Spis treści:
Cellulit to problem kosmetyczny zarówno osób otyłych, jak i tych z prawidłową masą ciała. Wpływ na rozwój tzw. pomarańczowej skórki ma wiele czynników. Walka z cellulitem jest możliwa, jednak pod warunkiem połączenia kilku metod. Wielokierunkowe działanie warto zastosować również jako profilaktykę.
Czym jest cellulit?
Cellulit jest włókniejącym zwyrodnieniem tkanki łącznej podskórnej. Etiologia problemu okazuje się złożona, a jego przyczyną jest kilka czynników. Należą do nich m.in.: zaburzenia hormonalne, nieprawidłowa dieta, brak ruchu, niehigieniczny tryb życia, noszenie zbyt obcisłych ubrań. Cellulit to głównie przypadłość kobiet, rzadziej mężczyzn. Problem dotyka osoby w różnym wieku, zarówno otyłe, jak i szczupłe. Wyróżnia się dwa typy cellulitu: wodny i tłuszczowy. Pierwszy rodzaj przylega do mięśni, a skóra w miejscu pojawienia się zmian jest twarda, sprężysta i elastyczna. Cellulit wodny występuje u osób młodych i nawet wysportowanych. Drugim typem jest cellulit tłuszczowy. To znacznie powszechniejszy rodzaj – jest miękki w dotyku i nie przylega do mięśni. Cellulit tłuszczowy tworzy charakterystyczne podskórne zgrubienia i prowadzi do utraty elastyczności skóry. Ten typ najczęściej rozwija się u kobiet mało aktywnych.
Diagnostyka cellulitu – gdzie szukać pomocy?
Diagnostyka cellulitu opiera się na analizie wzrokowej skóry, badaniu palpacyjnym, pomiarach obwodów pacjenta. Pomocna w diagnostyce cellulitu jest również termografia, która pozwala na zlokalizowanie najbardziej problematycznych obszarów i ocenę zaawansowania cellulitu. W diagnostyce stosowana jest także ultrasonografia klasyczna, która umożliwia pomiar grubości tkanki podskórnej. Ze względu na złożoną etiologię problemu, warto wykonać również badania pozwalające określić homeostazę organizmu. Diagnostyką i leczeniem cellulitu zajmuje się angiolog, czyli specjalista chorób naczyń krwionośnych i limfatycznych.
Leczenie cellulitu
Cellulit to problem powszechny. Pomimo tego nadal nie ma jednego skutecznego sposobu na tę przypadłość. Wybór metody leczenia cellulitu zależy od jego typu i stopnia zaawansowania zmian. Leczenie powinno zakładać stosowanie kilku mechanizmów, m.in.: pobudzających, przeciwobrzękowych, lipolitycznych. Jednak ich skuteczność zależy od dokładnej diagnostyki problemu. Bardzo ważna jest również motywacja pacjenta, skrupulatność w działaniach i konsekwencja w zmianie nawyków. Żadna ze znanych i stosowanych metod nie jest skuteczna w pojedynkę. Kluczowe w leczeniu cellulitu jest działanie wielopoziomowe.
Cellulit tłuszczowy a dieta
Kluczowa w utrzymaniu odpowiedniej masy ciała i kontroli tkanki tłuszczowej jest dieta. Nieprawidłowa nie tylko uniemożliwi pozbycie się cellulitu, ale przyczyni się do jego rozwoju. Dieta powinna być zarówno metodą leczenia, jak i sposobem profilaktyki. Najlepsza jest zbilansowana i niskokaloryczna. Zaleca się ograniczenie cukru, tłuszczów zwierzęcych, produktów z białej mąki. Pomocne w walce z cellulitem będzie również wykluczenie alkoholu i papierosów. Zalecane jest, by z diety całkowicie wyeliminować żywność przetworzoną, produkty zawierające konserwanty i sztuczne dodatki.
