Jak rozpoznać ciążę - badania potwierdzające - Badania Krwi
11 lutego 2022

Jak rozpoznać ciążę? − badania laboratoryjne potwierdzające ciążę

Artykuł napisany przez: Redakcja Diagnostyka
badania potwierdzające ciążę

Jeśli przypuszczasz, że możesz być w ciąży, na pewno bacznie obserwujesz swoje ciało – niektóre objawy pojawiają się już w pierwszych tygodniach. Żeby mieć pewność, że spodziewasz się dziecka, możesz wykonać test ciążowy z moczu lub krwi. Sprawdź, jak rozpoznać ciążę, dzięki badaniom laboratoryjnym.

Jak rozpoznać ciążę? Pierwsze objawy

Najczęściej pierwszym objawem mogącym zwiastować ciążę jest brak miesiączki. Najszybciej dostrzegają to kobiety, które dotychczas miesiączkowały regularnie, a ewentualne odchylenia długościach cykli były bardzo niewielkie. Warto jednak pamiętać, że spóźniający się okres nie zawsze jest związany z ciążą – może być także skutkiem stresu, zbyt restrykcyjnej diety, czy choroby.

U wielu kobiet pojawia się także tzw. plamienie implantacyjne – często mylone z miesiączką, ponieważ występuje mniej więcej w czasie spodziewanego krwawienia. Plamienie implantacyjne trwa nieco krócej niż regularny okres – od kilku godzin do nawet trzech dni. Jest ono objawem związanym z zagnieżdżeniem zarodka w błonie śluzowej jamy macicy, dlatego występuje na bardzo wczesnym etapie ciąży. W wielu przypadkach bywa wręcz niezauważalne.

Zmiany hormonalne w organizmie ciężarnej często przyczyniają się do pogorszenia samopoczucia. Nudności, wymioty, zawroty głowy, wbrew krążącym mitom, nie są tylko porannymi przypadłościami – w najgorszym przypadku mogą utrzymywać się nawet przez całą dobę. Zazwyczaj mijają pod koniec 1. trymestru ciąży.

Wrażliwość, a nawet ból piersi to również jeden z pierwszych objawów ciąży. Gruczoły piersiowe powiększają się, żyły stają się bardziej widoczne, a brodawki sutkowe zmieniają nieco swoją barwę. Warto pamiętać, że dużo zależy od organizmu ciężarnej – u różnych kobiet 1. trymestr może przebiegać nieco inaczej. Jeśli więc chcesz uzyskać konkretną odpowiedź na pytanie „czy jestem w ciąży?”, powinnaś wykonać test ciążowy.

czy jestem w ciąży

„Czy jestem w ciąży?” Badanie Beta-HCG

Jak rozpoznać ciążę? Objawy charakterystyczne dla jej początków, nie zawsze muszą ją zwiastować. Mogą mieć także związek z zaburzeniami hormonalnymi lub być skutkiem ubocznym zażywanych leków. Jeżeli występuje u Ciebie kilka objawów naraz i zastanawiasz się „jak sprawdzić, czy jestem w ciąży?”, zbadaj poziom Beta-HCG we krwi.

HCG to ludzka gonadotropina kosmówkowa – hormon wytwarzany w okresie ciąży przez łożysko. Jego zadaniem jest utrzymanie ciałka żółtego i regulowanie wytwarzania niektórych hormonów u rozwijającego się płodu. Stężenie beta-HCG można oznaczyć w moczu za pomocą domowych testów ciążowych lub we krwi, dzięki badaniu laboratoryjnemu.

Badanie krwi na ciążę to nic skomplikowanego – wystarczy zgłosić się do punktu pobrań, najlepiej kilka dni po terminie spodziewanej miesiączki. Wynik zwykle dostępny jest już na drugi dzień – jeśli stężenie beta-HCG wskazuje na ciążę, koniecznie udaj się do ginekologa. Lekarz przeprowadzi badanie USG i zleci konieczną diagnostykę z krwi oraz moczu.

Badanie Beta-HCG – normy

Jeśli wykonałaś lub zamierzasz wykonać test z krwi na ciążę, wynik sprawdzaj zawsze w oparciu o wartości referencyjne, podane przez laboratorium, które przeprowadzało analizę próbki. Pamiętaj, że stężenie Beta-HCG powinno być współmierne do etapu ciąży. Poziom wykraczający poza podane zakresy jest wskazaniem do jak najszybszej wizyty u lekarza. Zbyt niskie stężenie beta-HCG może wskazywać na zagrożenie w postaci poronienia, czy występowanie wad genetycznych u dziecka, a z kolei bardzo wysokie – np. na ciążę mnogą.

Na samym początku ciąży, stężenie beta-HCG warto oznaczyć dwukrotnie – drugi raz po 48 godzinach od poprzedniego badania. To pozwoli sprawdzić, czy przyrost jest systematyczny – jeśli wartość beta-HCG się podwaja, ciąża najprawdopodobniej rozwija się prawidłowo, jednak bez względu na to, konieczna jest wizyta u ginekologa.

Poziom beta-HCG – kiedy należy go monitorować?

Już wiesz, jak rozpoznać ciążę – nawet jeśli większość objawów jeszcze nie wystąpiła, a krwawienie miesiączkowe się opóźnia, warto wykonać badanie beta-HCG, by mieć pewność, co do swojego stanu. Pamiętaj, że w ciąży należy bezwzględnie unikać picia alkoholu, palenia tytoniu oraz wykonywania niektórych aktywności, dlatego powinnaś jak najwcześniej wiedzieć o tym, że spodziewasz się dziecka.

Badanie beta-HCG to nie tylko marker pomocny w rozpoznawaniu ciąży. Lekarze zlecają je, by zdiagnozować także różnego rodzaju nieprawidłowości, takie jak zaśniad groniasty, inwazyjny, czy nowotwory – kosmówki, jąder, jajników, piersi, płuc oraz przewodu pokarmowego.

Pomiar stężenia wolnej jednostki beta-HCG we krwi ciężarnej jest również elementem testu PAPP-A, stosowanego w przesiewowych badaniach prenatalnych. Równoczesny pomiar stężenia beta-HCG i białka PAPP-A z  wysoką skutecznością wykrywa wady genetyczne (chromosomowe) płodu rozwijającego się w łonie matki.

„Czy jestem w ciąży” − zrób test z krwi!

Ciąża to bardzo wyjątkowy czas w życiu kobiety, dlatego ważne jest, by przyszła mama miała świadomość swojego stanu już od najwcześniejszych chwil. Zarówno badanie poziomu beta-HCG, jak i test PAPP-A możesz wykonać w najbliższym laboratorium Diagnostyki.

Bibliografia:

  • Bręborowicz G.H., Położnictwo i ginekologia, T. 1-2, Warszawa, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, 2020.

O Autorze