Spis treści:
Rusza sezon wzmożonej zachorowalności na infekcje górnych dróg oddechowych. W tym roku będzie trudniejszy niż zwykle. Przeziębienie, grypa, a może COVID-19? Te pytania będą nurtować nas aż do wiosny. Jak odróżnić przeziębienie od grypy i COVID-19?
Sezon jesienno-zimowy jest najtrudniejszym w ciągu całego roku dla naszego organizmu. Gdy za oknem robi się chłodniej, wilgotniej, w domach i biurach zaczyna się sezon grzewczy, wirusy wchodzą do gry. Lubią wilgoć i ciepło. Rozprzestrzeniają się szybko i łatwo, bo przez zmienną pogodę częściej przebywamy w pomieszczeniach i dużych skupiskach ludzi. Trafiają na podatny grunt. Organizm jest jesienią i zimą osłabiony, bo nie otrzymuje tak dużo witaminy D jak latem. Nie otrzymuje też wystarczająco dużo składników mineralnych, bo nasza dieta jest o wiele uboższa niż w innych porach roku.
Jak sobie radzić z przeziębieniem?
Wraz z wirusem grypy krąży wiele wirusów grypopodobnych. Mowa nawet o 200 typach wirusów oddechowych. Wśród nich wiele jest takich, które wywołują przeziębienie. Najczęściej odpowiadają za nie tzw. rihowirusy, które mnożą się w nosie i atakują drogi oddechowe. Jak odróżnić przeziębienie od grypy? Różnią się objawami. Objawy przeziębienia są łagodniejsze niż grypy. Przeziębienie rozpoczyna się stopniowo. Jednym z pierwszych jego objawów jest chrypka, pojawia się katar, mokry kaszel, może pojawić się stan podgorączkowy, nieprzekraczający 38 stopni Celsjusza, rzadko pojawia się ból mięśni. Grypa natomiast rozpoczyna się nagle, towarzyszą jej wysoka gorączka i dreszcze, intensywne bóle mięśni i głowy. Chory najczęściej nie ma kataru, a kaszel, jaki towarzyszy chorobie jest, w przeciwieństwie do przeziębienia, suchy i męczący.
Przeziębienie a COVID-19
Znacznie trudniej może być odróżnić przeziębienie od COVID-19. Wszystko dlatego, że objawy COVID-19 mogą być bardzo zróżnicowane. Najczęściej występującymi objawami są: gorączka, męczący kaszel, uczucie duszności oraz problemy z oddychaniem. Czasem pojawiają się też bóle mięśniowe oraz zaburzenia węchu i smaku. Te ostatnie najlepiej pomogą odróżnić COVID-19 od przeziębienia. Problem w tym, że nie zawsze występują.
Leczenie przeziębienia
W przypadku objawów, wskazujących na przeziębienie, należy zostać w domu i odpoczywać. Ważne jest spożywanie dużej ilości płynów, ewentualnie łagodzenie objawów, stosując leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Kiedy udać się do lekarza? Jeśli wystąpią duszność lub napady świszczącego oddechu, jeśli temperatura sięgnie powyżej 38 stopni Celsjusza i pojawi się ból zatok, głowy lub ucha.
Jak sobie radzić z przeziębieniem?
W profilaktyce przeziębienia ważny jest ogólny stan naszego organizmu, który zależy od higienicznego i zdrowego trybu życia. Należy często myć dłonie wodą z mydłem, unikać dużych skupisk ludzi, dbać o higienę miejsc, w których przygotowuje się posiłki, nie dzielić się jedzeniem, regularnie uprawiać aktywność fizyczną. Przed sezonem warto wykonać badania oceniające ogólny stan organizmu: wykonać morfologię i sprawdzić poziom żelaza. Anemia z niedoboru żelaza może powodować większy spadek odporności.
Zobacz więcej: Jakie badania krwi w Internecie warto kupić?