Alergia w ciąży – jak sobie radzić? Objawy - Badania Krwi
5 sierpnia 2022

Jak sobie radzić z alergią w ciąży? Objawy, przyczyny, leczenie

Artykuł napisany przez: Redakcja Diagnostyka

Wiele kobiet nie wie, co pomaga na alergię w ciąży. Nie wszystkie leki, jakie były stosowane przed zapłodnieniem, sprawdzą się w tym okresie. Alergia na pyłki w ciąży zdarza się często, jednak jest sezonowa i można się do niej przygotować, podobnie jak do alergii pokarmowej. Kobieta przed zajściem w ciążę może rozważyć wykonanie testów alergicznych, które pozwolą ustalić przyczynę złego samopoczucia.

Skąd się bierze alergia w ciąży?

Organizm kobiety w ciąży musi radzić sobie z wieloma trudnościami. Alergia może się pojawić nie tylko u osób, które wcześniej na nią cierpiały, lecz także u tych, u których nigdy wcześniej nie wystąpiły żadne objawy. Dzieje się tak, ponieważ układ immunologiczny i mechanizmy z nim związane ulegają przeobrażeniom, aby móc przygotować się do nowej sytuacji. Przez najbliższe 40 tygodni mają chronić nie tylko zdrowie matki, lecz także dziecka, które rozwija się w jej łonie. W tym okresie organizm matki może w różny sposób reagować na alergeny, jakie znajdują się w środowisku. Jest możliwe, że pojawi się alergia objawiająca się wieloma dolegliwościami albo nie wystąpią żadne objawy alergiczne. 

Objawy alergii w ciąży

Najczęściej występującym objawem alergii jest alergiczny nieżyt nosa. Do typowych objawów zalicza się:

  • świąd;
  • uczucie zatkanego nosa;
  • częste kichanie;
  • obfitą wydzielinę z nosa.

Niekiedy pojawia się również przekrwienie lub zapalenie spojówek, a także ból i pieczenie oka. Alergiczny nieżyt nosa może wysuszać śluzówkę, utrudniając oddychanie. Dodatkowo często towarzyszą mu spadki energii, uczucie rozbicia i zmęczenia.

W przypadku kobiet chorujących na astmę lub inne choroby układu oddechowego do objawów alergii można zaliczyć: chrypkę, ból gardła i uczucie ucisku, drapanie, trudności z przełykaniem śliny. W przebiegu alergii czasami pojawiają się też dolegliwości bólowe, które utrudniają codzienne funkcjonowanie.

Katar w ciąży – przyczyny

Ta dolegliwość nie zawsze ma podłoże alergiczne. Na początku ciąży może pojawić się katar hormonalny, który wynika ze zmian, jakie zachodzą w organizmie kobiety. Jego diagnoza nie jest łatwa, ponieważ trzeba wykluczyć obecność alergenów, które mogą być odpowiedzialne za ten objaw. Bardzo łatwo go pomylić z katarem towarzyszącym przeziębieniu lub infekcji. Ten hormonalny często ma charakter przewlekły i towarzyszy przyszłym mamom przez cały okres ciąży. 

Należy pamiętać, że za alergiczny katar w ciąży odpowiedzialne są alergeny, do których zalicza się:

  • kurz;
  • sierść zwierząt;
  • pyłki traw i drzew;
  • pleśń i grzyby;
  • roztocza.

Chcąc określić przyczynę kataru, należy postarać się unikać alergenów, które mogą go powodować. Alergiczny katar nie ma negatywnego wpływu na płód, jednak bywa uciążliwy dla przyszłej mamy. Jeśli pojawią się objawy, które utrudniają życie, warto skonsultować się z lekarzem, który pomoże się z nimi uporać.

Alergia pokarmowa w ciąży – objawy

Niekiedy u przyszłych mam pojawia się alergia pokarmowa. Objawia się ona po spożyciu produktu spożywczego, na który występuje uczulenie. Warto zaznaczyć, że często w takich sytuacjach występują alergie krzyżowe. Oznacza to, że alergie pokarmowe są ściśle związane z narażeniem na alergen wziewny. Jedną z częstych alergii krzyżowych jest ta na jabłko oraz pyłki brzozy.

