Jakie badania dla aktywnych sportowców? - Badania Krwi
25 maja 2019

Jakie badania powinni przeprowadzać aktywni sportowcy?

Artykuł napisany przez: Redakcja Diagnostyka

W przypadku sportowców zawodowych badania diagnostyczne wynikają często z obowiązku zastosowania się do przepisów. Jednak regularne testy krwi i moczu powinni robić także ci, którzy sportem parają się amatorsko. Pozwoli to uniknąć niepotrzebnych kłopotów ze zdrowiem.

Jak często należy wykonywać badania dla sportowców?

O regularnych badaniach dla sportowców powinni myśleć wszyscy, którzy uprawiają sport co najmniej 3 razy w tygodniu dłużej niż 30 minut. Co prawda, regularny ruch pozwala uniknąć wielu chorób cywilizacyjnych, jednak warto trzymać rękę na pulsie. Badania są nieodzowne, jeśli suplementujemy się, zarówno minerałami i witaminami, jak i środkami budującymi formę.

Zajrzyj: http://bezpiecznaciaza.com

Badania dla sportowców pozwalają ocenić, czy wysiłek fizyczny nie przeciąża nadmiernie organów albo nie powodują problemów ze zdrowiem. O częstotliwości badań dla sportowców zawodowych decyduje Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 22 lipca 2016 roku, wymieniając badania wstępne, okresowe i kontrolne. Badania okresowe należy przeprowadzać co pół roku. Dokładna rozpiska przedstawia się tak:

  • antropometria, ogólne badanie lekarskie, badanie ortopedyczne – co 6 miesięcy,
  • EKG, badanie moczu, OB, morfologia, glukoza -co 12 miesięcy,
  • badanie laryngologiczne, badanie okulistyczne – co 24 miesiące.

Jakie badania powinni wykonać sportowcy?

Podstawą każdego badania jest ogólny przegląd stanu zdrowia oraz wywiad, przeprowadzony przez lekarza. Oprócz tego, przy uprawianiu każdej dyscypliny warto zrobić badania EKG serca oraz badania ortopedyczne.

Jeśli dopiero rozważamy intensywne uprawianie sportu warto pomyśleć o badaniach wstępnych. Pozwolą one określić, czy nie cierpimy na utajone, poważne schorzenia, dyskwalifikujące nas z danej dziedziny. To ważne, nawet jeśli planujemy ćwiczyć amatorsko. Co jakiś czas w mediach pojawiają się doniesienia o tym, że na siłowni lub w czasie maratonu zdarzył się zgon – można by go uniknąć, gdyby wcześniej ćwiczący przeszedł badania lekarskie.

Czytaj też: Co oznacza podwyższona norma kreatyniny

Gdzie iść na badania dla sportowców?

Badania dla sportowców zawodowych przeprowadzać mogą lekarze ze specjalizacją w medycynie sportowej. W przypadku sportowców amatorów również dobrze byłoby odwiedzić doktora o takiej specjalności, jednak wizyta u lekarza rodzinnego jest równie dobrym pomysłem. Badania krwi i moczu, jak również poszczególnych hormonów zrealizować można w punkcie pobrań krwi. Diagnostyka Laboratoria Medyczne realizuje kompleksowe pakiety badań: https://diag.pl/sklep/kategoria/fit-active/.


O Autorze