35. tydzień ciąży – który to miesiąc? Waga dziecka - Badania Krwi
6 lipca 2022

Jak przebiega rozwój dziecka w 35. tygodniu ciąży?

35. tydzień ciąży to ostatni tydzień 8. miesiąca. Z uwagi na pokaźnych rozmiarów brzuch codzienne funkcjonowanie przyszłej mamy jest znacznie ograniczone. Masa ciała dziecka wynosi około 2,5 kg. Mierzy ono średnio 45 cm. W ciągu dnia jest w stanie spożyć nawet 0,5 l wód płodowych.

Moment planowanego porodu jest coraz bliższy. Przez to przyszła mama może odczuwać rosnący niepokój. Nie obce są jej również dolegliwości spowodowane coraz większą macicą i brzuchem. Sprawdź, jakie badania powinna wykonać ciężarna w 35. tygodniu ciąży i jakie zmiany zachodzą w rozwoju dziecka.

35. tydzień ciąży – który to miesiąc?

Omawiany tydzień ciąży to 2. połowa 3. trymestru. Kobieta jest już w 8. miesiącu ciąży. Do planowanego rozwiązania zostało jeszcze 5 tygodni.

Czy dziecko urodzone w 35. tygodniu ciąży to wcześniak?

Mianem wcześniaków nazywa się dzieci urodzone między 22. a 37. tygodniem ciąży. W zależności od tego, na jakim etapie jej trwania maluch przyszedł na świat, wymienia się:

  • ekstremalnie skrajne wcześniactwo – 23.–27. tydzień ciąży,
  • wczesne wcześniactwo – 28.–31. tydzień ciąży,
  • średnie wcześniactwo – 32.–36. tydzień ciąży.

Stąd poród w 35. tygodniu ciąży oznacza, że dziecko jest wcześniakiem, lecz ryzyko nieprawidłowości w stanie jego zdrowia z tego powodu okazuje się niewielkie. Dziecko urodzone w 35. tygodniu wygląda jak drobny, donoszony noworodek.

Ile waży dziecko w 35. tygodniu?

W 35. tygodniu ciąży masa ciała dziecka wynosi około 2,5 kg. Każdego dnia malcowi przybywa 14 g tłuszczu. Mierzy on średnio 45 cm. Przez kolejne tygodnie będzie intensywnie rósł.

Jak rozwija się dziecko w 35. tygodniu ciąży?

W 35. tygodniu ciąży dziecko widzi światło, słyszy, czuje dotyk, rozróżnia smaki. W jelicie grubym zaczyna gromadzić się smółka, czyli pierwsza kupa. W płucach znajduje się wystarczająca ilość surfaktantu, aby dziecko mogło samodzielnie oddychać poza organizmem mamy. Szacuje się, że zespół zaburzeń oddychania występuje w około 20% przypadków, gdy dojdzie do porodu na tym etapie ciąży. W związku z tym dziecko mogłoby potrzebować wsparcia oddechowego. Maluch pije płyn owodniowy w ilości około 0,5 l na dobę. W ten sposób dostarcza sobie substancji odżywczych i przeciwciał, który przygotowują układ odpornościowy. W 35. tygodniu ciąży maluch gromadzi zapasy żelaza. Jest to potrzebne, aby nie rozwinęła się u niego anemia w okresie niemowlęcym. Podczas badania USG udaje się niekiedy zaobserwować, jak ssie kciuk, a nawet palec u stopy.

Ruchy dziecka w 35. tygodniu ciąży

W 35. tygodniu płód staje się nieco mniej ruchliwy, co spowodowane jest kurczącą się wraz z zaawansowaniem ciąży wolną przestrzenią w brzuchu mamy. Przyjęto, że na tym etapie maluch powinien wykonać średnio 10 ruchów w ciągu 12 godzin. W 35. tygodniu, kiedy ciężarna zajmie pozycję leżącą, może zaobserwować wzmożoną ruchliwość dziecka, próbującego znaleźć dla siebie wygodne miejsce. Poza tym możliwe jest nawiązanie kontaktu z malcem – istnieje szansa, że dziecko odpowie kopnięciem, kiedy mama zastuka w swój brzuch.

Jaką pozycję powinno przyjąć dziecko w 35. tygodniu ciąży?