Alergia pokarmowa zazwyczaj objawia się inaczej niż katar alergiczny. Do częstych objawów można zaliczyć: obrzęk w jamie ustnej, uczucie pieczenia języka oraz katar. Takie objawy nie zawsze występują bezpośrednio po spożyciu. W niektórych przypadkach mogą się pojawić dopiero po kilku, kilkunastu godzinach. 

Leczenie alergii pokarmowej polega najczęściej na unikaniu danego alergenu i wyłączeniu go ze swojego jadłospisu. Warto również wykonać podstawowe badanie, np. pakiet alergiczny, dzięki czemu można ustalić, które alergeny powodują uczulenie. Mając wiedzę o alergenach, łatwiej je wyeliminować ze swojego życia. 

Domowe sposoby na alergię w ciąży

Zanim przyszła mama sięgnie po leczenie farmakologiczne, warto, aby pomogła sobie domowymi sposobami. Mając informacje, które alergeny powodują dolegliwości, łatwiej jest ustalić sposób postępowania. Istnieje kilka metod na alergię w ciąży. Aby zmniejszyć uciążliwe objawy, warto pamiętać o takich sposobach jak:

  • weryfikacja kalendarza pylenia – alergia na drzewa lub krzewy najczęściej jest sezonowa i można się do niej uprzednio przygotować, np. wyjechać w miejsce, gdzie tych alergenów jest mniej lub nie występują wcale albo unikać częstego wychodzenia na zewnątrz;
  • codzienne spacery powinny odbywać się we wczesnych godzinach porannych lub późnym wieczorem, bo wtedy ilość alergenów jest mniejsza;
  • warto rozważyć inhalacje, które nawilżają śluzówkę nosa i gardła. Można wykorzystać do tego specjalne urządzenia lub samodzielnie przygotować inhalacje. Usunięcie alergenów z nosa sprawi, że dolegliwości staną się mniej uciążliwe;
  • po powrocie do domu należy dokładnie oczyścić ciało i włosy, najlepiej pod prysznicem, aby w ten sposób pozbyć się alergenów, które osiadły na powierzchni skóry. Trzeba również zmienić ubranie;
  • dodatkową ochroną jest stosowanie na zewnątrz okularów przeciwsłonecznych. Nie tylko chronią one wzrok przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych, lecz także minimalizują ryzyko pojawienia się zapalenia spojówek. Należy również pamiętać o nawilżaniu oczu. Sprawdzą się krople borówkowe.

Jeśli domowe sposoby są nieskuteczne, należy udać się do lekarza w celu włączenia leczenia bezpiecznego dla kobiet ciężarnych. Uczulenia w ciąży nie wolno bagatelizować.

Bezpieczne leki na alergię w ciąży

Leki stosowane w ciąży powinny być bezpieczne zarówno dla przyszłej mamy, jak i dziecka. Warto przyjmować je zgodnie z zaleceniami lekarza. Bezpieczne leki na alergię należą do II generacji leków przeciwhistaminowych. W składzie zawierają najczęściej loradatynę, cetryzynę czy lewocetryzynę. Te substancje zaliczają się do kategorii B według kwalifikacji leków FDA, czyli nie szkodzą rozwojowi płodu. Można również stosować preparaty donosowe lub wziewne. 

 

Autor: Sylwia Brodniewska

Bibliografia

  1. A. Szczeklik, Interna Szczeklika. Podręcznik chorób wewnętrznych, Wyd. Medycyna Praktyczna, Kraków 2020.
  2. Alergia, choroby alergiczne, astma, A. M. Fal (red.), t. II, Wyd. Medycyna Praktyczna, Kraków 2011.
  3. Immunologia, J. Gołąb i inni (red.), Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2017.

 

Oceń artykuł

O Autorze