Zabiegi kosmetyczne i kosmetyki antycellulitowe
Rynek kosmetyczny oferuje wiele produktów antycellulitowych, obiecujących skuteczną walkę z problemem tzw. pomarańczowej skórki. Receptury balsamów, kremów i żeli zawierają składniki aktywne, wspomagające regenerację skóry. Warto pamiętać, że ich działanie jest powierzchowne. Żaden krem nie jest w stanie przeniknąć w głąb skóry na tyle, by zredukować grudki tłuszczu. Nie oznacza to jednak, że kosmetyki nie pomogą w walce z problemem. Zawarte w nich substancje aktywne działają przeciwobrzękowo, nawilżająco, uszczelniająco, przeciwzapalnie, uelastyczniająco. Wybierając kosmetyk, warto sięgnąć po produkt z kofeiną, L-karnityną, polifenolami.
Bogatym źródłem składników pomocnych w walce z cellulitem są surowce roślinne, m.in.: nagietek lekarski, miłorząb japoński, rumianek, szałwia, lukrecja, bluszcz pospolity, zielona herbata, kozieradka, wąkrota azjatycka. Działanie przyspieszające odnowę naskórka i hamujące rozrost tkanki tłuszczowej wykazuje natomiast witamina A, występująca w kosmetykach pod nazwą retinol. Regularnie aplikowana na skórę, wzmacnia włókna kolagenowe. Natomiast witamina E poprawia ukrwienie skóry i dogłębnie ją nawilża. Składnikiem aktywnym, również skutecznym w walce z cellulitem, jest witamina C. Substancja bierze udział w procesach metabolicznych naczyń krwionośnych i stymuluje produkcję kolagenu. Efektywność preparatów zależy też od odpowiedniej aplikacji. Kremy i balsam należy rozprowadzać na problematycznych miejscach za pomocą intensywnego masażu.
Pomocne w walce z cellulitem mogą być profesjonalne zabiegi kosmetyczne, np. mezoterapia igłowa. Procedura polega na wstrzykiwaniu w zmienione miejsca mieszanki substancji regenerujących i lipolitycznych. Wysoką skuteczność przynosi również endermologia. Zabieg polega na masażu mechanicznym skóry i tkanki podskórnej za pomocą 2 rolek, które wciągają, a następnie rozwijają fałd skóry. Masaż odbywa się w dwóch kierunkach, dzięki czemu następuje drenaż tkanek podskórnych i usunięcie nagromadzonych w nich toksyn. Zabiegiem nieco bardziej inwazyjnym jest karboksyterapia. Polega ona na iniekcji dwutlenku węgla, wprowadzanego bezpośrednio w komórki tłuszczowe, które są uszkadzane.
Aktywność fizyczna a cellulit
Aktywność fizyczna ma ogromne znaczenie zarówno w leczeniu, jak i w profilaktyce cellulitu. Ruch jest skutecznym sposobem na spalenie tkanki tłuszczowej i poprawę krążenia zarówno krwionośnego, jak i limfatycznego. Regularna aktywność, szczególnie na świeżym powietrzu, dotlenia komórki organizmu, reguluje metabolizm i działa detoksykująco. Osoby początkujące rutynę ruchu powinny wypracowywać stopniowo, zaczynając od prostych ćwiczeń. Najbardziej skuteczne są sesje aktywujące całe ciało, m.in.: pływanie, jazda na rowerze, bieganie, marsz, a nawet spacer. Aktywność fizyczna powinna być uprawiana minimum 3 razy w tygodniu przez 40 min.
Autor: Emilia Kruszewska
Bibliografia
- I. Załęska Żyłka, Cellulit jako problem medyczny, „Problemy Higieny i Epidemiologii” 2008, nr 89(4), s. 487–491.
- H. Bojarowicz i in., Kosmetyki redukujące cellulit, „Problemy Higieny i Epidemiologii” 2016, nr 97(4), s. 291–296.
- M. Gałązka i in., Cellulit jako problem medyczny i estetyczny – etiopatogeneza, objawy, diagnostyka i leczenie, „Hygeia Public Health” 2014, nr 49(3), s. 425–430.