W 35. tygodniu ciąży dziecko powinno być ułożone główką w dół. Tzw. pozycja główkowa to najbardziej pożądane ułożenie ciała malca do porodu. Najczęściej (97% przypadków) punktem prowadzącym podczas akcji porodowej jest potylica, a zdecydowanie rzadziej bródka, twarz, czoło. Maluch, który przyjął taką pozycję, nie kopie już w dolną część brzucha, a po żebrach. Dodatkowo o pozycji tej świadczy możliwość usłyszenia bicia serca dziecka po przyłożeniu ucha do brzucha ciężarnej poniżej pępka.

Jakie badania powinna wykonać kobieta w 35. tygodniu ciąży?

Zgodnie ze standardami organizacyjnymi opieki okołoporodowej przyszła mama od 33. do 37. tygodnia ciąży powinna się zgłosić na następujące badania:

  • badanie ogólne moczu,
  • badanie morfologiczne krwi,
  • oznaczenie antygenu wirusa zapalenia wątroby typu B (HBs),
  • badanie w kierunku wirusa HIV,
  • test przesiewowy w kierunku ewentualnego zakażenie kiłą (badanie VDRL) i wirusem zapalenia wątroby typu C (HCV) wśród kobiet obarczonych wzmożonym ryzykiem populacyjnym lub indywidualnym zakażenia.

Dodatkowo między 35. a 37. tygodniem ciąży przyszła mama powinna wykonać posiew z odbytu i pochwy w kierunku paciorkowców beta-hemolizujących. Może również skorzystać z pakietu badań dla ciężarnych, w którym znajduje się szereg testów oceniających jej ogólną kondycję, a zarazem ryzyko zaburzeń przebiegu ciąży.

Zgodnie z zapisami standardu organizacyjnego opieki okołoporodowej między 33. a 37. tygodniem ciąży do przyszłej mamy skierowane są świadczenia profilaktyczne i w zakresie promocji zdrowia, wykonywane przez lekarza lub położną. Wymienia się wśród nich:

  • badanie podmiotowe – dokładny wywiad i badanie przedmiotowe,
  • badanie gruczołów sutkowych,
  • badanie położnicze,
  • pomiar ciśnienia tętniczego krwi,
  • pomiar masy ciała,
  • ocenę wymiarów miednicy,
  • ocenę ryzyka ciążowego,
  • ocenę czynności serca płodu,
  • ocenę ruchów płodu,
  • ocenę ryzyka i nasilenia objawów depresji,
  • popularyzowanie prowadzenia prozdrowotnego stylu życia.

Jak zmienia się ciało kobiety w 35. tygodniu ciąży?

Przyrost masy ciała przez kobietę w ciąży to kwestia indywidualna. Jednak powszechnie przyjęto, że na tym etapie ciąży przyszła mama powinna ważyć od 11 do 16 kg więcej w porównaniu z wyjściową masą ciała. Brzuch kobiety w 35. tygodniu ciąży przyjmuje spore rozmiary. Jednym z częstszych porównań stosowanych wobec niego jest arbuz. Brzuch stanowi dla kobiety duży ciężar i razem ze stale rosnącą macicą wywiera ucisk na okoliczne narządy, w tym zwłaszcza na przeponę, pęcherz moczowy, żołądek. W konsekwencji przyszła mama odczuwa liczne dolegliwości, m.in.: trudności z oddychaniem, nietrzymanie moczu, niestrawność, wzdęcia, częste wizyty w toalecie, zgagę, hemoroidy, zadyszkę. Dodatkowo mogą doskwierać jej: huśtawka nastrojów, bezsenność, skurcze i obrzęki kończyn dolnych, ból kręgosłupa.

W 35. tygodniu ciąży kobieta coraz częściej odczuwa skurcze Braxtona-Hicksa. To tzw. skurcze przepowiadające, których zadaniem jest przygotowanie macicy do porodu. Charakterystycznym objawem jest zwiększona produkcja śluzu w okolicach intymnych. Ważne, aby przyszła mama kontrolowała jej zabarwienie i zapach. Zielona, żółta, szara o nieprzyjemnej woni może oznaczać zakażenie. Należy skontaktować się wówczas z lekarzem.

 

Autor: dr n. o zdr. Olga Dąbska

 

Bibliografia

  1. R. Lesley, Twoja ciąża tydzień po tygodniu, Esteri, Wrocław 2016.

Poradnik dla kobiet w ciąży i przyszłych rodziców. Online: https://www.nfz-szczecin.pl/files/5512_nfz_poradnik_dla_kobiet_pop_30_05_ostatecznie.pdf?PHPSESSID=d4801d24600baf1a3d74224c058f60e9 [dostęp: 19.05.2022].

Oceń artykuł