Spis treści:
Okres ciąży i porodu to szczególny czas dla każdej kobiety. Jej organizm przeżywa wówczas prawdziwą burzę hormonalną. Jednym z jej efektów może być wypadanie włosów. Jest to naturalne zjawisko, którym nie należy się przejmować. Można jednak temu zaradzić. Dowiedz się, w jaki sposób.
Dlaczego po ciąży wypadają włosy?
W ciąży kontrolę nad Twoim organizmem przejmują hormony, żeby zapewnić maleństwu jak najlepsze warunki rozwoju. Kluczowy jest zwłaszcza estrogen, który odpowiada m.in. za powiększenie macicy i prawidłowy rozwój organów dziecka. Jego stężenie zaczyna spadać już godzinę po przyjściu maleństwa na świat, a po tygodniu jest na poziomie sprzed ciąży. Co ciekawe, u kobiet karmiących piersią stężenie tego hormonu zmniejsza się wolniej, dlatego też są mniej narażone na nieprzyjemne dolegliwości lub przebiegają one u nich łagodniej. Gwałtowny spadek estrogenów niesie za sobą skutki uboczne w postaci:
- nastrojów depresyjnych,
- suchości pochwy,
- zwolnienia metabolizmu (co sprzyja przybieraniu na wadze),
- wypadania włosów.
Sytuacja ta, choć w pełni naturalna i fizjologiczna, spędza wielu młodym mamom sen z powiek. Najbardziej widoczne i dokuczliwe jest zwłaszcza poporodowe wypadanie włosów. Jeśli zauważysz, że coraz więcej Twoich kosmyków zostaje na szczotce, nie popadaj w panikę. Istnieje wiele domowych i farmakologicznych sposobów, aby zapobiec utracie włosów lub ją ograniczyć.
Jeśli po porodzie nagle zaczęły wypadać Ci włosy, możesz wykonać badanie na stężenie estrogenu. Polega ono na pobraniu krwi i określeniu poziomu tego hormonu. Warto także zrobić morfologię i ogólne badania laboratoryjne, aby wykluczyć schorzenia powodujące utratę włosów.
Objawy łysienia poporodowego
Łysienie poporodowe jest z pozoru podobne do utraty włosów z innych przyczyn, ale w rzeczywistości różni się od nich. Przede wszystkim ma charakter rozlany. Oznacza to, że włosy wypadają na całej powierzchni głowy i nie tworzą łysych placków. Problem wypadania włosów po ciąży dotyczy niemal 90% młodych mam. Tracą one 20–30% włosów. Proces ten rozpoczyna się zazwyczaj 8–12 tygodni po ciąży. To, jak długo będziesz borykać się tym problemem, jest sprawą indywidualną.
Zazwyczaj łysienie mija samoistnie po 6–9 miesiącach od porodu, gdy Twoja gospodarka hormonalna wróci do normy. Zanim włosy zaczną wypadać, możesz zauważyć znaczące pogorszenie ich kondycji. Staną się suche, matowe i łamliwe. Z czasem zaczniesz zauważać ich coraz więcej na szczotce i na poduszce. Na szczęście nigdy nie dochodzi do całkowitego wyłysienia, a włosy zazwyczaj po jakimś czasie samoistnie odrastają.
Jak walczyć z wypadaniem włosów po ciąży?
Wypadanie włosów po ciąży jest procesem normalnym, jednak skutecznie potrafi uprzykrzyć życie. Zwłaszcza że dzięki wysokiemu stężeniu estrogenów w trakcie ciąży mogłaś cieszyć się bujną fryzurą. Co robić, jeśli po porodzie zauważysz nadmierne wypadanie włosów? Przede wszystkie nie panikuj i zrób podstawowe badania krwi.
Łysienia poporodowego nie cofniesz, ale możesz znacząco złagodzić jego skutki. Zacznij od diety. Przede wszystkim powinna być zbilansowana i bogata w witaminy i minerały, które przyspieszają wzrost włosa. Należą do nich między innymi witaminy z grupy B, witamina A i E, a także selen, krzem, żelazo i miedź. Znajdziesz je w szpinaku, czarnej porzeczce, malinach, drożdżach, jajkach, serach, mięsie, rybach, orzechach, brokułach lub wątróbce. Jeśli karmisz piersią, zadbaj, aby Twoja dieta była odpowiednia dla malucha. Niektóre z tych produktów (np. czarna porzeczka) mogą go uczulić.
Pamiętaj jednak, że dieta zadziała najlepiej, gdy będzie stałym elementem Twojego trybu życia. Możesz również zredukować wypadanie włosów poprzez zmniejszenie ilości wypijanej kawy oraz spożycia wysoko przetworzonej żywności, produktów zawierających metale ciężkie (np. kurczaków, indyków lub ryb karmionych antybiotykami), a także białego cukru.
Pielęgnacja włosów po ciąży
Jeśli wypadają Ci włosy po ciąży, pamiętaj o ich prawidłowej pielęgnacji. Nie wystarczą szampon i grzebień. W tym przypadku potrzebne jest holistyczne podejście. Z pewnością pomogą Ci specjalistyczne dermokosmetyki w postaci wcierek na bazie kofeiny, które przyspieszą wzrost nowych włosów. Możesz zastosować też naturalne peelingi do skóry głowy, które złuszczają martwy naskórek i oczyszczają.
Jeśli wypadają Ci włosy po ciąży, postaw na kosmetyki, które ich nie obciążają – szampon dla dzieci będzie doskonałym rozwiązaniem. Nie zapominaj też o lekkich odżywkach, które pomogą Ci rozczesać kosmyki bez wyrywania ich. Aby włosy nie były „pogniecione”, nie myj ich przed snem. Unikaj także częstej stylizacji i suszarki. Prostownica powinna poczekać na lepsze czasy. Zrezygnuj z inwazyjnych zabiegów fryzjerskich. Po ciąży rozjaśnianie włosów czy trwała nie są dobrym pomysłem. W miarę możliwości unikaj też stresu, choć każda młoda mama wie, że przy dziecku to mało prawdopodobne. Możesz również wspomagać się suplementami bogatymi w biotynę.
Pamiętaj, że sukces zależy od wielu czynników i tylko zbilansowana dieta, odpowiednia pielęgnacja i zdrowy tryb życia pozwolą Ci cieszyć się piękną fryzurą.
Autor: Agata Muchowska
Bibliografia:
- J. Arct, K. Pytkowska, Kosmetologia włosów, Edra Urban & Partner, Wrocław 2020.
- U. Berger, R. Rosenfelder, Włosy odbiciem zdrowia lub choroby, Amber, Warszawa 2001.S.
- S. Gottfried, Sposób na hormony. Jak naturalnie pozbyć się zaburzeń hormonalnych i odzyskać równowagę, tłum. J. Dziubińska, Znak, Kraków 2020.
- K. L. Harfman, Wypadanie włosów u kobiet, Medycyna Praktyczna, Kraków 2015.
- D. Kobren, Co zrobić, żeby nie wypadały włosy: łysienie o podłożu hormonalnym i nie tylko. Kuracje, których lepiej się wystrzegać, naprawdę skuteczne leki oraz kuracje ziołowe. Wyniki najnowszych badań naukowych, tłum. D. Kozińska, Klub dla Ciebie, Warszawa 2005.