiczeń wydolnościowych zaliczamy: bieg, szybki marsz, nordic walking, jazdę na rowerze, aerobik, pływanie i sporty drużynowe. Trening warto uzupełnić ponadto o ćwiczenia poprawnej techniki oddechu. Najlepszym wyborem jest joga.
Oczyszczanie płuc przy pomocy ziół
Pozytywny wpływ na kondycję płuc i wspomaganie procesów samooczyszczania ma stosowanie ziół. Po które warto sięgać? Oto niektóre z nich:
- czystek – to roślina o najsilniejszych właściwościach oczyszczających, wspomagających układ immunologiczny i oddechowy. Przyspiesza usuwanie z organizmu metali ciężkich, wspiera regenerację i procesy samooczyszczania płuc. Ma ponadto działanie przeciwwirusowe, przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze. Dlatego znajduje zastosowanie w infekcjach dróg oddechowych (łagodzi objawy).
- mięta pieprzowa – to skuteczne remedium w łagodzeniu infekcji górnych dróg oddechowych. Stosowana w formie naparów lub inhalacji pomaga oczyścić płuca z zalegającej flegmy i chorobotwórczych patogenów;
- tymianek – ma działanie antybakteryjne, dzięki czemu wspomaga regenerację płuc w infekcjach dróg oddechowych. Napar z tymianku ma również funkcje wykrztuśne, więc ułatwia usuwanie zalegającej wydzieliny;
- olejek sosnowy – stosowany w formie inhalacji udrażnia górne drogi oddechowe i wspomaga usuwanie wydzieliny z oskrzeli i płuc.
Należy pamiętać o przeciwwskazaniach do stosowania ziół. Znajdujące się w roślinach substancje aktywne wchodzą w reakcje z niektórymi lekami, a stosowane w nadmiarze lub u osób chorujących przewlekle mogą nasilać ich objawy i zwiększać ryzyko powikłań. Dlatego przed zastosowaniem ziół należy zawsze zasięgnąć opinii lekarza.
Jak oczyścić płuca palacza?
Płuca palacza wyścieła lepka substancja smolista. Tworzy ją m.in. kadm, silna toksyna, która jest poważnym zagrożeniem dla środowiska naturalnego i człowieka. Szacuje się, że palenie papierosów przez około 20 lat dostarcza do organizmu około 15 mg kadmu. Substancja kumuluje się w płucach i trafia do krwiobiegu, z którym następnie jest rozprowadzana po całym organizmie. Bardzo duże jej ilości gromadzą się w nerkach i wątrobie. Kadm zaburza pracę organów i niszczy ich tkanki. Wieloletnia ekspozycja na tę toksynę prowadzi do niedoboru żelaza, wapnia i miedzi, co skutkuje demineralizacją kości. Kadm sprzyja także rozwojowi nowotworów, szczególnie nerek i gruczołu krokowego. Wykazano również, że obecny jest w mleku matek palących, również tych, które rzuciły palenie po potwierdzeniu ciąży [1].
Dobrą wiadomością jest to, że regeneracja płuc po rzuceniu palenia jest możliwa. Pierwsze efekty odstawienia nikotyny są odczuwane po kilku miesiącach. Zauważalne jest stopniowe cofanie się skutków palenia, m.in. kaszlu palacza i chrypki. Poprawie ulega wydajność płuc i jakość oddechu. Całkowita regeneracja to proces wieloletni. Wspomagany lekkostrawną dietą, ziołami i aktywnością fizyczną zajmuje około 10 lat.
Jak oczyścić płuca z toksyn?
Zanieczyszczenie powietrza, smog, wirusy i bakterie to substancje, które zagrażają płucom codziennie i mogą mieć bardzo zły wpływ na ich kondycję. Działanie tych czynników nie tylko osłabia płuca, ale przyczynia się też do rozwoju wielu objawów i chorób, m.in. alergii, astmy, infekcji i stanów zapalnych. W grupie ryzyka znajdują się osoby żyjące w aglomeracjach miejskich.
Dbając o płuca, nie możemy zapominać o regularnym odkurzaniu, wietrzeniu i kontroli wilgotności powietrza pomieszczeń, szczególnie tych, w których śpimy. Osoby, które korzystają z wentylacji i klimatyzacji (również samochodowej), muszą zadbać o regularne przeglądy sprzętów. Są one bowiem siedliskiem bakterii i roztoczy, które wdychamy i narażamy się tym samym na choroby płuc. Idąc na spacer lub uprawiając aktywność na świeżym powietrzu, unikajmy miejsc w pobliżu głównych dróg i okolic przemysłowych. Bardzo ważne jest, aby śledzić komunikaty o poziomie smogu w powietrzu. Kiedy zanieczyszczenie przewyższa bezpieczne wartości, unikajmy przebywania na zewnątrz.
Diagnostyka problemów z płucami
Dbanie o płuca to również regularne badania profilaktyczne krwi i badania obrazowe klatki piersiowej. Osoba niepaląca powinna powtarzać je minimum raz na 3 lata. RTG płuc palacze powinni wykonywać raz w roku. O regularność badań i konsultacji lekarskich muszą również zadbać alergicy i chorujący na astmę. Objawy, które powinny skłonić do wizyty u lekarza, to długotrwała chrypka, odchrząkiwanie, męczący kaszel i ból w klatce piersiowej.
Bibliografia:
- H. Czeczot, M. Majewska, Kadm – zagrożenie i skutki zdrowotne, „Farmacja Polska” 2010, nr 66(4), s. 243–250.
- B. Łabij-Reduta, J. Borawski, B. Naumnik, Uwaga! SMOG!, „Forum Nefrologiczne” 2018, nr 11(4), s. 231–240.